Tomurcuklanma ile üreme (Eşeyli-Eşeysiz)

Tomurcuklanma ile üremede (eşeyli-eşeysiz) ana hücrede tomurcukla şeklindeki uzantılar gözlenir Daha sonra bu tomurcuklar ana canlıdan ayrılarak yeni canlıyı meydana getirir. Tomurcuklanma ile üreme bazı protistlerde , sölenterelerden hidrada , bazı bitkilerde ve mantarlarda olan bira mayalarında görülür.

Bira mayası gibi bazı protistalarda ve mantarlarda görülen üreme çeşididir. Üreme gerçeklesirken birey hücre çekirdeğini eşler. Eşlenen çekirdeğin bir parçası ana hücrede kalırken diğeri hücre zarında oluşan çıkıntı şeklindeki yapıya geçer. Tomurcuk denilen bu yapı gelişerek yeni bireyi meydana getirir. Oluşan yavru bazen ana bireye yapışık olarak kalır yada ayrılarak bağımsız olarak yaşayabilir.

Bu üreme şekli mayalar,süngerler, sölentereler ve bazı çiçeksiz bitkilerde görülür.Tomurcuklanmayla üremede ana canlı üzerinde 1 veya daha fazla çıkıntı oluşur. Bu çıkıntılar canlıdan ayrılılr ve ya ana canlıya bağlı kalarak koloni oluşturur. Sonuçta aynı kalıtım materyaline sahip bir büyük bir küçük 2 hücre oluşur.

Eşeysiz üreme, çok hücrelilerin ilkel formlarında görülür

  • Tomurcuklanma ile üremede ( eşeyli eşeysiz ) ana hücrede tomurcukla şeklindeki uzantılar gözlenir Daha sonra bu  Üreme gerçeklesirken birey hücre çekirdeğini eşler.
  • Eşeysiz Üreme . Özelleşmiş eşey hücreleri görülmez (sperm,yumurta gibi.)  2) Tomurcuklanma . Ana canlıdan tomurcuk şeklinde bir yapı meydana gelir.
  • .. niz yıldızlarında üreme çeşitleri hepsini eşeyli üreme : eşeysiz üreme : kısaca.  Tomurcuklanarak Üreme . Ata canlıda oluşan çıkıntılardan yeni canlılar meydana gelir.
  • Eşeysiz Üreme Çeşitleri : Eşeysiz üreme ; bölünerek üreme , tomurcuklanma ile üreme , vejetatif üreme , rejenerasyon ile üreme ve sporla üreme olarak beş çeşittir.
  • Eşeysiz Üreme Özellikleri. Tek ata canlı vardır.  2) Tomurcuklanmayla Üreme . Bira mayası, sünger, hidra, denizanası ve mercanlarda görülür.
  • Üreme eşeysiz ve eşeyli olmak üzere iki şekilde gerçekleşir.  Bölünme, tomurcuklanma , sporlanma ve vejetatif üreme gibi çeşitleri vardır.
  • Bazı canlılar, sadece eşeysiz üremeyle çoğalırken; bitkiler ve bazı hayvanlar hem eşeysiz hem de eşeyli üremeyle çoğalırlar.  Bölünerek üreme (ikiye bölünme). Tomurcuklanma .
  • olgunluğuna erişen bir canlının eşey hücresi oluşturmadan kendisine benzer yavrular meydana getirmesine eşeysiz üreme denir.  Şekil : Hidrada tomurcuklanma ile üreme .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir