Ters Yöne Akan Şelale!

Daha önce hiç ters akan şelale gördünüz mü? Görmediyseniz hazır olun! İskoçya’nın batısındaki Mull Adası’nda, şiddetli rüzgar, okyanusa akan bir şelalenin ter yöne akmasına sebep oldu. O anlar ise kameralar tarafından saniye saniye görüntülendi.

İşte o anlar;

Görüntüler, geçtiğimiz Pazartesi günü, adanın batı kıyılarındaki yüksek kayalıklarda çekildi. Henry Kasırgası sebebiyle saatte 145 kilometreyi geçen rüzgarın hızı, okyanusa doğru akan şelalenin yönünü değiştirmesine ve yukarı doğru çağlamasına yol açtı.

Adanın Issızlık adı verilen yüksek uçurumlarında meydana gelen olayın videosu, sosyal medyada en çok izlenen görüntülerden birisi oldu. Hafta başından beri etkisini sürdüren Henry Kasırgası, İskoçya’da binlerce evin elektriksiz kalmasına, yolların ve köprülerin kapanmasına yol açtı.

Orontes olarak da adlandırılan Asi Nehri Lübnan ‘daki Bekaa Vadisi ‘nin doğu kısmından doğar ve Türkiye Hatay ilinden Akdeniz ‘e dökülür. Asi Nehri’nin toplam uzunluğu 386 km olup, nehrin büyük bölümü Suriye toprakları içinde bulunmaktadır. Türkiye topraklarındaki uzunluğu 88 km’dir. Antakya ile Akdeniz ‘e doğal su yolu bağlanmış olan Asi Nehri’nin ortalama su debisi 30 m³/sn dir. Kış mevsimi ile ilkbaharda taşkınlar nedeniyle pek çok su baskını yaşanmıştır.

Orontes olarak da adlandırılan Asi Nehri Lübnan’da Baalbek yakınında El-Bikakısmından dağlardan inen sellerin birleşmesiyle doğar sonra suriyeye girer Humus yoresindeki bazaltı lav akıntıları etkisiyle yolunu saparak Hama kireçtaşı playolarına yönelir ve Gab sazlığına girer oradan çıktıktan sonra bir süre Suriye-Türkiye sınırında akar ve Hatay ilinden Akdeniz’e dökülür. Asi Nehri’nin toplam uzunluğu 386 km olup, nehrin büyük bölümü Suriye toprakları içinde bulunmaktadır. Türkiye topraklarındaki uzunluğu 88 km’dir. Antakya ile Akdeniz’e doğal su yolu bağlanmış olan Asi Nehri’nin ortalama su debisi 30 m³/sndir.

Kış mevsimi ile ilkbaharda taşkınlar nedeniyle pek çok su baskını yaşanmıştır.Humus şehri yakınlarında geniş bir göl ve bataklık meydana getirir. Amik Gölünün sularını boşaltan Karasu , Harbiye Çağlayanının suları ile beslenir. Karasu’ya akan Asi Irmağı, dar bir boğazdan geçerek Antakya’dan geçer. Burada ünlü Harbiye Çağlayanlarını meydana getiren ve gür kaynaklarla beslenen Defne Suyu karışır. Daha sonra genişliği 30-40 metreyi bulur Samandağ’ın güneyinde Akdeniz’e dökülür. Asi nehri hemen bütün yatağı boyunca yer yer ova ve tekne şekilli geniş vadiler, zaman zaman da dar ve derin boğazlar oluşturur, Denize döküldüğü yerde geniş bir delta meydana getirmiştir.

Asi Nehri bulunduğu bölgede güneyden kuzeye; yani ters yönde akan tek nehirdir . Yerel halka göre ismini bu özelliğinden almıştır. Bazı inanışlara göre de Musa Kızıl Deniz ‘i asası ile ikiye ayırdıktan sonra Asi Nehri tersine akmaya başlamıştır.

  • Daha önce hiç ters akan şelale gördünüz mü?  İskoçya’nın batısındaki Mull Adası’nda, şiddetli rüzgar, okyanusa akan bir şelalenin ter yöne akmasına sebep oldu.
  • Ters Akan ŞelaleTers Akan Şelale . Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir.
  • İskoçya’nın batısındaki Mull Adası’nda, okyanusa akan bir şelalenin şiddetli fırtınanın etkisiyle ters yöne doğru akması amatör kameraya yansıdı.
  • Rüzgarın kuvvetli etkisiyle birlikte şelale ters yöne akıyor.
  • Internet Haber Merkezi 12:45 Şubat 03, 2016 Diğer. İskoçya'nın Mull Adası'nda, saatte 130 km hızla esen rüzgar şelalenin yönünü değiştirdi. Ortaya bu ilginç görüntüler çıktı.
  • İskoçya’nın batısındaki Mull Adası’nda, okyanusa akan bir şelalenin şiddetli fırtınanın etkisiyle ters yöne doğru akması amatör kameraya yansıdı.
  • Müthiş bir doğa olayı.. Ters akan şelale ! Kuvvetli rüzgarın etkisiyle şelale ters yönde akıyor. Müthiş doğa olayı kameraya böyle yansıdı.
  • Kuzey Amerika'nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında, Niagara Nehri'nin üzerinde bulunur. 3 büyük şelaleden oluşur; Horseshoe Falls. American Falls. Bridal Veils Fall.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir