Terör Bu Kez Belçika’yı Vurdu!

Belçika’da terör saldırısı! Terör, kan akıtmaya ve canlara kıymaya devam ediyor. Bu kez hedefte Belçika vardı. Başkent Brüksel’deki Zaventem Havalimanı’nda iki, Maelbeek metro istasyonunda da bir patlama meydana geldi. Patlamalarda en az 34 kişinin öldüğü ve 136 kişinin yaralandığı açıklandı.

Terör Avrupa’nın göbeğinde insanları öldürmeye devam etti. Belçika’nın ve Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel, arka arkaya üç patlamayla sarsıldı.

Sabah saatlerinde Brüksel Zaventem Havalimanı’nda iki patlama meydana geldi. Hemen ardından Maelbeek metro istasyonun da patlama yaşandı.

Brüksel havaalanındaki iki saldırıda 14 kişinin öldüğü ve 81 kişinin yaralandığı açıklandı. Maalbeek metro istasyonundaki saldırıda ise 20 kişinin öldüğü, 55 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Belçika Başbakanı Charles Michel patlamaya ilişkin yaptığı açıkalamda, “Bugün ülkemiz için kara bir gün. Soğukkanlı ve dayanışma içinde olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Brüksel Savcısı da patlama hakkında yaptığı açıklamada, “Havaalanındaki saldırılardan biri intihar saldırısı” dedi.

Patlamaların ardından Belçika’nın tamamında güvenlik alarmı seviyesi en yüksek olan 4’e çıkarıldı. Brüksel’e inmesi planlanan uçaklar Hollanda’ya yönlendirildi. Tüm uçuşlar iptal edildi. Türk Hava Yolları da bugünkü 3 Brüksel seferini iptal etti. Ve İstanbul-Brüksel arasında bilet satışını 24 Mart 2016 tarihine kadar kapattı.

2015 Paris saldırıları, 13 Kasım 2015 tarihinde, yerel saatle 21:16’da başlayan Paris ‘in birinci, onuncu ve on birinci bölgeleriyle birlikte Fransa Stadyumu ‘nda gerçekleştirilen silahlı ve bombalı terör saldırılardır. Bataclan tiyatrosunda gerçekleşen rehin alma eyleminin yanı sıra başkent çevresinde en az altı silahlı ve üç bombalı saldırı gerçekleştirildiği açıklanmıştır.

Kayıp sayısı bilinmemekle birlikte bazı haber kaynaklarına göre saldırılarda en az 132 kişi ölmüştür. Bir haber kaynağına göre saldırılar altı silahlı kişi tarafından gerçekleştirilmiştir. Fransız polisi ayrıca iki intihar bombacısının saldırılara katıldığını açıklamıştır.

Yerel saatle 23:58’de yayınlanan açıklamasında Fransız cumhurbaşkanı François Hollande olağanüstü hâl ilan edildiğini ve Fransa ‘nın tüm sınırlarının kapatıldığını açıkladı. Fransa sınırları İkinci Dünya Savaşından bu yana ilk defa kapatıldı. En son Cezayir Savaşında tüm ülkeyi kapsayan olağanüstü hâl ilan edilmişti.

Saldırılar, Paris’in 10. bölgesindeki Le Petit Cambodge isimli restorana ve Paris ‘in doğusunun 11. bölgedeki Bataclan isimli tiyatro salonuna yapılmıştır. Bataclan tiyatrosunda en az 100, diğer altı bölgede yapılan saldırılarda ise en az 40 kişi hayatını kaybetmiştir.

  • Terör bu kez Belçika ’ yı vurdu ! Brüksel’deki uluslararası havalimanının terminal binasında meydana gelen 2  Terör eyleminin ardından ülkede olağanüstü hal uygulamasına geçildi.
  • Belçika 'nın başkenti Brüksel'de Paris'te 13 Kasım tarihinde gerçekleştirilen terör saldırılarıyla bağlantılı olarak düzenlenen operasyonda 3 polis yaralandı.
  • Terör bu kez Belçika ' yı vurdu .
  • rağmen terör örgütü PKK'nın çadırına izin veren Belçika ' yı terör kalbinden vurdu .
  • Yetkililer patlamaların terör saldırısı olabileceğini belirtiyor.  Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, yaptığı açıklamada " terör alarm"ını en üst düzeye yükselttiklerini söyledi.
  • Terör Belçika ’ yı da vurdu . 13 Kasım’da Paris’i kana bulayan IŞİD’in hedefi bu kez Belçika ’nın başkenti Brüksel oldu.  Belçika 'da 3 günlük ulusal yas ilan edildi.
  • Terör bu kez Belçika ’ yı vurdu ! başlıklı 22 Mart 2016 12:24 tarihli Mercekhaber Gazetesi sitesine ait içerik.
  • Terör bu kez Belçika ’ yı vurdu .
  • kavuran terör , Fransa’nın ardından bu kez bir başka Avrupa ülkesi Belçika ’ yı vurdu .
  • son bir yıldır kasıp kavuran terör , Fransa’nın ardından bu kez bir başka Avrupa ülkesi Belçika ’ yı vurdu .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir