Telefonla nasıl iş görüşmesi yapılır? Nelere dikkat edilmesi gerekir?

Günümüz dünyasındaki iş görüşmeleri genel olarak telefon ve internet üzerinden yapılmaktadır.  Bu nedenle, iş görüşmesi yaparken telefon görgü kurallarını bilmeniz ve olumlu bir ticari bir etki yaratmada tartışmasız bir gerekliliktir! Telefonla görüşürken yapacağız bir yanlış işi batıracağı gibi, doğru bir yaklaşım da işi bağlamanızı sağlayacaktır.

Yüz yüze yaptığınız iş görüşmelerinde karşınızdaki kişinin kim olduğunu bilmeniz ve verdiğiniz cevaplara nasıl tepki verdiğini anlamanız daha kolaydır. Üstelik kendinizi karşınızdaki kişiye anlatabilmeniz ve iletişim kurabilmeniz de daha rahattır. Telefon görüşmesi, iletişim kurabilmeniz için daha fazla çaba gerektirir.

telefonla-is-gorusmesi

Telefonla iş görüşürken pozitif bir etki yaratmak için basit ancak önemli ipuçları:

1. Görüşmenin başından itibaren iyimser bir enerji verin. Siz ne kadar iyimser ve pozitif bir yaklaşım sergilerseniz muhatabınız da aynı şekilde size karşılık verecektir. Konuşurken gülümsemeniz karşı taraf tarafından hissedilecektir, bu yüzden gülümsemeye önem verin.

2. Konuşmayı, müşterinizi önemsediğinizi hissettirecek şekilde ve sorunu çözme arzusunu hissederek yapın. Görüşmelerinizde doğru ve yanlış olarak değil, bu çözüm sağlar mı şeklinde düşünün. Doğru ve haklı bir konumda iken bile bu muhatabınızın sorununu çözemiyor olabilir. Sorunu dinleyin ve gerçekten işe yarayabilecek önerilerde bulunun.

3. Mümkün olduğu kadar açık ve net konuşun. Jest ve mimiklerden yararlanma şansınız olmadığı için tek sahip olduğunuz iletişim aracı sesiniz olacaktır. Amacınıza yönelik ve açık konuştuğunuzdan emin olun. Yemek yemekten, sigara içmekten ve konuşmanızı engelleyecek her türlü aktiviteden kaçının. Konuşmanızın anlaşıldığından emin olun çünkü sizi anlamamaları sonucu sorularını tekrarlamalarını istemezsiniz.

4. Görüşmenizi Yapmak İçin Sessiz Bir Mekan Seçin. Çoğu telefon etrafınızdaki sesleri zannettiğinizden daha fazla algılar ve karşı tarafa iletir, bu yüzden mümkün olduğunca sessiz bir yerde bulunmaya özen gösterin. Televizyonun sesini kısın ve radyoyu kapayın. Çocukları konuşmayı yapacağınız odadan uzak tutun. Konuşmanızı bölecek bir trafik gürültüsü veya siren sesi olmadığına emin olun. Eğer görüşme yaptığınız kişi gürültü nedeniyle sizi anlayamadığını söylerse, hem siz bu durumdan çok rahatsız olursunuz, hem de karşı tarafta bu görüşmeyi ciddiye almadığınız izlenimini bırakırsınız.

5. Aramayı aktarmanız gerekiyorsa, telefonun diğer ucundaki kişiye bunu yapacağınızı ve neden aktarmanız gerektiğini bildirin.

6. Telefonla görüşmenin avantajı olarak, notlarınızı yanınıza alabilir, anında internetten konuştuğunuz şey hakkında araştırma yapabilirsiniz.

7. Verdiğiniz cevaplara daha çok kişisel mesajlar katmanız, nasıl bir kişi olduğunuzu anlatabilmeniz açısından gerekli. Sizi göremedikleri için, verdiğiniz cevapların içeriği ve sesinizin tonu karar verme aşamasında önemli olacaktır.

8. Birisini bekletmek zorunda kaldığınızda ondan izin isteyin,  Bekleme sona erdiğinde de, karşınızdakine zaman ayırdığı ve beklediği için teşekkür edin.

Telefonla nasıl iş görüşmesi yapılır? Nelere dikkat edilmesi gerekir?

İş görüşmesi veya mülâkat; işveren ile potansiyel çalışan arasında gerçekleşen, iş başvurusu yapan kişinin o işe uygun olup olmadığının değerlendirildiği ciddî görüşme.

İş başvurusu yapanlar genellikle tek tek değerlendirilirken; değerlendirme -işyeri veya kurumun büyüklüğüne ve ihtiyaçlarına bağlı olarak- bir veya daha fazla yetkili kimse tarafından gerçekleştirilebilir. İş görüşmesine gelirken diploma, sertifika gibi bazı belgelerin getirilmesi talep edilebilir. Görüşmenin önemli kısımları veya tamamı kayıt altına alınabilir, başvurucudan bazı formları doldurması veya bazı testleri tamamlaması talep edilebilir. İşyeri veya kurumun büyüklüğüne bağlı olarak iş görüşmesi farklı zamanlarda yapılan birkaç aşamadan oluşabilir.

Mülâkatlar yapısal açıdan üç gruba ayrılır:

 • Serbest
 • Yapılandırılmış ve
 • Durumsal mülâkat

telefonda iş görüşmesi nasıl yapılır, telefonda iş görüşmesi örnekleri, mülakatta dikkat edilmesi gereken temel kurallar, telefonda iş görüşmesi diyalogları, mülakatta eller nasıl durmalı, telefon mülakatında ne sorarlar, örnek telefon görüşmesi, mülakatta dikkat edilmesi gerekenler

Telefonla Nasıl Iş Görüşmesi Yapılır? Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? Özet Bilgiler

 • Giriş Yap .  İş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar görüşmeye gitmeden önce bilmeniz, bu doğrultuda hazırlıklı ve dikkatli olmanız gereken önemli hususlardır..
 • Buradasınız Ana Sayfa Telefonda İş Görüşmesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli!  Peki telefonda iş görüşmesi yapacağınız sırada koşullar nasıl olmalı?
 • Mülakatta Dikkat Edilmesi Gerekenler .  Yalan söylemekten veya amiyane tabirle yalakalık yapmaktan daha iyidir.  Her iş veya şirket size göre olmayabilir.
 • olarak herhangi bir insan kaynakları görüşmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir  İş görüşmesine nötr tonlarında takım elbise tercih edilmelidir.
 • İş Görüşmesinde Dikkat Edilecek Hususlar. 1) Kendinizden biraz bahsedir misiniz?  Görüşmelerde örnek hatırlayın, genelleme yapmadan spesifik konulardan bahsedin.
 • Rekabette önde olabilmeniz için, iş görüşmesi sırasında yapmamanız gereken birkaç hususu aşağıda sıraladım.  Mülakat , iş konuşmak için düzenlenmiş ciddi bir toplantıdır.
 • Programınızda iş görüşmesi için randevunuz mu var?  Mülakat hazırlığının önemli bir kısmı, iş ilanı veya varsa iş tanımını analiz etmek için zaman ayırmaktır.
 • Bu yazımda da yine dilimin döndüğünce, kendi tecrübelerimi de katarak, mülakat nedir ? dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? anlatmaya çalışacağım.
 • Ancak iş görüşmelerinde bazı noktalara dikkat ederek işe alınma şansımızı arttırabiliriz.  Uzmanlara göre iş görüşmelerinde tercih edilmemesi gereken iki renk gri ve kahverengi.
 • İş görüşmesine giderken yapılması gerekenlerden önceki yazımda kısaca bahsettim, bununla beraber iş görüşmeleri sırasında yapacağınız hareketler sizin işi alıp

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir