TED uzmanlarının gözünden iş yaşamında başarının sırları

İş hayatında başarılı olmanın yollarını tecrübeli uzmanlardan dinlemek isterseniz sizin için 3 Ted videosu seçtik.

İş yaşamında nasıl başarılı olunur? İşte uzmanlardan tavsiyeler

Başlangıç şirketlerini başarılı yapan en büyük sebep

Bill Gross birçok başlangıç şirketi kurmuş ve birçoğunu da tasarlamıştır ancak bazılarının neden başarılı olup bazılarının neden olamadığı onu meraklandırmıştı. Bu yüzden kendisinin ve başkalarının olan yüzlerce şirketten bilgi toplayarak, her şirketi beş ana faktör açısından inceleyip sıraladı. Bulduğu, diğerlerinden ayrılan en önemli faktör ise onu gerçekten çok şaşırttı.

Neden iş yerinde hiyerarşiyi unutmanın zamanı

Örgütler çoğunlukla diğerlerini geçen yıldız çalışanlara değer verilen “süper tavuk modeli”ne göre yönetiliyor. Ancak en başarılı ekipleri sürükleyen şey bu değil. İş dünyası lideri Margaret Heffernan, zaman içinde harika sonuçlara götüren şeyin sosyal bağ olduğunu gözlemliyor — her kahve molasında, bir ekip üyesi diğerinden her yardım istediğinde inşa ediliyor. Bu anlayış, en iyi işi çıkarmak için bizi neyin sürüklediğini ve bir lider olmanın ne demek olduğunu radikal olarak yeniden düşünme şekli. Çünkü Heffernan’ın işaret ettiği gibi: “Şirketlerin fikirleri yoktur. Sadece insanların vardır.”

İşle ilgili düşünce şeklimiz hatalı

Bir işi doyurucu yapan şey nedir? Maaş bordrosunun yanı sıra, Barry Schwartz’ın söylediği gibi, işle ilgili mevcut düşünme şeklimizin yalnızca göz ardı ettiği manevi değerler var. Çalışanları dişli çarkı gibi düşünmekten vazgeçme zamanı.

TED , her iki yılda bir Kaliforniya , Monterey ‘de düzenlenen bir konferanstır. Bu konferansın varoluş amacı, farklı alanlardaki ileri derecede bilgi sahibi kişilerin bilgi alışverişine zemin oluşturmaktır. İlk olarak 1984 yılında hayata geçirilen fikir, 1990 yılına kadar yaşanan kesintinin ardından aralıksız devam etmektedir.

TED, kâr amacı gütmeyen özel Sappling Vakfı ‘nın sahip olduğu, “Yaymaya Değer Fikirler”i yaymak amacı ile kurulmuş küresel konferanslar serisidir. TED başlangıçta 1984 yılında bir kereye mahsus bir etkinlik olarak düzenlenmiş fakat 1990’dan itibaren Monterey, Kaliforniya’da yılda bir kez düzenlenmeye devam edilmiştir.

TED’in önceleri vurgusu, cazibe merkezi olan Silikon vadisi ile uyumlu olarak, büyük oranda teknoloji ve dizayn konularında olmuştur. Etkinlikler şu anda ABD’de Long Beach ve Palm Springs ‘te gerçekleştirilmektedir ve Avrupa ve Asya’da canlı izleme imkanı da sunulmaktadır. Konferanslar bilim ve kültür alanlarında giderek daha geniş bir yelpazede konu başlıklarını ele almaya başlamıştır. Konuşmacılara fikirlerini en yenilikçi ve çekici biçimde sunmaları için en fazla 18 dakikalık süre verilmektedir. Geçmiş konuşmacılar arasında Elif Şafak , Bill Clinton , Jane Goodall , Malcolm Gladwell , Al Gore , Gordon Brown , Richard Dawkins , Bill Gates , eğitimci Salman Khan , Google’in kurucuları Larry Page ve Sergey Brin , ve birçok Nobel Ödülü sahibi bulunmaktadır. TED’in halihazırdaki sorumlusu İngiliz gazeteci ve magazin yayıncısı Chris Anderson ‘dır.

2005 yılından 2009 yılına kadar, yılda 3 adet 100.000$’lık TED ödülü, kazananlarının dünyayı değiştirecek amaçlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için verilmiştir. 2010’dan itibaren ise seçim süreci de değiştirilerek, kazananın amacını başarmasına TED’in katkısını arttırmak amacı ile tek bir kazanana verilmesine başlanmıştır. Her kazanan amacını yıllık ana konferansta açıklamaktadır. Haziran 2006’dan beri TED konuşmaları ücretsiz olarak Yaratıcı Kamu lisansı ile TED.com adresinden izlenebilmektedir. Kasım 2011 itibarı ile 1050’nin üzerinde konuşmaya ücretsiz online olarak ulaşılabilmektedir. Ocak 2009 tarihi itibarı ile bu konuşmalar 50 milyon kez izlenmiştir. Haziran 2011 itibarı ile ise bu rakam 500 milyonun üzerine çıkmıştır ve halen büyüyen global bir izleyici kitlesini yansıtmaktadır.

  • Ana Sayfa Sağlık & Güzellik Kişisel Gelişim TED uzmanlarının gözünden iş yaşamında başarının sırları .  İş yaşamında nasıl başarılı olunur? İşte uzmanlardan tavsiyeler.
  • Ana Sayfa Ekonomi TED uzmanlarının gözünden iş yaşamında başarının sırları .  İşte uzmanlardan tavsiyeler. 3Başlangıç şirketlerini başarılı yapan en büyük sebep.
  • Yaşam Koçu Süleyman Akay, iş hayatında başarının 10 altın kuralını açıkladı: CROPY.
  • İş yaşamında ; işini bilen, işini seven, işinde daha başarılı olmanın bazı kuralları vardır.  14 Unutulmaması gereken nokta, iş yaşamında sırlara yer olmadığıdır.
  • İşleri nasıl düzene sokmalı? İş yaşamında başarının sırları nelerdir?  Bunun için uzmanlar nefes egzersizlerini öneriyor.
  • İş yaşamında başarının sırları nelerdir?  İşte iş yaşamında size değer kazandıracak 7 sır !  Bunun için uzmanlar nefes egzersizlerini öneriyor.
  • Global CV'nin düzenlediği "İşin Uzmanları Kampüste" etkinliklerinde iş dünyasının deneyimli isimleri Kültür Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir