Tasarruf nasıl yapılır ? Hayallerinize ulaşmak için birikim yapmanın yolları


Birikim yapmak zordur evet, fakat imkansız değildir. Hayal Kurmayan İnsan yoktur, hayallere ulaşmak için de maalesef para gereklidir. Kısacası hayallerinize ulaşmak için birikim yapmanız şarttır. Hayallerinizde ki günler için şimdiden tasarruf etmek, kazancınızın bir kımsını kenara ayırmak sizin için birinci adım olacaktır.

Birikimin dikkatli ve tutarlı olması gereklidir. Yani yalnızca harcarken deyil, biriktirirken de planlı olmalıyız. Devedeki yük ile piredeki yük kuşkusuz bir olmaz. Bu nedenle gelirlerimize uygun oranlarda tasarruf yapmalıyız. Örneğin her ay belirli bir miktar ayrılabilir. Peki, aylık kazanca göre tasarruf için ne kadar para ayrılmalıdır?

Akmıyorsa da damlasın!

Para biriktirmek demek, bazı giderleri kısmak, bazı ihtiyaçlardan vaz geçmek demektir. Bu nedenle, insan nefsini zorlayıcı bir faktördür. Aylık gelirden fazla kısmak, sağlıklı tasarruf anlamına gelmiyor. İlk kural “istikrar” olmalıdır. Kenara ayrılan para az da olsa, her ay düzenli olarak birikime aktarılmalıdır. İnsanların en fazla merak ettikleri noktaysa “aylık kazanca göre tasarruf için ne kadar para ayrılmalıdır?” sorusudur.

Gelir Gider Tablosu Hazırlanmalı

İlk olarak aylık gelir hesaplanarak işe başlanmalıdır. Aylık gelirin yüzde 10’luk kısmıyla birikime başlanabilir. Bu oran, genel bütçeyi olumsuz etkilemez. Sonrasında tasarruf oranı kişilere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca gelir gider tablosunun yapılması da şart. Oluşturulan tabloda bazı giderlerden vaz geçmek tasarruf yolunu açacaktır. İsraftan kaçınarak, öncelikli ihtiyaçların giderilmesi gereklidir.

Her ay düzenli şekilde gelir gider tablosu oluşturulmalıdır. Böylece ay boyunca yapılan tüm lüzumsuz harcamalar kişilerin dikkatinden kaçmayacaktır. Unutulmamalıdır ki tasarruf ile tasarruf doğru orantılıdır.

 

 

 

 


Tasarruf Nasıl Yapılır ? Hayallerinize Ulaşmak Için Birikim Yapmanın Yolları (Ek Bilgiler)

Tasarruf Nasıl Yapılır ? Hayallerinize Ulaşmak Için Birikim Yapmanın Yolları para biriktirmenin değişik yolları, para biriktirmenin yolları nasıl, para biriktirme öğrenci, para biriktirmenin en iyi yolu, para biriktirmenin yolları kadınlar kulübü, evde para biriktirme yöntemleri, para biriktirmek için banka hesabı açmak, en iyi birikim nasıl yapılır

 • Yatırımlarınızı Değerlendirin! 2016 Yılı 4.Çeyrek Kâr/Zarar Oranı:%18 / %82
 • yanında tasarruf yoluna giderek birikim sahibi olmayı gerektirir.  Birikim yapmak amaçlı açılmış banka hesabı atılabilecek birikimde en etkin adımların başında gelir.
 • Çünkü hayalinizdeki tatile gitmek için nasıl birikim yapmanız gerektiğinin yollarını açıklıyoruz.  Para biriktirmenin en etkili yolu hiç şüphesiz ki tasarruftur .
 • Eğer birikim yapmak için kendinizde gerekli isteği bulamıyorsanız, hayallerinizi devreye sokun.  Para Biriktirmek için Nelerden Tasarruf Edebiliriz? [50 Temel Öneri].
 • İşte bu nedenle olmayan parayla hayaller kurmak yerine bir tasarruf planı yapmak çok daha  Şimdi sizlerle olmayan parayla nasıl birikim yapacağınızı anlatmak istiyorum
 • Peki bunlara sahip olmanın kolay bir yolu yok mu?  Bu ay yeni bir şey deneyelim. Önce ödemelerinizi yapmak yerine, birikim yapacağınız parayı kenara koyun.
 • öğrenci harçlıklarınızdan nasıl tasarruf yapıyorsunuz veya gelirlerinizden benim birikim yapmam lazım azıcık.  tasarruf yapmak istiyorsan tasarruf yapmalısın.
 • ilerleyerek gün geçtikce daha cok kişiye iyi hizmet verme yolunda devam etmektedir.  Tasarruf nasıl yapılır ? Hayallerinize ulaşmak için birikim yapmanın yolları .
 • Biz her zaman birikim ve tasarrufu ayrı ayrı ele alıyoruz.  8. Eski dönemlere dönün, takas yapın . Takas yapmak tasarruf yapmanın bir diğer eşsiz yolları arasında bulunur.
 • Her biri, özellikle de uzun vadede büyük tasarruf etmenizi ve hayal bile edemeyeceğiniz bir birikim yapmanızı sağlar.  Bunu yaparak tasarruf edebilirsiniz.
 • Sıfırdan Birikim Yapmanın Yolları . Araştırma şirketlerinin 2013'de yaptığı bir analiz, Türkiye'de insanların tasarruf yapmak istediklerini fakat yüksek borçlar yüzünden

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir