Tartışma Programlarının Vazgeçilmez 9 İsmi

Dizilerin baş rolleri kadar tartışma programlarının yıldızları da bizler için önemli. Öyle ki neredeyse hemen her akşam kendimizi bir tartışmanın ortasında buluyoruz. Peki bu sıcak tartışma programlarının vazgeçilmez isimleri kimler? İşte, çok koltuklu ve çok atışmalı yayınların öne çıkan bazı isimleri…

RASİM OZAN KÜTAHYALI

Televizyon ve tartışma programı listesinde ismi olmazsa olmaz. Daha 20’li yaşlarda ekran serüveni başlayan Kütahyalı, katıldığı programlardaki üslubu ile ilk günlerden gündem olmayı başardı. Gereksiz ses yükseltmeleri ve karşısındaki konuğun sözünü kesmesi ile meşhur olan Kütahyalı, kendi fikrinin kabulü için her yolun mübah olduğunu düşünenlerden.

İlk zamanlarda haber ve siyasi programları ile izleyici karşısına çıkan Kütahyalı, şimdilerde spordan, modaya birçok konuda yorum yaparak ekrandaki repertuarını genişletmiş durumda. Önceden neredeyse her gün başka kanalda görünen Kütahyalı, son dönemde sadece Beyaz Tv’de boy gösteriyor.

LEVENT GÜLTEKİN

11348

Son yıllarda tartışma programlarının aranan isimlerinin başında geliyor. Gültekin, programın ilk dakikasından itibaren fikirlerini ateşli şekilde savunmak suretiyle kendini dinletmeyi başarıyor. İzleyiciye yakın üslubunun yanında içinden gelen ölçülü bir heyecanla kendini ifade ettiği anlar oluyor.

Gazeteciliğe başladığı Yeni Şafak’ta genel müdürlüğe kadar yükselen Gültekin, Star Medya ve Cine5’te çalıştı, şimdiyse Diken.com.tr’de yazılarını yazmaya devam ediyor.

ABDULKADİR SELVİ

Katıldığı programlarda gazeteci kimliği ile birlikte iktidarın temsilcisi konumunda yer alıyor. Selvi, yayına getirdiği dosyaları mavi klasörlerinden açıp okumayı, inanmayanları görünce sayfayı eline alıp kameraya göstererek konuşmayı seviyor.

Sakin bir görünüme sahip olsa da söz kesip köpürme halleri de çok fazla. Karşındakini dinlemek yerine konukların açığını yakalamaya çalışıyor, elindeki sayfalar daha konuğun sözü bitmeden karıştırılmaya başlanıyor, edilecek laf bulunuyor ve sonra sancılı bir söz alma süreci işliyor. Yolu Yeni Asya, HBB, TGRT’den geçti, şimdi de Yeni Şafak’ın Ankara temsilciliğini yürütüyor.

MEHMET TEZKAN

Gerginlikten uzak bir tartışma programı izlemek istiyorsanız Mehmet Tezkan’ın katıldığı programlar tam size göre. Arkadaş muhabbetinde konu siyasetten açılmış da fikirlerini anlatırmış gibi bir rahatlık, bir düzlük. Söz kesme gibi bir alışkanlığı yok.

Televizyon geçmişi hayli renkli; ATV, Show TV ve Star’da haber müdürlüğünden genel yayın yönetmenliğine üst düzey görevlerde yer almışlığı var. Ekran önünde, evinin salonunda oturuyormuşcasına rahat olması televizyonla haşır neşir olmasından kaynaklandığı söylenebilir.

PROF. DR. SEDAT LAÇİNER

Uluslararası Güvenlik ve Ortadoğu uzmanıdır. Farklı bir bakış açısına sahip olan Laçiner, kendisine has üslubu ile ekranın vazgeçilmez ismi. Saha deneyiminin yanı sıra akademik geçmişi de olan Laçiner, söyledikleri bir kesimi rahatsız edince önce rektörlük görevine sonra da TRT Haber’deki tartışma programına son verildi.

ASLI AYDINTAŞBAŞ

Tartışma programlarında erkek hegomanyasına son veren yegâne isim. En önemli konuları ciddiyetle savunduğunda bile hafiflik ve sakinlik yayıyor ekrandan. Sıcak gündemin yoğunluğu ve karmaşası içinde konuşmalarına kitabın ortasından başlamayı seviyor. Ve yurt dışı deneyimi sayesinde sorulmayan soruları sorup, sonuca kestirmeden gitmeye çalışıyor.

Ani çıkış yaptığında ise o kadar doğal bir tepki veriyor ki diğerleri kendilerinde susma ihtiyacı hissediyor. Son olarak Milliyet gazetesi ile yolları ayrılan Aydıntaşbaş, gazeteciliğe dayısı Mehmet Demirel’i örnek alarak başladı.

HAYKO BAĞDAT

080820151501125560236

Son yıllarda farklı üslup ve yorumları ile yıldızı parlayan isimlerden. Bağdat, savunduğu fikri ve yaptığı yorumları çıktığı her kanalda aynı şekilde dile getirmesi ile bu alandaki ender isimler arasında da yer alıyor. Nabza göre şerbet veren yorumcuların aksine her zaman duruşu aynı.

Tv programlarında yorumculuk dışında Diken.com.tr’de yazılarını yazmaya başlayan Bağdat, 2014 yılında da “Salyangoz” isimli bir kitap yazdı.

İSMAİL SAYMAZ


Genelde sakin bir profil çizse de gazeteci refleksiyle sorduğu sorunun cevabını almak için takıntılı bir şekilde sorularını ardı ardına sıralıyor. Ve karşısındaki konuğa error verdirme oranı yüksek. Konunun en can alıcı noktasını yakalayıp yabancı ve karmaşık gelen tüm bilgileri anlaşılır bir dile çevirmeyi iyi beceriyor.

Saymaz, Radikal internet sitesinde yazıyor. Kitapları ve yurt genelinde katıldığı paneller ile sürekli gündemde kalmayı da başarıyor.

METE YARAR

Güvenlik ve strateji deyince ekranda akla gelen ilk isim. Tv tartışma programlarının ise tabiri caizse paylaşılamayan konuğu. Askeri bilgisi ve tecrübesi ile Ortadoğu ve sınır hattımızdaki gelişmeleri sade bir dille anlatmayı başarıyor.

Uzun yıllar asker olarak görev yapan Yarar, son olarak Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan kendi isteği ve Binbaşı rütbesi ile ayrıldı. O tarihten itibaren danışmanlık hizmeti veriyor. Hali hazırda da köşe yazarlığı, televizyon yorumculuğu ve sunuculuğu yapıyor.

Vikipedi’deki her sayfanın bir tartışma sayfası bulunur. Bir madde ya da proje sayfasının tartışma sayfasının amacı, kullanıcılara o madde ya da proje sayfası ile ilgili değişiklikleri tartışabilecekleri bir alan sağlamaktır.

Tartışma sayfaları, kullanıcılar tarafından kişisel görüş açıları için bir serbest kürsü alanı olarak kullanılmamalıdır.

Tartışma sayfasındaki bazı yaklaşımlar verimliliği azaltırken bazıları da güzel bir madde yazımına yardım eder. Bir tartışma sayfasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar iletişim, nezaket ve saygıdır. Aşağıdaki liste Vikipedistlerin tartışma sayfalarını verimli kullanabilmeleri için tasarlanmıştır.

  • Ana Sayfa Magazin Tartışma Programlarının Vazgeçilmez 9 İsmi .  9 RASİM OZAN KÜTAHYALI. Televizyon ve tartışma programı listesinde ismi olmazsa olmaz.
  • Tartışma programlarının vazgeçilmez ismi Muhsin KIZILKAYA meydanlara iniyor.
  • Tartışma programlarının vazgeçilmez ismi Nagehan Alçı'nın kadın programı yapmaya başlaması Flash TV'de ki Medya İğnesi Programında tiye alındı.
  • Magazin ağırlıklı tartışma programlarının vazgeçilmez ismi Zekeriya Beyaz Hoca Kanal 1'de..
  • çok konuşulan tartışma programları ' listesinde bu hafta hangi program birinci oldu?  'Sosyal medyada en çok konuşulan tartışma programları ' listesinde zirveye yerleşti.
  • Peki hâlâ devleti yöneten isimler , zamanında Ergenekon kumpası için neler söylemişti?  masaya yatırıldığı tartışma programlarının vazgeçilmez konuklarından birisi olmuştu.
  • Peki programda din yer alacak mı? 19 Temmuz 2006 18:14. Magazin ağırlıklı tartışma programlarının vazgeçilmez ismi Zekeriya Beyaz Hoca.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir