Tarihin en büyük ticaret savaşı başladı

Tarihin en büyük ticaret savaşı başladı

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’den 34 milyar dolar tutarında dış alım için yeni gümrük tarifelerinin yürürlüğe girdiğini, iki hafta içerisinde 16 milyar dolar tutarında dış alım için de yeni tarifelerin uygulamaya sokulacağını bildirdi.

Air Force One uçağında gazetecilere açıklama yapan Trump, Pekin’in misillemelerine devam etmesi durumunda 500 milyar doların üstünde Çin malına yeni gümrük tarifeleri uygulamayı değerlendirdiklerini ifade etti.

Trump gazetecilere yaptığı konuşmada, “İlk olarak 34, iki hafta sonrasında 16 milyar dolar daha, sonra sizinde bildiğiniz gibi 200 milyar dolar askıda ve bu 200 milyar doların sonrasında askıda bekleyen 300 milyar dolar var” ifadelerini kullandı.

ÇİN’DEN YANIT GECİKMEDİ: ABD’YE KARŞI KOYACAĞIZ

ABD’nin Çin’e ek vergi uygulamasına başlamasının arkasından Çin Ticaret Bakanlığı’ndan flaş açıklamalar ard arda geldi.

Çin tarafından yapılan açıklamalar şu şekilde:

“ABD’ye ticaret konusunda karşı koyacağız. ABD’nin gümrük tarifelerinin etkilerini değerlendirmeye devam edeceğiz. ABD’nin eylemleri küresel temin zincirine ağır şekilde zarar veriyor, ticari eylemleri küresel toparlanma hızına zarar veriyor.

ABD’nin ticari eylemleri küresel piyasalarda kargaşayı tetikliyor. Çin, reformlara ve piyasalarını serbestleştirmeye devam edecek. Çin’e yatırım yapan yabancı şirketlere iyi faaliyet ortamı sağlayacağız.

ABD’nin eylemleri ABD şirketleri ve yurttaşlarına zarar verecek.

Serbest ticareti korumak için diğer ülkelerle beraber çalışacağız.

‘ABD TARİHİN EN BÜYÜK TİCARET SAVAŞINI BAŞLATTI’

ABD tarihin en büyük ticaret savaşını başlattı. ABD’ye cevap vermek zorundayız.”

ABD-ÇİN TİCARET SAVAŞI

ABD ile Çin arasında bir ticaret savaşının başlangıcı olarak görülen gelişmeler, Trump yönetiminin mart ayında ithal çelik ve alüminyuma sırası ile yüzde 25 ve % 10 ek gümrük vergisi getirmesi ile başladı.

Çin, Washington’ın çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik ek gümrük vergilerine cevaben, ABD menşeli 128 ürüne % 15 ila % 25 tarife getirilmesi kararını aldı.

Bu gelişmenin hemen arkasından ABD yönetimi, Çin’in, Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetleri gerekçesi ile bini aşkın Çin menşeli ürüne % 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığını açıkladı.

Pekin yönetiminin, ABD’nin yalnızca Çin’i hedef alan bu hamlesine tepkisi gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’den ithal edilen 50 milyar dolar tutarındaki 659 ürüne % 25 gümrük vergisi getirileceğini bildirdi.

Bu açıklamanın arkasından, ABD Başkanı Donald Trump, Çin’e daha önce açıkladığı tarifelere misilleme ile karşılık vermesi durumunda 200 milyar dolarlık daha gümrük vergisi uygulanması emirini verdi.

Çin’in 200 milyar dolarlık gümrük vergilerini de misillemesi halinde 200 milyar dolarlık ürüne daha ek gümrük vergisi getireceğini belirten Trump’ın ticaret savaşını nereye kadar sürdüreceği merakla bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir