Tarihin En Büyük Hacker Hırsızlığı!

Hackerler gün geçtikçe daha büyük soygun ve protestolara imza atıyor. Bu sefer ki haberimiz Bangladeş’ten. Bangladeş’te bir özel bankanın server’larına sızan hackerlar dünya tarihinin ben büyük hırsızlıklarından birini gerçekleştirmek istediyse de ufak bir hata yüzünden başarısız oldular.

Bangladeş merkezli bir özel bankanın serverlarına hackerlar sızdı. Hackerlar kendilerinin planladığı organizasyon ve planlarla çeşitli meblağlarda para aktarmak için Federal Reserve Bank of New York’a talepte bulundu. Bu taleplerden 4 tanesi kabul edildi. Bu taleplerden toplamda TL bazında 240 milyon Lira çaldılar. Fakat hackerların gözden kaçan bir hatası yüzünden bankanın 850 milyon TL’si kasasında kaldı. Siber hırsız olarak adlandırılan Hackerların büyük planı ufak yazım hatasına takıldı. Toplamda yaklaşık 1 milyar dolar çalmayı hedefleyen hackerlar sonraki taleplerinde ‘foundation’ (Kuruluş) kelimesinin yerine ‘fandation’ olarak yazınca işlem durduruldu ve banka büyük bir meblağın çalınmasından kurtuldu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre 13 adımda 1 milyar dolar kazanmayı hedefleyen siber korsanlar, ilk 4 taleplerinin onay alması ile 81 milyon dolar çalsalar dahi 5’inci işlemdeki kelime hatası yüzünden geri kalan 850 milyon doların sahibi olamadı. Bunun yanında yazım hatasından sonra duruma el koyan yetkililer bu bankadan gelen tüm talepleri durdurdu.

Siber saldırının ardından Bangladeş’teki bu banka sistemi kapatmak için düğmeye bastı. Sistemi kilitleyerek hackerların çaldığı paraya el konulması amaçlanıyor. Fakat siber güvenlik uzmanları bu adımın işe yarayacağı konusunda şüpheli olduklarını dile getirdi.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir