Taraflar Ateşkese Uymalı!

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Libya, Suriye, Yemen ve Ukrayna’nın sıcak anları hususunda çarpıcı açıklamalar yaptı. Tarafların işbirliği yapması gerektiğini savunan Kerry, siyasi geçişi amaçlayan müzakere sürecine iki tarafın da riayet etmesi gerektiğini belirtti.

Paris’te bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherin Libya, Suriye, Yemen ve Ukrayna hakkındaki konuları masaya yatırdı. Toplantı sonrası ayrıca basın toplantısı düzenlendi.

Fransa’nın Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayraulti Suriye için ileride yapılacak müzakerelerde ılımlı muhalefete desteklerini devam ettireceklerini belirtti ve Suriye’de iç savaşın 6. senesine girdiğini anımsatarak, “Bugüne dek yapılan müzakerelerde ilerleme kaydedildi ama devamı gelmeli ve Suriye’de ateşkese tamamen uyulmalı. İnsani yardımın bölgeye güvenli bir şekilde ulaşmalı bu da Suriye’de taraflar arasında yapılan müzakerelerin güvenirliğini sağlayacaktır” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’de rejim ve muhaliflere uyarılarda bulundu. Kerry bölgedeki hareketlilikle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Kerry, “Bütün taraflar ateşkese uymalı, bölgeye insani yardım sevkiyatı konusunda işbirliği yapmalı ve siyasi geçişi amaçlayan müzakere sürecine riayet etmelidir. Eğer Suriye rejimi ve destekçileri sınırları test edebileceklerini ve ateşkes taahhütlerini tartışmalı hale getirecek şekilde davranacaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar” ifadelerini kullandı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir