Tam Güneş Tutulması Bu Gece Yaşanacak

2016’da ilk kez tam güneş tutulması yaşanacak. Tam güneş tutulması ne demek ve Türkiye’den de izlenebilecek mi? İşte çok merak edilen soruların cevapları;

Türkiye saati ile tam Güneş tutulması saat 03.57’de olacak. Ama Türkiye’de kısmi olarak görülecek. Dünya da ise bu tutulma, parçalı tutulma olarak gözlenecek. Tam Güneş tutulası sadece Sumatra, Borneo Sulawesi ve Pasifik Okyanusu’ndaki bazı noktalardan görülebilecek.

9 Mart’ta “Tam Güneş tutulması”nı kısmi olarak görecek olan Türkiye, 2020’deki Halkalı Güneş Tutulmasını ise parçalı tutulma olarak gözlemleyecek.
Peki tam güneş tutulması nedir? 

Tam güneş tutulması, Ay’ın Güneş’i Dünya’dan görüldüğünde tamamıyla örtmesi ile oluşur. Güneş’in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay’ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş’in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir.

Tam tutulma yaşanırken, hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

DİĞER GÜNEŞ TUTULMALARI ZAMANLARI

2016 9 Mart: Tam Güneş tutulması

23 Mart: Halkalı Ay tutulması

1 Eylül: Dairesel Güneş tutulması

16 Eylül: Halkalı Ay tutulması

2018 13 Temmuz: Parçalı Ay tutulması

27 Temmuz: Tam Ay tutulması

11 Ağustos: Parçalı Güneş tutulması

2020 5 Haziran: Halkalı Ay tutulması

21 Haziran: Dairesel Güneş tutulması

5 Temmuz: Halkalı Ay tutulması

  • 2016’da ilk kez tam güneş tutulması yaşanacak .  Ama Türkiye’de kısmi olarak görülecek. Dünya da ise bu tutulma , parçalı tutulma olarak gözlenecek.
  • Bu yılın en önemli gök olaylarından tam güneş tutulması , 20 Mart’ta gece gündüze eşitken yaşanacak . Türkiye’den parçalı gözlenecek tutulma saat 09.
  • 21 Aralık Kış gündönümü (en kısa gündüz, en uzun gece ). Tam tutulma merakla bekleniyor. 21 Ağustos Pazartesi günü de Tam Güneş Tutulması yaşanacak .
  • Bu yılın en önemli gök olaylarından tam güneş tutulması , 20 Mart’ta gece gündüze eşitken yaşanacak .  2 de tam ay tutulması şeklinde 4 önemli gök olayı yaşanacak .
  • 2017'nin ilk ay tutulması bu gece saat 01.34'te başlayacak. Ay tutulmasının burçlara etkisi nedeniyel duygularda gelgitler yaşanacak .
  • Bu gece güneş tutulması yaşanacak . 9 Mart çarşamba günü tam güneş tutulması meydana gelecek.
  • Tutulma kısmi olarak Türkiye'den de izlenebilecek. Peki tam güneş tutulmasının burçlara etkisi ne olacak?  BALIK. Güneş tutulması bu kez burcunuzda gerçekleşecek.
  • Sevgili melekler, bu gece güneş tutulması yaşanacak . Yakjlaşık yarım saat sonra gerçekleşecek olan güneş tutulması yarın 02:45 te sona erecek. İşte detaylar..
  • gök olaylarından tam güneş tutulması , 20 Mart'ta gece gündüze eşitken yaşanacak .  üzere 2 güneş tutulması , 2 de tam ay tutulması şeklinde 4 önemli gök olayı yaşanacak .
  • 2015 yılının en önemli gök olaylarından tam güneş tutulması , 20 Mart’ta gece gündüze eşitken yaşanacak .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir