Süzme Bal İle Petek Bal Arasındaki 3 Temel Fark

Süzme bal ile petek bal arasındaki farkların neler olduğunu Buram Bal’ın Almanya’daki yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler neticesinde bu yazımızda derlemeye çalıştık. Burambal (Buram Honig) bünyesinde çalışan gıda mühendislerince süzme bal ile petek balı birbirinden ayıran özelliklerin neler olduğu konusunda oldukça önemli bilgiler edindik. Burambal’ın Berlin ağırlıklı olmak üzere Avrupa’da önde gelen bir bal firması olması bu konudaki uzmanlığı genelde bal tüketicilerini özelde ise Burambal (Buram Honey) tüketicilerini yakından ilgilendirdiği kanaatindeyiz. Bu nedenle Burambal yetkililerince verilen bilgileri süzme bal ile petek bal çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak adına oldukça önemli buluyoruz.

Bal elde edilme biçimlerine göre farklılıklar göstermektedir. Balın elde ediliş şekline göre farklılıklar göstermesi sonucunda bal, petek bal, petekli bal, süzme bal, sızma bal, fitre edilmiş bal, pres balı gibi çeşitli şekillere göre tasnif edilmektedir. Bunlardan en bilinenleri ise petekli bal ya da petek bal ile süzme bal çeşitleridir. Bu iki bal çeşidi arasındaki farklar ise çoğu zaman bal tüketicileri tarafından merak edilmektedir. İşte o buram buram lezzetiyle süzme bal ile petek bal arasındaki farklar:

1

Biçimleri Farklıdır

 

Bal arıları üretmiş oldukları balları kovan içerisindeki peteklere depolarlar. Arıların petek içerisine depoladıkları balın herhangi bir işleme tabi tutulmadan satılmasına petekli bal denir. Petekli balların üzerindeki sır tabakası kaldırıldıktan sonra balın süzülmesi yöntemiyle elde edilen bala ise süzme bal adı verilir.

Kalite Kontrol İşlemleri Değişkenlik Gösterir

Süzme ballar üzerinde kalite kontrol işlemlerinin yapılması oldukça kolaydır.
Süzme ballar homojen bir yapıya sahip oldukları için bu balların içeriği kolaylıkla kontrol edilebilir ve içeriğinde katkı maddesinin ya da kalıntı maddenin bulunup bulunmadığı tespit edilebilir. Buna karşın petekli ballarda kalite kontrol işlemleri yapmak ise oldukça zordur. Petekli ballarda homojen bir karışım elde etmek mümkün olmadığından dolayı bu zorluk baş gösterir.

Süzme Bal Mı, Petek Bal Mı Daha Doğal?

Bu soruya yanıt vermek oldukça zordur. Genel inanış petekli
balların daha doğal olduğu yönündedir ancak bu inanış yanlıştır.
Süzme bal daha doğaldır şeklindeki bir önerme de yanlış bir önermedir. Her iki bal türü için de katkı maddesi kullanılabilmektedir. Bundan dolayı petek bal daha doğaldır ya da süzme bal daha doğaldır gibi bir önerme söz konusu olamaz.

Süzme Bal İle Petek Bal Arasındaki 3 Temel Fark

Bal, arılar tarafından çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından alınarak yutulan nektarın arıların bal midesi denilen organlarında invertaz enzimi sayesinde kimyasal değişime uğramasıyla oluşan ve kovandaki petek hücrelerine yerleştirilen çok faydalı bir besindir . Nektar bala çevrilirken arılar sağladıkları invertaz enzimi sayesinde sakkarozu inversiyona uğratarak fruktoz ve glikoz şeklinde basit şekerlere dönüştürür ve fermantasyonun meydana gelmesini önleyecek miktarda suyunu uçururlar. Kovandaki hücrelere yerleştirilen ve üzeri mumdan bir kapakla örtülen bal arılarca sağlanan özel havalandırma sistemi sayesinde bildiğimiz tat ve kıvama gelir.

Balın rengi, şeker dengesi ve tadındaki farklılık tamamen toplanan nektarlardan kaynaklanmaktadır. Balın kokusunu, çiçeklerdeki aromalı uçucu yağlar verir ki bu aynı zamanda çiçeklerin kokularını sağlayan yağdır.

Bal üretiminde ½ kg ham nektarı toplamak için 900 bin arının bir gün boyunca çalışması gerekir. Toplanan bu nektarın ise ancak bir kısmı bala çevrilebilir. Elde edilen balın miktarı getirilen nektarın şeker konsantresine bağlıdır. Bal; nem , güneş ışığı , kaynatma gibi sıra dışı bir etkiye maruz kalmadıkça bozulmaz ve zaman faktöründen etkilenmez.

Süzme Bal İle Petek Bal Arasındaki 3 Temel Fark Özet Bilgiler

  • Ana Sayfa Gurme Süzme Bal İle Petek Bal Arasındaki 3 Temel Fark .  Bunlardan en bilinenleri ise petekli bal ya da petek bal ile süzme bal çeşitleridir.
  • Benim çocukluğumda annem ve babam bize sürekli petek bal alırdı.  Karşıma böyle bir soru gelince geçmişe gidip bağlantı kurdum. Bence petek bal dedim.
  • Balın peteğinden süzülerek elde edilen sade bala süzme bal adı verilir.  Sırları alınmış peteklerden sızdırılarak elde edilen bal , sızma bal olarak adlandırılır.
  • Bal Nasıl Yenilir Petek ile Karakovan Balı Farkı Duration: 6:39.
  • Petek bal mı yoksa süzme bal mı daha sağlıklıdır?  İşin aslı ise süzme bal ile petek bal arasında değer olarak fark yoktur, her ikisinin de besin değerleri eşittir.
  • Ballar kaynaklarına göre; çam balı , süzme bal , kestane balı , salgı bal ,pres bal , petek bal olarak tüketime sunulmaktadır.
  • Bunlardan en bilinenleri ise petekli bal ya da petek bal ile süzme bal çeşitleridir. Bu iki bal çeşidi arasındaki farklar ise çoğu zaman bal tüketicileri tarafından merak edilmektedir.
  • Petek bal Zararlarlı mı? gibi sorular aklımıza takılmıştır.  Petekli bal ile doğal bal yenileceği sanılırken aslında pek çok tehlike ile karşı karşıya kalınmaktadır.
  • Çam balı ile çiçek balı arasındaki fark nedir?  • Bal , temel karbonhidratların kaynağıdır.  vb.'nin arılar tarafından bala dönüştürülmesi ile de petek bal elde edilebilir.
  • 2013 01 11T08:38:32.000Z Süper Bal Süzme Makinası views.  2014 02 13T09:52:09.000Z Bal Nasıl Yenilir Petek ile Karakovan Balı Farkı views.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir