Suudi Arabistan’dan Hacılar İçin Akıllı Bileklik Önlemi!

Suudi Arabistan hacılar için akıllı bileklik önlemi alıyor! Hac ve Umre Bakanlığı, Mekke’deki izdiham faciasının bir daha yaşanmaması için hacı adaylarına rehberlik edecek akıllı bileklik dağıtacak.

Suudi arabistan geçen sene hacda yaşanan izdihamın ardından hacıların güvenliğini artırmak için bazı önlemler aldı. Can kayıplarının önüne geçmek isteyen Arabistan, her hacıya birer akıllı bileklik takılacağını duyurdu. Bu yıl hac mevsiminde cihaz kullanımının zorunlu olduğunu bildiren yetkilikler, elektronik cihazda hacı adaylarının kişisel bilgileri ile iletişim ve konaklama gibi bilgilere yer verileceği belirtildi.

GPS sisteminin de kullanılacağı bileklikte, hacı adayının Suudi Arabistan’daki adresinin yanı sıra ve tüm tıbbi bilgileri kayıtlı olacak. Böylelikle kaybolma, izdiham gibi olayların önüne geçmeyi hedefleyen Suudi yetkililer diğer yandan her hacı adayının bilgilerinden bir bilgi bankası oluşturulacak. Suya dayanıklı olarak üretilen cihazda namaz saatlerini haber veren bir alarm ile kıble için bir pusulanın da yer alacağı biliniyor.

Koordinatlar : 21°25′N, 39°49′E

Mekke ya da Mekke-i Mükerreme , bugünkü Suudi Arabistan ‘nın tarihi Hicaz ‘ında Mekke Bölgesi ‘nin yönetim merkezi olan şehir.

Mekke, Arap Yarımadası ‘nın batısında bulunan eski Hicaz bölgesinde ve Kızıldeniz ‘in doğusunda yer alır. İslâm dinininde önemli yeri olan kutsal bir şehirdir. Zira İslâm dininin peygamberi Muhammed burada doğmuştur. İslâm’ın kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim ‘in burada indirilmeye başlandığına inanılır. Beytullah denilen Kâbe de yine bu şehirde yer almaktadır. Kur’an’da ‘şehirlerin anası’ sıfatıyla anılır. Günümüzde ise her yıl milyonlarca Müslüman tarafından ziyaret edilen kent Riyad ve Cidde ‘den sonra ülkenin 3. büyük kentidir.

Suudi Arabistan’dan Hacılar İçin Akıllı Bileklik Önlemi! Özet Bilgiler

  • Suudi Arabistan hacılar için akıllı bileklik önlemi alıyor!  Can kayıplarının önüne geçmek isteyen Arabistan , her hacıya birer akıllı bileklik takılacağını duyurdu.
  • Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Mekke’deki izdiham faciasının bir daha yaşanmaması için hacı adaylarına rehberlik edecek akıllı bileklik dağıtacak.
  • Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Mekke’deki izdiham faciasının bir daha yaşanmaması için hacı adaylarına rehberlik edecek akıllı bileklik dağıtacak.
  • için hacı adaylarına rehberlik edecek akıllı bileklik dağıtacaklarını açıkladı.  önüne geçmek isteyen Suudi Arabistan , her hacıya birer akıllı bileklik takılacağını duyurdu.
  • için hacı adaylarına rehberlik edecek akıllı bileklik dağıtacak.  Can kayıplarının önüne geçmek isteyen Suudi Arabistan , her hacıya birer akıllı bileklik takılacağını duyurdu.
  • ardından hacıların güvenliğini artırmak için artık her hacıya akıllı bileklik takacak.  geçmek isteyen Suudi Arabistan , her hacıya birer akıllı bileklik takılacağını duyurdu.
  • Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Mekke’deki izdiham faciasının bir daha yaşanmaması için hacı adaylarına rehberlik edecek akıllı bileklik dağıtacak.
  • Suudi Arabistan geçen yıl hacda yaşanan izdihamın ardından hacıların güvenliğini artırmak için bazı önlemler geliştirdi.
  • Suudi Arabistan geçen yıl hacda yaşanan izdihamın ardından hacıların güvenliğini artırmak için artık her hacıya akıllı bileklik takacak. Hürriyet, 3 Temmuz 2016 Pazar.
  • Her Zevke Uygun Bileklikler 9.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir