Suriye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Arkeolojik Alan

Suriye’de mutlaka görmeniz gereken 7 arkeolojik alanı sizler için derledik.
Suriye; coğrafi konumu itibariyle harika ve görülmesi gereken muhteşem tarihi ve arkeolojik yerlere sahip. Günümüzde bile hala çeşitli imparatorluklardan izler taşıyan Suriye’de bulunan 7 büyüleyici arkeolojik mekanı haberimizin detayında bulacaksınız. Malum savaşın bu paha biçilemez tarihi ne kadar yok ettiğini bilmiyoruz. İşte elimizde resimleri kalan bu eşşiz mekanlara ait bilgiler.

Ebla Antik Kenti

 

Elba Antik Kenti ya da Tell Mardikh; ilk olarak 1964 yılında Halep şehrinin 55 kilometre güneyinde keşfedildi. İtalyan Arkeolog Paolo Matthiae tarafından keşfedilen Elba Antik Kenti’nde; kalıntılara bakılırsa M.Ö 3000 yılından beri yerleşim mevcut. Arkeologlar tarafından, Sümer alfabesiyle yazılmış 20.000 çivi yazılı tablet hazinesi bulundu.Bu tabletler daha çok halkın gündelik hayatını anlatıyor.

Apamea Antik Kenti

 

Apemea Antik Kenti; MÖ. 300 yılında Seleukos Kralı Nikator tarafından kuruldu. Ters akışıyla meşhur olan Asi(Orontes) Nehri kıyısında bulunan bu antik kentin altın çağında yarım milyon insanı barındırdığı tahmin ediliyor.

Busra Antik Kenti

 

Busra Antik Kenti; bir zamanlar Roma İmparatorluğu’nun Arabistan eyaletinin başkentliğini yapmış olan bu antik kentin ilk adı 3400 yıllık Mısır tabletlerinde geçiyor.Hala ayakta olan bu antik kent pek çok imparatorluktan izler taşımakta. Bizans dönemine ait katedraller ve düntanın en eski camilerini de bünyesinde bulunduruyor.

Aleppo Antik Kenti

 

Aleppo Antik Kenti; Suriye’nin Halep ilçesinde bulunan ve 5000 yıl boyunca kesintisiz olarak yerleşim gören bir antik kenttir. Hititlerden Asurlulara, Moğollardan Osmanlılara kadar hemen hemen her büyük imparatorluk tarafından yönetilmiş olup, şehir 12. yüzyıla tarihlenen camisi ve 13. yüzyıla tarihlenen sitadeli ile ünlü. Bu sitadel en az M.Ö. 3000’e tarihlenen bir arkeolojik höyük üzerine inşa edilmiş.

Şam

 

Suriye’nin başkenti Şam; MÖ. 4. bin yılda kuruldu fakat kalıntılar incelendiğinde bölgede en az 8000 ila 10000 yıldır yaşadığı biliniyor.  Kentteki antik izler günümüzde, Roma Dönemi’nde Tanrı Jupiter için yapılmış tapınak, Roma Dönemi şehir duvarları ve 8. yüzyıla tarihlenen Emevi camisiyle görülmekte.

Palmira Antik Kenti

 

Palmira Antik Kenti; Hindistan’dan Roma’ya, Çin’den İran’a kadar pek çok ticaret yollarının kesişme noktasıydı.  “Çölün Gelini” olarak da bilinen şehrin ismi ilk olarak MÖ. 2. yüzyıla tarihlenen tabletlerde geçmekte. Ba’al Tapınağı, Diocletianus’un kampı -büyük askeri kompleks- ve şehrin dışında kalan geniş nekropol gibi birçok kalıntı günümüze ulaşan tarihi eserlerden.

Haçlı Kalesi

 

Haçlı Kalesi; 1142 – 1170 yılları arasında Hospitalier Şövalyeleri tarafından inşa edildi. 1271 de Memlüklüler tarafından alınana kadar haçlıların elinde kaldı ve Haçlı Seferleri’nin sembolü olarak nitelendirildi. Temmuz 2013’te yayımlanan raporlara göre kalenin, Suriye’deki iç savaş nedeniyle ciddi hasarlar aldığı tespit edildi.

 

Suriye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Arkeolojik Alan

Suriye ya da resmî adıyla Suriye Arap Cumhuriyeti, Ortadoğu ‘da Lübnan , İsrail , Ürdün , Irak ve Türkiye ile komşu bir ülkedir. Akdeniz ‘e kıyısı vardır. Başkenti ve en büyük şehri Şam ‘dır. Suriye’nin toplam nüfusu resmi verilere göre 2004’te 17 milyon 921 bin kişiydi. Halep , Lazkiye , Humus diğer büyük şehirleridir.

1963’ten beri ülke Baas Partisi tarafından yönetilmektedir; devletin başında 1970’ten beri Esad ailesinden biri olmuştur. Suriye’nin şimdiki devlet başkanı, ülkeyi 1970’ten öldüğü 2000 yılına kadar yöneten Hafız Esad ‘in oğlu Beşar Esad ‘dır. 2011 yılının Mart ayında Ortadoğu’da yaşanan dalgalanmalardan etkilenerek sokağa dökülen halk gösteriler düzenledi. Halkın reform istemesi ve onlarca kişinin ölümü sonucunda Muhammed Naci el-Otari ‘nin başbakanlık görevinde olduğu hükümet 29 Mart 2011 tarihinde istifa etti. Muhammed Naci el-Otari, hükümet kurulana kadar Beşar Esad tarafından geçici olarak başbakan olarak atandı. Aynı gün başkent Şam başta olmak üzere pek çok şehirde on binlerce kişi hükumet yanlısı gösteriler düzenledi.

Suriye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Arkeolojik Alan Özet Bilgiler

  • İstanbul'da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerleri yazımızın detayında bulacaksınız.  Suriye ’ de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Arkeolojik Alan . Mekan.
  • Suriye ’ de 7 önemli arkeolojik alan . 27.08.2016 09:08 Haberler, Toplum ve Yaşam.  Bu sitadel en az M.Ö. 3000’e tarihlenen bir arkeolojik höyük üzerine inşa edilmiş.
  • Suriye ’nin 7 Büyüleyici Arkeolojik Alanı . Yazar: Dilhan Kerimkar Tarih: 26 Ağustos 2016.  Suriye , dünyanın en zengin arkeolojik mirasına sahip ülkelerinden biri.
  • İstanbul'da insanların birçoğundan haberdar olmadıkları, ama arkeoloji ve tarih dünyası tarafından paha biçilemeyen birçok eser, bugün İstanbul'daki müzelerde sergilenmektedir.
  • Ana sayfa Türkiye Türkiye’ de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Antik Kent.  olan Laodikya Kilisesi’nin de bulunduğu Laodikya Antik Kentindeki arkeolojik kazılar hala devam ediyor.
  • Bu eser İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. 2. Sidemara Lahti Bana göre en etkileyici eserlerden biri. Bir taş nasıl böyle işlenir ve böyle bir sanat eseri ortaya çıkar.
  • Frig Kaya Anıtları'nın en görkemlisi olan Yazılıkaya, M.Ö. 7 . yüzyılda yapılmıştır. Vadi, Arkeolojik Sit alanı ve Doğal Sit Alanı olarak tescil edilerek koruma altına alınmıştır.
  • Sizin için Türkiye’de tüm zamanları kapsayan en iyi 10 arkeolojik yeri seçtik.  mutlaka göremesi gereken bir yer.  görülmesi gereken yerler yani Hasankeyf geliyor akla.
  • Urfa'ya gidince mutlaka yapılması, görülmesi , gezilmesi gereken yerler.  Kültürü, tarihi, arkeolojik yapısı ve duruşuyla Müze Şehir ünvanını fazlasıyla hak etmektedir.
  • Diley Kuru sizin için Keşif Rehberi kategorisinde Türkiye' de Mutlaka Görülmesi Gereken 16 Dünya  yer alan Truva Antik Kenti, dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir