Star Wars Hangi Sırayla İzlenmeli?

Tüm dünyanın sevgilisi Darth Vader ve elbette Star Wars serisini hala izlemeyen bir güruh mevcut. Pek çok insan, Star Wars izlemeyen birine tepki olarak direkt “nasıl izlemezsin” gibi bir veryansında bulunsa da, bu epey doğal bir durum aslına bakarsanız. Zira, kimse tarih öncesi efektlerle dolu bir yıldız savaşları serisini izlemek zorunda hissetmiyor kendisini; keza, günümüze göre epey amatör filmler oldukları da aşikâr. Ancak, bu tarihselliği görmek isteyen ve mucizeyi bir kez daha yaşamak isteyen hemen herkes, altı filmi birden izlemek istiyor. Bu altı filmin sırasıysa aslında epey farklı seyrediyor. Zira, Star Wars kurgusu minvalinde bu altı kurgunun birbirleri ile değişik yapılandırılması söz konusu. Yani, altı filmi ikiye ayırmamız mümkün.

Öncelikle, tarihsel akışa göre iki gruba ayırdığımız filme; Star Wars Episode I’den başlamanız uygun olacaktır. Hem spoiler yememek adına hem de daha iyi bir seyir zevkinin oluşması adına tarihsel olarak 99 yapımı olan bu filmle; Star Wars serisine başlamanız gerekiyor. Bu filmin orijinal adı, Star Wars: Gizli Tehlike olarak da biliniyor.

2002 Yılında yayınlanan Star Wars: Klonların Saldırısı ise; bölüm iki olarak biliniyor. Kronolojik sıralamada 5. film olsa da, Star Wars’ın ikinci bölümü bu filmdedir ve kurguya hakim olmak için, bu şekilde izlenmesi elzemdir.

Yıldız Savaşları bölüm 3 ise; 2005’te vizyona giren Sith’in İntikamı adlı filmdir. Star Wars: Sith’in İntikamı olarak da bilinen film, 2002 yılındaki filmin devamı niteliğindedir.

Bu üçlüden sonra, kronolojik ve vizyon yılı olarak geçmişe gitmemize rağmen; kurgu olarak geleceğe yönelmeye devam ediyoruz. İlk üç bölüm, sonradan çekilmiş olduğundan sizin için çok güzel ve animasyon olarak başarılı gelebilir ancak, diğer üç filmin kurgunun devamı olmasına rağmen, tarihsel olarak 77 Yılında çekilmeye başladığını unutmayın.

Star Wars hangi sırayla izlenmeli sorusunun yanıtını bulmaya devam ediyoruz. İzlemeniz gereken dördüncü film, Star Wars: A New Hope orijinal adıyla bilinen Yeni Umut filmidir. Burada, 2005 Yılında yapılan son filmin ışığında enstanteneler görürsünüz ve kurgu uygun biçimde bağlanabilmiştir.

83 Yılında yapılmış Star Wars: İmparator bölümü ise, serinin kurgu olarak 5. bölümüne denk gelmektedir. Kurgunun bir sonraki filmini ise 83 yılında vizyona giren Star Wars: Jedi’in Dönüşü oluşturur ve Star Wars en azından geçtiğimiz seneye kadar böylece tamamlanırdı. Ancak, Disney’in Star Wars’ı devralmasıyla; yedinci bölüm de geçtiğimiz yıl yayınlandı. Star Wars: Güç Uyanıyor’u, kurgunun yedinci bölümü olarak günümüzde izleyebilmeniz mümkün.

Star Wars’ı bu sırayla izlemeniz hem kurgu açısından spoiler yememenizi sağlayacak hem de hikayeye hakim olabilmenize sebep olacaktır.

Star Wars Hangi Sırayla İzlenmeli?

Yıldız Savaşları, George Lucas tarafından yapılmış, öncelikle filmleriyle tanınmış, sonraki yıllarda çizgiroman, bilgisayar ve konsol oyunları, televizyon yapımları vb. dallarda ününü geliştirmiş kurgusal evren ve markadır. Film serisinin ilki 25 Mayıs 1977’de, 20th Century Fox tarafından Star Wars ismiyle yayınlanmış ve dünya çapında bir popüler kültür fenomeni olmuştur. Üçer yıl arayla iki devam filmi yayınlanmıştır. Orijinal üçlemenin son filminin yayınlanmasının 16 yıl ardından, “öncül” üçlemenin ilk filmi yayınlanmıştır ve tekrar üçer yıl arayla, diğer iki film de yayınlanarak, tüm seri 19 Mayıs 2005’te tamamlanmıştır.

2008 yılı verilerine göre altı Yıldız Savaşları filminin toplam hasılatı yaklaşık olarak 4.41 milyar dolardır. Bu hasılatla Yıldız Savaşları serisi, James Bond ve Harry Potter serilerinin ardından en çok hasılat yapmış üçüncü film serisi olmuştur.

George Lucas filmleri, kitaplar, televizyon dizileri, video oyunları ve çizgiromanlar gibi birçok farklı alanda yayınların ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Üçlemede tasvir edilen kurguya pek çok yenilik getiren bu yan ürünler, serinin takipçileri tarafından Genişletilmiş Evren adıyla bilinen kurgusal evrenin oluşmasına imkan sağlamıştır. Bu yayınlar sayesinde filmler arasındaki boşlukta, Star Wars markasının popülerliği ve değeri korunmuştur. 2003-2005 yılları arasında adı Star Wars:Klon Savaşları olan film, üçlemeler serisi haricinde yayınlanmış tek film olma özelliğiyle gösterime girmiştir. Bu film ayrıca, daha sonra aynı adla yayınlanmaya başlamış televizyon dizisine de bir başlangıç teşkil etmektedir. Ayrıca bu film, seride yayınlanmış ilk animasyon filmdir.

star wars 4 altyazılı izle, star wars izleme sırası onedio, star wars ilk film izle, star wars a new hope altyazı, star wars kronolojik sıra, star wars serisi izle, ilk star wars filmi ne zaman yayınlandı, star wars kronolojisi

Star Wars Hangi Sırayla İzlenmeli? Özet Bilgiler

  • sonra dayak atilmalidir ki cocuk hep star wars izlemek istesin ve filmin bitmesini.  göre dört en başa, altı da en sona koyuldu..peki diğer bölümler hangi sırayla izlenecek
  • Sanat ve Eğlence. Daha önce hiç izlemeyenler Star Wars filmlerini hangi sırayla izlemeli ? Serdar Aksu — 03 Ağustos 2015.
  • Birincisi, geçenlerde cevapladığımız “Marvel filmleri hangi sırayla izleniyor ?” sorusu, ikincisi de ezelden beri tartışılan o mefhum: Star Wars filmlerini hangi sırada izlemeli ?
  • ForumBu Bölümde Ara. Star wars serisi'nin izlenme sırası nasıl olmalı.  Stars wars serisini izliyim dedim ama ; Star Wars : Episode I The Phantom Menace (1999).
  • Bu filmleri hangi sırayla izlemek gerek? Herkes farklı bir şey söylüyor ve genelde Star Wars Evreni’yle daha önceden ilgisi olmamış insanların kafası doğal olarak karışıyor.
  • İki üçleme halinde çekilen Star Wars filmlerini hangi sırayla izlemenin en doğru olduğu her zaman büyük bir tartışma konusudur.  İlk defa izleyenler hangi sırayı takip etmeli?
  • george lucas 1 2 3 4 5 6 7 demiş. star wars hangi sırayla izlenir tartışmasına george lucas nokta koydu star wars serisinin 7'nci filmi force awakens 'ın vizyona girmesiyle
  • 6 izlenmelidir . sonra, tekrardan bütün seri izlenince star wars 'un büyüklüğü anlaşılır.  Fark ettim ki star wars hangi sırada izlenirse izlenilsin heyecanı muhakkak kaçıyor.
  • İzle
  • İddia ediyoruz şu saatten sonra Star Wars 'ı doğru kronolojiyle izlemek için artık çok geç. 17 Aralık'a kadar ihtiyacınız olan toplam süre; 5517 Dakika!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir