Sosyal Medyayı Ağustos Ayında En Etkili Kullanan Markalar

Social Brands sosyal medyayı ağustos ayında en etkili kullanan markaları açıkladı.Bu açıklama sektörlerin liderlerini içermekle beraber aynı zamanda sosyal medyada en çok etkileşim alan firmaları da bizlerle paylaşıyor.

Social Brands’e göre; telekomünikasyonda Türk Telekom, aksesuarda Zen Pırlanta, otomotivde Audi Türkiye, teknolojide Samsung Türkiye, holdinglerde Koç Holding ve bankalarda ise Ziraat Bankası sektörlerinin en başarılı markaları oldu.

Liderlik Türk Telekom’da

SocialBrands’in Ağustos ayı analizinde, gerçekleştirdiği sosyal medya aktiviteleriyle en yüksek puanı alan marka Türk Telekom oldu. #BirlikteÇokGüzeliz hashtagi ile 850 binin üzerinde etkileşim alan Türk Telekom, tüm kanallarda dikkat çeken bir performans sergiledi.

Sektör Liderleri

İkinci sırada yer alan Zen Pırlanta, geçtiğimiz aylardaki başarılı sosyal medya yönetimini devam ettirdi. Üçüncü sırada yer alan Audi Türkiye de Facebook, Twitter ve Instagram kanallarında sergilediği performansı koruyarak Ağustos ayında da sektörünün lideri olmaya devam etti.

İlk 10’da yer alan diğer markalar ise sırasıyla geçtiğimiz aylardaki başarılı performansını devam ettiren Samsung Türkiye, ilk ondaki yerini koruyan Mercedes-Benz Türkiye, geçtiğimiz ay önemli bir çıkış yakalayarak 31. Sıradan 6. Sıraya yükselen Koç Holding, Madame Coco, Ziraat Bankası, Turkcell ve Anadolu Hayat Emeklilik oldu.

1,2 Milyon İleti, 660 Milyon Etkileşim

BoomSonar ‘ın gelişmiş teknolojisi ve BoomSocial‘ın detaylı verilerini kullanarak hazırlanan SocialBrands algoritması yaklaşık 16 bin sayfa, 1,2 milyon ileti ve 660 milyon etkileşimi, büyük veri prensiplerine bağlı kalarak analiz ediyor. SocialBrands’i muadillerinden ayıran en büyük özelliği ise algoritması ve objektif yaklaşımı.

Markaların performansını hayran sayısından sayfa bilgilerine, paylaştıkları ileti türlerinden aldıkları etkileşimin yüzdesel hesaplamalarına kadar onlarca kriter ile inceleyen ve tarafsızlığı temel alan SocialBrands, sosyal medya kanallarının sunduğu istatistiklerini fayda sağlayacak bir şekilde ele alıyor ve markalara güvenilir bir performans ölçümleme kriteri sunuyor.

Nasıl Hesaplanıyor?

Toplam etkileşim sayısı, etkileşim sayısının iletilere göre dağılımı, etkileşim oranı,  beğeni, yorum, paylaşım ve Retweet oranları, sayfanın ay boyunca paylaştığı ileti sayısı, farklı ileti türlerinin kullanımı, iletilerde hashtag ve mention kullanımı, hayran sayısı, aylık büyüme, hayran artış istikrarı, sayfa bilgileri gibi onlarca farklı veri noktası, markaları objektif şekilde analiz eden algoritmanın temelini oluşturuyor.

Ücretsiz sosyal medya ölçümleme ve analiz sistemi BoomSocial’ın verilerinin ve eş zamanlı iş platformu BoomSonar’ın altyapısının kullanıldığı SocialBrands, markaları ve rakiplerini objektif bir şekilde incelemek ve buna uygun strateji geliştirmek isteyenler için büyük bir fırsat sunuyor.

Sosyal Medyayı Ağustos Ayında En Etkili Kullanan Markalar

Sosyal medya, Web 2.0 ‘ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya; kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür. Sosyal ağlar, insanların birbiriyle içerik ve bilgi paylaşmasını sağlayan internet siteleri ve uygulamalar sayesinde, herkes aradığı, ilgilendiği içeriklere ulaşabilmektedır. Küçük gruplar arasında gerçekleşen diyaloglar ve paylaşımlar giderek, kullanıcı bazlı içerik üretimini giderek arttırmakta, amatör içerikleri dijital dünyada birer değere dönüştürmektedir.

Zaman ve mekân sınırlaması olmadan , paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insanî iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız. Bu bakımdan sosyal medya resmi olmayan eğitim yollarından da bir tanesidir.

Teknoloji , telekomünikasyon, sosyal iletişimin kelimeler, görseller, ses dosyaları yolu ile sağlandığı bir yapıya sahiptir. İnsanlar hikâyelerini ve tecrübelerini bu bağlamda paylaştığı bir çerçeveye de sahiptir.

Sosyal medya, geleneksel medyada olduğu gibi tek bir noktadan çok sayıda kişiye yayın yapmaktan çıkarak, iletişim yönü açısından çoktan çoğa paradigmasına dayalı “kullanıcı kaynaklı medya” özelliğine sahiptir. Kullanıcı Kaynaklı Medya, geleneksel medyadan farklı olarak, içeriğin bizzat kullanıcılarının kendileri tarafından üretilmesine ve paylaşılmasına olanak yaratmaktadır . Sosyal medya aynı zamanda “Kullanıcıların Ürettiği İçerik” ve “Müşterilerin Ürettiği Medya” kavramlarını da ortaya çıkarmış, bu yapısıyla da ticari plandaki anlamını kazanmıştır.

Ama Andreas Kaplan ve Michael Haenlein’in 2010’daki tespitine göre Sosyal Medya; “Web 2.0 üzerinde ideolojik ve teknolojik içeriklerin, yapılanmaların kullanıcı merkezli bir şekilde üretilmesine ve geliştirilmesine izin veren internet tabanlı uygulamaların bütününe” denilmekte.

Sosyal Medyayı Ağustos Ayında En Etkili Kullanan Markalar Özet Bilgiler

 • Ana Sayfa Teknoloji Sosyal Medyayı Ağustos Ayında En Etkili Kullanan Markalar .  aynı zamanda sosyal medyada en çok etkileşim alan firmaları da bizlerle paylaşıyor.
 • Şubat ve ağustos ayında öğretmen ataması yapılacak.  06 Kasım 2014 Perşembe 10:15 Bu haber 77 kez okundu. Sosyal medyanın en etkili markaları .
 • Ekonomist dergisi sosyal medyayı en iyi kullanan markaları yaptığı bir araştırma ve jüri değerlendirmesiyle belirledi.
 • Peki markalar sosyal medyayı etkin kullanmak için neler yapmalı?  Birlikte geliştirmek: Sosyal medyayı etkin kullanan markalar , tüketicisiyle birlikte gelişen markalardır .
 • CNBC e Business Dergisi, Şubat sayısında sosyal medyayı en iyi kullanan 25 markayı seçti.
 • Sakarya Üniversitesi sosyal medyayı en etkili kullanan üniversitelerden birisi.
 • 35 milyondan fazla kahve sevgilisi kişinin Facebook’ta takip ettiği Starbucks sosyal medyadaki popüler markalardan bir diğeridir. Ayrıca twitter’da 4.2 milyon takipçisi vardır.
 • Sakarya Üniversitesi sosyal medyayı en etkili kullanan üniversitelerden birisi.
 • markaların arasından web siteleri, mobil uygulamalar ve sosyal medya hesapları  Beymen, Mavi, Ramsey, Trendyol ise Instagram’ı en etkili kullanan marka konumundalar.
 • Günümüzün en popüler çılgınlığı sosyal medya hesaplarınızı etkili kullanıp fark yaratabilirsiniz   21 Ağustos 2016. 393. Etkileşim.
 • Ücretsiz araştırma.Yılların tecrübesi ile güvenilir hizmet.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir