Sosyal Medyada Tanıtım Yapanlara Denetim Geliyor!

Twitter Facebook ve instagram başta olmak üzere sosyal medyada çok takipçisi olan kişilerin ürün paylaşımı yapmasına maliyeden denetim geliyor. Maliye bakanlığı Sosyal mecrada yapılan tanıtımlar ve kazılan paraların vergilendirilmesi için çalışma başlattı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Elektronik ortamda üretilen o alanı artık ‘elektronik işyeri’ sayacağız. Oradan gelir elde ediyorsa mükellef olacak” dedi.

1240641_750x422

Ünlü isimler başta olmak üzere, blogger’lar ve takipçisi çok olan kullanıcılar, sosyal medya üzerinden yaptıkları tanıtım ve paylaşımlarla bir gün içinde binlerce lira kazanıyor.

Maliye Bakanlığı, bu tweet ve paylaşımların da vergilendirilmesi için harekete geçti. Maliye Bakanı Naci Ağbal, şu anki vergi kanunlarının bu alanı tam olarak kavramadığını, yeni Vergi Usul Kanunu kapsamında bir düzenleme yapacaklarını söyledi.

Sosyal medya kullanıcılarının attıkları tweet başına aldıkları binlerce lira, Maliye’nin de dikkatinden kaçmadı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu şekilde gelire konu olan elektronik ticaretin vergilendirilmesini sağlayacaklarını belirterek “Kim, ne olursa olsun, herhangi bir şekilde elektronik ortamda yaptığı bir hizmetten dolayı gelir elde ederse, bizim açımızdan vergi mükellefidir” dedi. Ağbal, vergi kanunlarının, şu anda sosyal medya üzerinden verilen bu hizmeti tam olarak kavramadığına işaret ederek yeni Vergi Usul Kanunu çalışması ile bu konuyu düzenleyeceklerini söyledi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir