Sosyal Medyada Kilis Tepkisi! ‘#IŞİDtinizMİ?’

Sosyal medya Kilis’i konuşuyor. ‘#IŞİDtinizMİ?’ Suriye’de IŞİD kontrolündeki bölgeden Türkiye’ye yönelik saldırılar her geçen gün artıyor. Kilis’e atılan roket mermileri yüzünden 4 ayda 17 kişi can verdi, 60’tan fazla kişi ise yaralandı. Günlerdir diken üstünde olan Kilis halkı duruma isyan ederken, sosyal medyada da tepkiler sürüyor. “#IŞİDtinizMİ” etiketi TT listesinde…


Kilis, dün iki kere hedef oldu. Ve insanlar ölüm ile kalım arasında korku içinde yaşamaya devam ediyor. Kilis’e, 18 Ocak’tan bu yana 45 roket mermisi isabet etti, 17 kişi can verdi ve 60’ı aşkın kişi ise yaralandı.

Kilis halkı, patlamaların ardından tepki gösterdi. Son olarak dünkü patlama sonrası ‘yeter artık’ diyen ve önlem alınmamasına isyan eden kalabalığa biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edilmişti. Sosyal medyada da Kilis’teki durumla ilgili tepkiler sürüyor. Twitter’da ‘IŞİDtinizMİ’ etiketi uzun süredir TT listesinde…

İşte Twitter’da ‘IŞİDtinizMİ’ etiketi ile atılan binlerce tweetten bazıları…

 

https://twitter.com/misevet3/status/724536201722630144?ref_src=twsrc%5Etfw

https://twitter.com/idildoganer/status/724514039288745988?ref_src=twsrc%5Etfw

https://twitter.com/HocanizNet/status/724513048501821441?ref_src=twsrc%5Etfw

 

https://twitter.com/aozturk70/status/724509847920730112?ref_src=twsrc%5Etfw

Sosyal medya, Web 2.0 ‘ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya; kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür. Sosyal ağlar, insanların birbiriyle içerik ve bilgi paylaşmasını sağlayan internet siteleri ve uygulamalar sayesinde, herkes aradığı, ilgilendiği içeriklere ulaşabilmektedır. Küçük gruplar arasında gerçekleşen diyaloglar ve paylaşımlar giderek, kullanıcı bazlı içerik üretimini giderek arttırmakta, amatör içerikleri dijital dünyada birer değere dönüştürmektedir.

Zaman ve mekân sınırlaması olmadan , paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insanî iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız. Bu bakımdan sosyal medya resmi olmayan eğitim yollarından da bir tanesidir.

Teknoloji , telekomünikasyon, sosyal iletişimin kelimeler, görseller, ses dosyaları yolu ile sağlandığı bir yapıya sahiptir. İnsanlar hikâyelerini ve tecrübelerini bu bağlamda paylaştığı bir çerçeveye de sahiptir.

Sosyal medya, geleneksel medyada olduğu gibi tek bir noktadan çok sayıda kişiye yayın yapmaktan çıkarak, iletişim yönü açısından çoktan çoğa paradigmasına dayalı “kullanıcı kaynaklı medya” özelliğine sahiptir. Kullanıcı Kaynaklı Medya, geleneksel medyadan farklı olarak, içeriğin bizzat kullanıcılarının kendileri tarafından üretilmesine ve paylaşılmasına olanak yaratmaktadır . Sosyal medya aynı zamanda “Kullanıcıların Ürettiği İçerik” ve “Müşterilerin Ürettiği Medya” kavramlarını da ortaya çıkarmış, bu yapısıyla da ticari plandaki anlamını kazanmıştır.

Ama Andreas Kaplan ve Michael Haenlein’in 2010’daki tespitine göre Sosyal Medya; “Web 2.0 üzerinde ideolojik ve teknolojik içeriklerin, yapılanmaların kullanıcı merkezli bir şekilde üretilmesine ve geliştirilmesine izin veren internet tabanlı uygulamaların bütününe” denilmekte

  • Günlerdir diken üstünde olan Kilis halkı duruma isyan ederken, sosyal medyada da tepkiler sürüyor.
  • Günlerdir diken üstünde olan Kilis halkı duruma isyan ederken, sosyal medyada da tepkiler sürüyor. "# IŞİDtinizMİ " etiketi TT lis.
  • Sosyal medya Kilis ’i konuşuyor. ‘ # IŞİDtinizMİ ?’  Günlerdir diken üstünde olan Kilis halkı duruma isyan ederken, sosyal medyada da tepkiler sürüyor.
  • Günlerdir diken üstünde olan Kilis halkı duruma isyan ederken, sosyal medyada da tepkiler sürüyor.
  • Günlerdir diken üstünde olan Kilis halkı duruma isyan ederken, sosyal medyada da tepkiler sürüyor.
  • Günlerdir diken üzerinde olan Kilis halkı duruma ayaklanma ederken, sosyal medyada da tepkiler sürüyor.
  • Kilis 'e IŞİD tarafından atılan roketlere bir tepki de sosyal medyadan geldi. Twitter'da # IŞİDtinizMi etiketi üzerinden vatandaşlar tepkilerini dile getirdi.
  • RT @onediogundem: Sosyal medyada Kilis tepkisi yükseliyor: '# IŞİDtinizMİ ?' t.co/TuqqCwKWWG t.co/c9AXz69Uoq.
  • IŞİD’in Kilis sınırında bir askeri şehit etmesiyle TSK’nın başlattığı operasyona sosyal medyada ilginç tepkiler geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir