Sosyal Medyada Haberleri Okumadan Paylaşıyoruz!

Sosyal medyada paylaştığımız bir haber veya attığımız bir tweet bazen başımıza iş açabiliyor! Araştırmalara göre bunun sebebi de sosyal medyada paylaşılan haberin okunmaması…

Columbia Üniversitesi ve Fransız Ulusal Enstitüsü araştırmacıları bireylerin sosyal medya kullanımı ile ilgili önemli bir araştırmaya imza attı.

 

Yapılan araştırmada binlerce kez paylaşılan linklerin yüzde 59’unun kullanıcılar tarafından okunmadığını tespit etti. Araştırma, özellikle haber sitelerini takip eden ve sitelerden link paylaşan birçok kullanıcının haberin içeriğini hiç okumadan paylaştığını ortaya koydu.

 

Araştırmayı yapan ekip, CNN, The New York Times, The Huffington Post, BBC ve Fox News’un sitelerindeki haberlerin sosyal medyadaki paylaşımlarını bir ay boyunca takip etti. Ortaya çıkan sonuç herkesi şaşırttı. Çünkü paylaşılan linklerin yüzde 59’unun kullanıcılar tarafından okunmadığı belirlendi.

 

Araştırmada haberler okunmadığı için yanlış bilginin de hızlı yayıldığına vurgu yapıldı. Araştırmacılara göre kullanıcıların haberleri okumadan paylaşması tipik bir modern bilgi tüketimi alışkanlığı.

“İnsanlar okumak değil paylaşmak istiyor”

Araştırmacılardan Arnaud Legout’nun çalışma ile ilgili yaptığı yazılı açıklamaya göre sosyal medya kullanıcıları, bir haber makalesini okumaktansa onu paylaşmayı tercih ediyor. “İnsanların bir haberi okumak yerine paylaşmayı tercih etmeleri tipik bir modern bilgi tüketimi davranışı. İnsanlar; bir fikri o fikrin özetine, hatta özetinin özetine bakarak, daha derinlere inmek için herhangi bir efor sarf etmeden oluşturuyor.”

“Haberler okunmadığı için yanlış bilgi hızlı yayılıyor”

Araştırmacılar, sosyal medyadaki paylaşım alışkanlıklarının internetteki trendleri anlamlandırmada yardımcı olabileceğini düşünüyor. Sosyal medyadaki ‘tık tuzaklarına’ dikkat çeken araştırmacılar, bilginin sadece yüzeysel olarak tüketiliyor olmasının yanlış haberlerin daha fazla yayılmasına yol açtığı görüşünde.

Sosyal medya, Web 2.0 ‘ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya; kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür. Sosyal ağlar, insanların birbiriyle içerik ve bilgi paylaşmasını sağlayan internet siteleri ve uygulamalar sayesinde, herkes aradığı, ilgilendiği içeriklere ulaşabilmektedır. Küçük gruplar arasında gerçekleşen diyaloglar ve paylaşımlar giderek, kullanıcı bazlı içerik üretimini giderek arttırmakta, amatör içerikleri dijital dünyada birer değere dönüştürmektedir.

Zaman ve mekân sınırlaması olmadan , paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insanî iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız. Bu bakımdan sosyal medya resmi olmayan eğitim yollarından da bir tanesidir.

Teknoloji , telekomünikasyon, sosyal iletişimin kelimeler, görseller, ses dosyaları yolu ile sağlandığı bir yapıya sahiptir. İnsanlar hikâyelerini ve tecrübelerini bu bağlamda paylaştığı bir çerçeveye de sahiptir.

Sosyal medya, geleneksel medyada olduğu gibi tek bir noktadan çok sayıda kişiye yayın yapmaktan çıkarak, iletişim yönü açısından çoktan çoğa paradigmasına dayalı “kullanıcı kaynaklı medya” özelliğine sahiptir. Kullanıcı Kaynaklı Medya, geleneksel medyadan farklı olarak, içeriğin bizzat kullanıcılarının kendileri tarafından üretilmesine ve paylaşılmasına olanak yaratmaktadır . Sosyal medya aynı zamanda “Kullanıcıların Ürettiği İçerik” ve “Müşterilerin Ürettiği Medya” kavramlarını da ortaya çıkarmış, bu yapısıyla da ticari plandaki anlamını kazanmıştır.

Ama Andreas Kaplan ve Michael Haenlein’in 2010’daki tespitine göre Sosyal Medya; “Web 2.0 üzerinde ideolojik ve teknolojik içeriklerin, yapılanmaların kullanıcı merkezli bir şekilde üretilmesine ve geliştirilmesine izin veren internet tabanlı uygulamaların bütününe” denilmekte

  • haberleri okumadan paylaşması tipik bir modern bilgi tüketimi alışkanlığı.
  • Araştırmalara göre bunun sebebi de sosyal medyada paylaşılan haberin okunmaması…  “İnsanlar okumak değil paylaşmak istiyor”.
  • haberleri okumadan paylaşması tipik bir modern bilgi tüketimi alışkanlığı.
  • Sosyal medyada , paylaşılan içeriklerin yüzde 59'unu okumadığımız ortaya çıktı. Araştırmada haberler okunmadığı için yanlış bilginin de hızlı yayıldığına vurgu yapıldı.
  • Sosyal Medyada Haberler Okunmadan Paylaşılıyor . Sosyal medyada paylaşılan bağlantıların yüzde 59′u, paylaşan kişi tarafından tıklanmadan paylaşılıyor .
  • İnsanlar Facebook, Twitter, Linkedin vb. sosyal medya platformları üzerinde okudukları bir haberi tamamen okumadan paylaşıyorlar . İçerikleri okumadan paylaşıyoruz .
  • Sosyal medya üzerine yapılan bir araştırmaya göre kullanıcılar birçok haberi okumadan paylaşıyor .
  • Araştırma: Sosyal medyadaki haberlerin yüzde 59’u kullanıcılar tarafından tıklanmadan paylaşılıyor .  haberleri okumadan paylaşması tipik bir modern bilgi tüketimi alışkanlığı.
  • Yapılan bir araştırma, insanların büyük bir çoğunluğunun, okudukları haberi tamamen bitirmeden paylaşma yoluna gittiklerini ortaya koydu. İçerikleri okumadan paylaşıyoruz .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir