Sosyal Medyada Günün Konusu Oldu

“Ekmek yemeyin” önerisiyle çok tartışılan Prof. Dr. Canan Karatay’ın sofrası sosyal medyada günün konusu oldu. Canan Karatay’ın editörü açıklama yapmak zorunda kaldı…

Prof. Dr. Canan Karatay Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Yaşam Boyu Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Semineri’ne katıldı. Seminer öncesi Karatay’ın ekmek yerken görüntüleri sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta “Mersin” sayfasında yayınlandı.

Sayfanın birkaç saat önce paylaştığı fotoğraf kısa sürede onlarca yorum yapıldı. Okuyucuların fotoğrafa “Canan hoca Mersin lezzetlerine dayanamadı” gibi yorumlar yaptığı görüldü. Canan Karatay’ın editörü ise açıklama yaptı. Ve Karatay’ın ekmek değil lahmacun yediğini belirtti.

Sosyal medya, Web 2.0 ‘ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya; kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür. Sosyal ağlar, insanların birbiriyle içerik ve bilgi paylaşmasını sağlayan internet siteleri ve uygulamalar sayesinde, herkes aradığı, ilgilendiği içeriklere ulaşabilmektedır. Küçük gruplar arasında gerçekleşen diyaloglar ve paylaşımlar giderek, kullanıcı bazlı içerik üretimini giderek arttırmakta, amatör içerikleri dijital dünyada birer değere dönüştürmektedir.

Zaman ve mekân sınırlaması olmadan , paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insanî iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız. Bu bakımdan sosyal medya resmi olmayan eğitim yollarından da bir tanesidir.

Teknoloji , telekomünikasyon, sosyal iletişimin kelimeler, görseller, ses dosyaları yolu ile sağlandığı bir yapıya sahiptir. İnsanlar hikâyelerini ve tecrübelerini bu bağlamda paylaştığı bir çerçeveye de sahiptir.

Sosyal medya, geleneksel medyada olduğu gibi tek bir noktadan çok sayıda kişiye yayın yapmaktan çıkarak, iletişim yönü açısından çoktan çoğa paradigmasına dayalı “kullanıcı kaynaklı medya” özelliğine sahiptir. Kullanıcı Kaynaklı Medya, geleneksel medyadan farklı olarak, içeriğin bizzat kullanıcılarının kendileri tarafından üretilmesine ve paylaşılmasına olanak yaratmaktadır . Sosyal medya aynı zamanda “Kullanıcıların Ürettiği İçerik” ve “Müşterilerin Ürettiği Medya” kavramlarını da ortaya çıkarmış, bu yapısıyla da ticari plandaki anlamını kazanmıştır.

Ama Andreas Kaplan ve Michael Haenlein’in 2010’daki tespitine göre Sosyal Medya; “Web 2.0 üzerinde ideolojik ve teknolojik içeriklerin, yapılanmaların kullanıcı merkezli bir şekilde üretilmesine ve geliştirilmesine izin veren internet tabanlı uygulamaların bütününe” denilmekte

  • Sosyal medyada günün konusu oldu . Soma'da yaşanan maden faciası tüm Türkiye'nin yüreğini dağladı.
  • Sosyal medyada günün konusu oldu . Ninelerimizin giydiği pazenden tek farkı fiyatı; biri 15 lira diğeri 15 bin lira. Kanal D muhabiri Fulya Soybaş iki elbisenin peşine düştü.
  • olan Şahan Gökbakar'ın geçenlerde sosyal medyada paylaştığı ve O Ses Türk   6 Ekim 2013, 15:26 Sosyal Medyada Günün Konusu Oldu . 2 yıldır hep aynı şortu giyiyor.
  • Yeni ABD Başkanı Trump’ın yemin töreni sırasında Hillary Clinton'ın, Ivanka Trump’a baktığı iddia edilen görüntüler sosyal medyaya damga vurdu.
  • AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık'ın attığı bir tweet sosyal medyada günün konusu oldu . 19 Ocak 2017 Perşembe 10:43.
  • bahsedince sosyal medyada günün konusu oldu !  bölümünde, sosyal medya fenomeni olarak dünyaya nam salan  Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel.
  • Notts County ve Cambridge takımları arasında oynana üç ayrı karşılaşmada 3 benzer gol atıldı. Yenilen goller sosyal medyada günün konusu oldu .
  • Bursa'da paramotorla sokakta karın üzerinde kayak yapan İbrahim Dinçer, görüntülerini yüklediği sosyal medyada günün konusu oldu .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir