Sosyal Medya Kullanımında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Sosyal medya kullanımı çok önemli. Attığınız paylaşımdan yaptığınız RT’ye kadar çok dikkatli olmalısınız. Peki sosyal medya en iyi nasıl kullanılır?

Özellikle içinden geçtiğimiz bu karanlık günlerde sosyal medya platformlarının kullanımı oldukça önemli.

Haberleşme, iletişim kurma açısından önemli olan sosyal medyayı sakin ve dikaktli kullanmalısınız. Sosyal medya etkin olarak kullanılmalı ve doğruluğuna emin olmadığınız hiç bir paylaşıma yer vermemelisiniz.


Peki, sosyal medya da haberleşme noktasında; nelere dikkat etmeli, bilgi kirliliğini nasıl ortadan kaldırmalıyız?

Görseller:


Sosyal medyada oldukça hızlı yayılan görseller; sizi daima yanıltabilir. Özellikle görsellerin doğruluğunu ve bilginin doğruluğunu ortaya çıkarmak amacıyla görseli Google görsellerinde aratmanız gerekmektedir. İlk olarak hangi tarihte Google üzerinde yer almış, hangi site yüklemiş, kimin tarafından yüklenmiş veya üzerinde oynama var mı gibi sorularla bu görselin doğruluğunu ortaya çıkarın.

Metin:


Sosyal medyada özellikle siyasi gündemin yoğun olduğu noktalarda sıkça bilgi kirliliğine denk gelebiliyoruz. Bu gibi durumlarda, özellikle devlet kurumları, devlet büyükleri tarafından yapılan açıklamaları dikkate alın. Onların sosyal medya hesabını takip etmeye (özellikle Twitter), doğru bilgilere ulaşmaya çalışın.

Siz de paylaşın:


Doğruluğunu ve kaynağını kanıtlayabildiğiniz tüm bilgi ve belgeleri siz de paylaşın. Özellikle paylaşımlarınıza kaynakça, bilgi ve diğer ek dökümanları ekleyerek bilgi kirliliğinin önüne geçmeye çalışın.

Sosyal Medya Kullanımında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Sosyal medya, Web 2.0 ‘ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya; kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür. Sosyal ağlar, insanların birbiriyle içerik ve bilgi paylaşmasını sağlayan internet siteleri ve uygulamalar sayesinde, herkes aradığı, ilgilendiği içeriklere ulaşabilmektedır. Küçük gruplar arasında gerçekleşen diyaloglar ve paylaşımlar giderek, kullanıcı bazlı içerik üretimini giderek arttırmakta, amatör içerikleri dijital dünyada birer değere dönüştürmektedir.

Zaman ve mekân sınırlaması olmadan , paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insanî iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız. Bu bakımdan sosyal medya resmi olmayan eğitim yollarından da bir tanesidir.

Teknoloji , telekomünikasyon, sosyal iletişimin kelimeler, görseller, ses dosyaları yolu ile sağlandığı bir yapıya sahiptir. İnsanlar hikâyelerini ve tecrübelerini bu bağlamda paylaştığı bir çerçeveye de sahiptir.

Sosyal medya, geleneksel medyada olduğu gibi tek bir noktadan çok sayıda kişiye yayın yapmaktan çıkarak, iletişim yönü açısından çoktan çoğa paradigmasına dayalı “kullanıcı kaynaklı medya” özelliğine sahiptir. Kullanıcı Kaynaklı Medya, geleneksel medyadan farklı olarak, içeriğin bizzat kullanıcılarının kendileri tarafından üretilmesine ve paylaşılmasına olanak yaratmaktadır . Sosyal medya aynı zamanda “Kullanıcıların Ürettiği İçerik” ve “Müşterilerin Ürettiği Medya” kavramlarını da ortaya çıkarmış, bu yapısıyla da ticari plandaki anlamını kazanmıştır.

Ama Andreas Kaplan ve Michael Haenlein’in 2010’daki tespitine göre Sosyal Medya; “Web 2.0 üzerinde ideolojik ve teknolojik içeriklerin, yapılanmaların kullanıcı merkezli bir şekilde üretilmesine ve geliştirilmesine izin veren internet tabanlı uygulamaların bütününe” denilmekte

Sosyal Medya Kullanımında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor? Özet Bilgiler

  • kitabının aynı zamanda bir sosyal medya kullanım kılavuzu niteliğinde olduğunu belirterek, sosyal medya kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
  • Sosyal medya olarak anılan facebook, twitter, instagram vb. paylaşım sitelerinin kullanımlarında dikkat edilmesi gerekenler vardır.
  • Sosyal Medyanın tehlikeleri ve alınması gereken önlemler.  Yapılan paylaşımların ne olduğuna, suç unsuru taşıyıp taşımamasına mutlaka dikkat edilmesi gerekir .
  • Akıllı telefon kullanımının artması ile birlikte her an.  Hatta işten atılmanıza bile neden olabilir.
  • Ana Sayfa Teknoloji Sosyal Medya Kullanımında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor ?  geçtiğimiz bu karanlık günlerde sosyal medya platformlarının kullanımı oldukça önemli.
  • kitabının aynı zamanda bir sosyal medya kullanım kılavuzu niteliğinde olduğunu belirterek, sosyal medya kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
  • Sosyal Medya Kullanımı .  bir sosyal medya kullanım kılavuzu niteliğinde olduğunu belirterek, sosyal medya kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
  • kitabının aynı zamanda bir sosyal medya kullanım kılavuzu niteliğinde olduğunu belirterek, sosyal medya kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
  • oldukları,bilgi paylaşımı yaparak yeni arkadaşlar edindikleri sosyal eğitim portalıdır.  paylaşımların ne olduğuna, suç unsuru taşıyıp taşımamasına mutlaka dikkat edin .5. Aynı.
  • Peki, sosyal medyayı kullanırken nelere dikkat etmek gerekiyor ?  Sosyal medyayı kullanırken suç işlemeyin. Kullandığınız mecranın kullanım şartlarını ihlal etmeyin .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir