Son keşif: Horma Kanyonu ve Ilıca Şelalesi

Son keşif: Horma Kanyonu ve Ilıca Şelalesi

Ülkemizde gün geçtikçe yeni yerler keşfediliyor. Bunlardan bir tanesi de Kastamonu’nun kanyonlar bölgesi. Kastamonu bilinmeyen birçok güzelliği içerisinde barındırıyor. Öyle özel noktaları var ki, yeni rotanıza Kastamonu’yu ilave etmek isteyeceksiniz. Bunlardan bir tanesi de Horma Kanyonu ve sonundan dökülen Ilıca Şelalesi.

HORMA KANYONU

Horma Kanyonu, Kastamonu’nun kanyonlar bölgesinin en popüler noktası. Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde bulunan kanyon son çalışmalar ile beraber turizmin gözbebeği olacağa benziyor.

Kanyon içine özel bir şekilde hazırlanan platform eklendi. Kanyonun içinde sonuna kadar yürüyebileceksiniz.

Çalışmalar bittiğinde, kanyonun sonuna kadar giden 1 saatten fazla devam eden bir yürüyüş alanı oluşmuş olacak. Kanyonun sonundaysa bir tabiat harikası olan Ilıca Şelalesi var.

ILICA ŞELALESİ

Ilıca şelalesine ulaşmak için Horma kanyonundan çıkıp 11 km yol gitmeniz gerekiyor. Tepenin etrafını tamamiyle dönmeniz gerekiyor. Ulaştığınız yerde sizi ahşap yayla evleri karşılıyor.

Köylü teyzelerin amcaların el emeği gözleme ve diğer yemekleri büyük revaçta. Yöresel kıyafetlerini giyen teyzeler ise fotoğraf çekilmek için para istiyor. Onun da ticaretine başlamışlar.

Şelale yemyeşil suyuyla çok da geniş olmayan bir alanı dolduruyor. Seyir teraslarıysa fotoğrafçılar için harika olmuş. İsterseniz içerisinde yüzebiliyorsunuz ama dikkatli olmakta yarar var. Şelale altlarındaki cadı kazanları sizi çekebilmekte.

Çevrede diğer görülecek yerler ise şu şekilde ;

Valla Kanyonu

Ilgarini Mağarası

Çatak Kanyonu (Azdavay ilçesinde)

KASTAMONU MUTFAĞINDA NELER VAR

Kara çorba

Banduma

Çelme helva

Tirit

Etli ekmek

PINARBAŞI’NDA KONAKLAMA

Bu kadar turistik olmaya başlayan bir yer için konaklama olanakları her ne kadar sınırlı olsa dahi Pınarbaşı’nda otel mevcut. En çok tercih edilen yer ise Sarımeşe Otel. Fiyatlar sezonda değişiklik gösterse de gecelik ortalama 150 lira civarında.

PINARBAŞI’NA NASIL GİDİLİR ?

Pınarbaşı’na İstanbul istikametinden gelirken yolunuz yaklaşık 500 km olup, 6 saat sürmekte. Karabük üzerinden geleceğiniz için yolda Safranbolu’ ya uğrayabilirsiniz.

Ankara’dan gelenler için ise Ilgaz tüneli sayesinde yol bir hayli kolaylaştı. Aslında bu uzun yol. Ama yol üstünde Ilgaz dağlarına ve Kastamonu merkeze uğrayabilir yeni yerler görebilirsiniz. Kastamonu üstünden yol 5 saat, Karabük üstünden 3.5 saat sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir