Sofranızdan Eksik Etmeyin!

Bilim adamları sofralardan eksik edilmemesi gereken yiyecekleri araştırarak faydalarını da sıraladı. Bunların arasında doğurganlığı artıran yiyecekten tutun enerji verene kadar birçok özellik barındıran yiyecekleri sizleri bilgilendirmek için araştırdık. İşte o besinler…

Badem:

Badem sağlıklı doymamış yağ içermekle beraber kadınlarda doğurganlığı arttırırken, içerdiği E vitamini ile de erkeklerde sperm üretimini olumlu etkiliyor. Bilim adamları aynı zamanda enerji verdiği yönünde de hemfikir.

Somon:

İsviçre’nin Yale Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar neticesinde araştırmaya katılan ve bebek sahibi olamayan kadınların yüzde 63’ünde D vitamini yetersizliği olduğu saptanmıştır. D vitamini için güneş en ideal kaynak olsa dahi somon da D vitaminin zengin besinsel kaynaklarındandır.

Bulgur:

Bulgur, kan şekerini yavaş yükseltir ve yavaş düşürür. Ayrıca metabolizma ve doğurganlık açısından önemli olan B vitaminlerinden de zengindir. Bu B vitamini sayesinde kadınlarda etkileşimin artması ve enerji hissi de hat safhaya ulaşıldığı belirtilmiştir.

Mercimek:

Harvard Üniversitesi’nin bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda, bitkisel protein ve demirin doğurganlık için fazlasıyla önemli olduğu kanıtlanmıştır. Bitkisel kaynaklı protein ve demir tüketen kadınlarda doğurganlık oranının yüzde 30 fazla olduğu bildirilmiştir. Bu vitamin ve proteinlerin de en fazla mercimekte bulunduğu saptanmıştır.

Bilim adamları bu listelenen besinler için sofralarda her daim bulundurulması gerektiğini savunurken aynı zamanda düzenli olarak tüketilmesinin de ne derece önemli olduğunun altını çizdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir