Sofraların Vazgeçilmezi Bulgur ile İlgili Az Bilinen 10 Gerçek!

Pilavı, sarması, dolması… Bulgur Türk mutfağının ve sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında ilk sıralarda yer alır. Peki sofralarımızın baş tacı bulgur hakkında her şeyi biliyor musunuz? Cevabınız evet ise yanılabilirsiniz. Çünkü eminim bulgur ile ilgili bilmediğiniz çok şey var. Sizin için bulgur ile ilgili bilinmeyen 10 gerçeği listeledik.

Bulgur doğaldır


Bulgur içerdiği vitamin ve minerallerle besin değeri çok yüksek bir tahıl ürünü. Durum buğdayından üretilir. Hiçbir katkı maddesi içermez, üretiminde sadece buğday ve su kullanır.

Bulgur yıkanmaz!


Üretim aşamasında yıkanıp kaynatıldığı için ambalajlı bulgurun pişirilmeden önce yıkanmasına gerek yoktur. Ayrıca pirinç gibi suda bekletilmez.

Çok hızlı ve kolay hazırlanır!


Bulgur sanılanın aksine çok kolay hazırlanabilen bir besindir. Makarna gibi 20 dakikada hazırlanabilir. Çorbadan, mamaya, tatlıya, salataya her yemekte kullanılabilir. Yemek çeşitliliği oldukça fazladır.

Bulgur ile ilgili bilinmeyen 10 gerçek!


Bulgur glisemik indeksi düşük bir besin olduğu için, şeker hastaları tarafından da rahatça tüketilebilir.

Bulgur B vitaminleri zenginidir


Folik asit bulgurda çokça bulunur. Özellikle hamilelerin, bebeğin zihinsel gelişimi için folik asit kaynağı bulguru bolca tüketmeleri gerekir.

Taş değirmendeki bulgur daha sağlıklıdır


Taş değirmende yapılan bulgur, buğdayın doğasına uygun olarak öğütüldüğü için daha sağlıklı ve doğaldır. Bulgur, taş değirmelerde kullandığı doğal taşları da doğadan alır ve değirmen taşı olarak işler, asla dökme değirmen taşı kullanmaz. Öğütülen buğdayın doğal olması, öğüten taşın da tamamen doğal olması ile ortaya çıkan bulgur da tamamen doğaldır.

Bulgur diyet listelerinin olmazsa olmazıdır

10_d (3)

Bulgur fazla lif ihtiva ettiğinden dolayı diyetlerin vazgeçilmezidir. Araştırmalar bulgurun acıkmayı 1,5 saat geciktirdiğini ortaya koymuştur. Bulgur kolesterol içermez.

Bulgur doygunluk verir!

11_d (4)Bulgur, yüksek posa içeriğiyle doygunluk verir, sindirimi kolaylaştırır, kan şekerini yavaş yükseltir ve hızla düşmesini engeller; enerji verir.

Uzun süre saklanabilir

1_d (1)

Bulgur, kaynatma ve kurutma işlemlerinden dolayı küf oluşumuna karşı dayanıklıdır ve raf ömrü diğer ürünlerden daha uzundur. Koruyucu bir madde içermez.

Tarım ilacı ile temas etmez


Buğday kavuzlu bir yapıda olduğu için tarım ilacıyla temas etmez, tamamen doğaldır. Buğdaydan üretilen bulgur da doğal, besin değeri olarak da tam buğdaya yakın olduğu için oldukça sağlıklı bir gıdadır.

Bulgur buğday dan yapılan geleneksel bir anadolu yiyeceği olup tahıl grubundan sayılmakta ve beslenme piramidinin tabanında yer almaktadır. Bulgur önemli ve ekonomik bir karbonhidrat kaynağıdır.

  • Ana Sayfa Gurme Sofraların Vazgeçilmezi Bulgur ile İlgili Az Bilinen 10 Gerçek !  Cevabınız evet ise yanılabilirsiniz. Çünkü eminim bulgur ile ilgili bilmediğiniz çok şey var.
  • Cevabınız evet ise yanılabilirsiniz. Çünkü eminim bulgur ile ilgili bilmediğiniz çok şey var. Sizin için bulgur ile ilgili bilinmeyen 10 gerçeği listeledik.
  • 3 Bulgur sanılanın aslına çok kolay hazırlanabilen bir besindir. Sayfa: 3.  Duru bulgur , sofralarımızın baş tacı bulgur hakkında bilinmeyen 10 önemli bilgiyi sıraladı.
  • Bulgur içerdiği vitamin ve minerallerle besin değeri çok yüksek bir tahıl ürünü. Duru bulgur , sofralarımızın baş tacı bulgur hakkında bilinmeyen 10 önemli bilgiyi sıraladı.
  • Bulgur içerdiği vitamin ve minerallerle besin değeri çok yüksek bir tahıl ürünü.
  • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “En az 1,5 milyon Ukraynalı turist gelmesini bekliyoruz".  Az bilinen gerçekler . Giriş Tarihi: 09.11.2015 10 :02 Güncelleme Tarihi: 09.11.2015 10 :04.
  • Yanlış 10 : Günde en az 8 bardak su içmek şart Buna benzer tavsiyeleri hemen her gazetenin ya da internet sitesinin “sağlık” köşelerinde görebilirsiniz.
  • Ana sayfa galeri Samsung Galaxy S7 İle İlgili Az Bilinen 10 Gerçek !  İki üst seviye modelin de tasarım ayrıntılarıyla ilgili az bilinen 10 gerçeği sizler için bir araya getirdik.
  • 10 Oynadığı dizi film Bay Kamber' in, en az izlenen dizi olmasının sebebi, aynı saatlerde diğer kanalların Kemal Sunal filmlerini oynatmasın imiş. Kemal Sunal, Kemal Sunal'a karşı.
  • İşte en çok yanlış bilinen 10 gerçek ve insanların yüzde kaçının   ya da İnanmayın Vakfı, insanların doğru olarak bildiği ancak gerçek olmayan bazı " bilinenleri " sıraladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir