Şizofreni Hakkında Bilmedikleriniz

Şizofreni ismini sıkça duyuyoruz. Ama hakkında pek bir şey bildiğimiz söylenmez. İşte hakkında az bilgimiz olan Şizofreni
Şizofreni hastalarının belirli düşünceleri yoktur.

Kafalarında sürekli farklı düşünceye atladıkları için, bir dedikleri diğerini tutmaz.

Bir karar verme aşamasına geldiğinde, hasta yemez içmez, çevresindekilerle konuşmaz. Çünkü karar vermek onun için çok zordur. Bir karar verir ve sonra değiştirir, ve sonra yine değiştirir.

Karşıt düşüncelere sahiptirler. Bir anda hem yaşamak ister hem ölmek.

Hastalar hiçbir zaman şizofren olduklarını kabul etmezler.

Gördükleri herşeyin aslında gerçek olduğunu, etrafındakilerin onun gördüklerini görmediklerini düşünür.

Hikayelerini merak ediyorsanız, Akıl Oyunları filmini izlemenizi tavsiye ederim.

Hastalığın erken teşhis edilmesi, hastalığın ilerlemesini %85 oranında azaltır.

Şizofreni hastaları asla birine zarar vermez, çünkü psikolojilerinde bulunan o korku, etrafındakilerden korkmasını sağlar.

 

Bu hastalığa sahip kişiler gerçek olaylarla bağlantı kuramazlar.

Şizofreni, şakası yapılmayacak derecede ciddi bir hastalıktır. Hem aileyi hem de hastanın kendisini derinden etkileyen bu hastalığın en önemli tedavisi sevgidir. Hastanın en çok ihtiyaç duyacağı şey ailesinin ve sevdiklerinin desteğidir.

Şizofreninin en önemli belirtilerinden biri gıdıklanmaktır. Kişi kendini gıdıklayabiliyorsa, bu şiofreni belirtisidir. Çünkü normal insanlar kendini gıdıklayamaz.


 

Şizofreni Hakkında Bilmedikleriniz

Şizofreni; ve akıl anlamına gelen “frenos” sözcüklerinin birleşiminden gelir. Anlatılmak istenen kişinin iki kişilikli olması değil, aynı anda iki farklı gerçekliğe inanmasıdır. “Gerçek gerçeklik” normal, sıradan bir insanın algılamasına denk düşerken, “ikinci gerçeklik” sağlıklı bir insanın anlayamayacağı, çoğu kez belli bir sisteme dayalı bir gerçekliktir.

Şizofreninin ömür boyu görülme sıklığı genel nüfusta %0,5-1’dir. Ancak kan bağı olan akrabaları arasında şizofreni hastaları bulunanlarda, şizofreni görülme sıklığı genel toplumdan daha yüksektir. Şizofrenide genetik faktörlerin rolü iyi tanımlanmış olmakla beraber, bu hastalık yalnızca kalıtımsal faktörlerin değil, birçok koşulun bir araya gelmesi ile oluşur. Yani şizofreni genetik ve çevresel faktörlerin rol aldığı oldukça kompleks bir hastalıktır.

Günümüzde şizofreni tedavisinde çok yönlü bir yaklaşım yararlı bulunmaktadır. Güncel tedavide temelde antipsikotik ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra psikoterapiler ve diğer psikososyal yaklaşımlara da başvurulmaktadır. Antipsikotik ilaçların şizofrenide dopamin varsayımını doğrular biçimde dopamin üzerinden etki ettikleri düşünülmektedir. Hastalığın özellikle akut döneminde hastaların hastanede yatarak tedavi görmesi gerekebilir.

Birçok alttipi bulunan şizofreni çok değişik gidiş ve sonlanış gösteren süreğen bir bozukluktur. Şizofrenide hastalığın gidişi her birey için farklı biçimde gelişebilir. Hastalığın popüler kültürdeki olumsuz imajına rağmen, hastaların çok büyük kısmı tedaviden fayda görebilirler. Buna karşılık şizofreni hastalarının yaklaşık %25-30’unda, ne tür sağaltım yapılırsa yapılsın, belirgin bir iyileşme görülmez ve bu hastalarda ciddi ölçüde yetiyitimi olabilir.

şizofren testi, şizofreni nedir, şizofren belirtileri, şizofreni testi çöz, şizofreni tedavisi, şizofren sözler, şizofreni türleri, şizofreni hastalarına nasıl davranılmalı

Şizofreni Hakkında Bilmedikleriniz Özet Bilgiler

  • 29 Adımda Şizofreni Hakkında Bilmeniz Gerekenler, Semptomları ve Tedavi Süreci.  Ya da kaçımız bu hastalık karşısında ne yapacağımızı biliyoruz ?
  • Şizofreni hakkında bilmediğiniz her şey.  SORU: Şizofrenik bozukluklar için " şizofreni " terimine kadar hangi isimler kullanılmıştır?
  • Şizofreni hastalığı hakkında merak ettikleriniz UZMANTV'de Şizofren birinin tamamen iyileşmesi mümkün müdür? Şizofreni en çok hangi yaşlarda kendini gösterir?
  • ŞİZOFRENİ HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER Şizofreni hastası olduğu bilinen kişilerden uzak durulur.  Fakat şizofreni hastaları şiddeti bile çok nadir gösterirler.
  • Şizofreni ve Şizofreni Hakkında Bilinmesi Gerekenler. Psikolojik hastalıklar içerisinde sanrıları en fazla olan , ve en riskli olan hastalık şizofreni ..
  • Şizofreni Hakkında Bilmediklerimiz . gönderen chingachgook » Çrş Nis 29, 2009 4:10 pm.  Şizofreni hastalığında işte bunların arasındaki dengenin bozulması sözkonusudur.
  • Şizofreni hakkında bilinmesi gerekenler. Şizofreni hastalığı genetik midir, zamanla mı  Şizofreninin bütün dünyada herhangi bir erişkin topluluğunda yaygınlığı yaklaşık %1’dir.
  • Şizofreni Hakkında Bilmediğiniz Her Şey Toplam 1 sonuçtan 1 ile 1 arası gösteriliyor.  Şizofreni Hakkında Bilmediğiniz Her Şey

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir