Sivilce ve Akne Tedavisi İçin Muhteşem Çözüm Önerileri

Sivilce ve akne tedavisi için çözüm önerileri konulu haberimizi okuyorsunuz. Sivilce ve aknenin nasıl geçeceğini ve alternatif tıp ve bitkisel iyileştirme yöntemlerini sizin için hazırladık. Cildiye(Dermotoloji) yardımıyla sivilce ve akneler için çözüm önerileri ve akne izleri konusunda neler yapabileceğinizi ve çok özel maske tariflerini sizler için derledik.

Akne; tıkalı gözenekler (siyah ve beyaz noktacıklar), kırmızı kabarcıklar, iltihaplı kabarıklıklar ve derinin derin tabakalarında kistlerle seyreden bir hastalıktır. Hastalık genellikle yüzde, boyunda, göğüste, sırtta, omuzlarda ve hatta kolların üst bölgesinde görülebilir. Ergenlik döneminde bir çok kişide sivilce vardır. Bununla birlikte 20’li yaşlara kadar, hatta kırk yaşına kadar sivilce görülebilir. Akne birkaç yıl içinde tedavi edilmeden geriler, fakat bu süreçte tedavisiz kalmaya gerek yoktur. Ayrıca tedavi edilmeyen sivilce iz bırakabilir.
Akne yaşamı tehdit eden bir hastalık olmadığı halde, hastayı psikolojik açıdan negatif etkiler. Ayrıca sivilceler ciddi ve kalıcı izler bırakabilir.

Sivilce veya akne vulgaris olarak bilinen oluşumlar hayatı tehdit etmez fakat kişinin moralini olumsuz etkiler ve tedavi edilmediği takdirde ciddi, kalıcı izler bırakabilir. Tıkalı gözenekler, derini derin tabakalarında kistler, kırmızı renkli kabarcıklar ve içi iltihapla dolu kabarıklıklar şeklinde seyreden akneler yüz, boyun, sırt, göğüs, omuz bölgelerinde ve bazen de kolların üst kısmında görülür. Sivilce ve akne birkaç yıl içinde kendiliğinden de geriler; fakat gerek negatif etkileri, gerekse iz bırakma ihtimali yüzünden tedavi edilmeleri tavsiye edilir.

Akne ve Sivilce Tedavisi İçin Çözüm Önerileri Ve Yapılması Gerekenler

Sivilceli bir cildin görünümünü iyileştirmek için cilt temizliği konusunda özenli davranmak gerekir. Sivilceleriniz varsa sabahları ve akşamları yüzünüzü hassas bir nötr sabunla yıkamalısınız.

Ciltteki yağı çok eksiltmeyecek bir temizleyici seçmek gerekir, aksi takdirde yağ bezlerinin bir nevi savunmaya geçerek daha fazla yağ üretmesine sebep olabilirsiniz. A,F ve E vitaminleri cildi rahatlatır ve yağ üretimini azaltır; lavanta, atkuyruğu, adaçayı ve biberiye yağı içeren bitkisel temizleme maskeleri de faydalı olabilir.

Akneli cilde makyaj yaparken özel ürünler kullanılması tavsiye edilir, ayrıca sivilcelerin çoğaldığı dönemlerde makyaj yapmamak doğru olur. Cilt toniği kullanıyorsanız toniğin çok az alkol içermesine dikkat etmelisiniz. Temizlikte ölçülü olmak önemlidir; sivilce ve akne kirden kaynaklanmaz ve çok sık, çok sert temizlik uygulamaları durumu kötüleştirebilir. Akneli bir cildiniz varsa yağsız jel veya losyon türü güneş koruyucu ürünler kullanmalısınız.

Bronzlaşmak sivilceleri geçici olarak baskılar fakat bu ödeyeceğiniz bedele kesinlikle değmez; zira güneşe korunmasız çıkmak cilt yaşlanmasını hızlandırır ve kansere sebep olabilir. Aknelerinizin artmasına sebep olan gıda maddeleri tespit ettiyseniz bunlardan uzak durmalısınız. Fakat sivilcelerin iyileşmesi veya kötüleşmesi yediğiniz şeylere bağlı değildir. Bir dermatoloji uzmanı size aknelerinizin tipine ve şiddetine göre değişen tedavi önerileriyle yardımcı olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir