Sivas ili Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik Yerler

Sivas’ta görülmesi gereken pek çok tarihi ve turistik yer bulunmaktadır. Sivas’a gittiğinizde buradaki doğal güzellikleri, gezilecek yerleri ve tarihi mekanları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Sivas’ta pek çok mesire yeri bulunmakla birlikte tarih ve kış turizmi için de ideal mekanlara sahiptir. Sivas’a gidersem mutlaka nereye gitmeliyim diye düşünüyorsanız haberimizin detayı size yardımcı olacaktır.

Sivas; Doğal güzellik itibariyle çok zengin bir ildir. Çünkü il toprakları üç ayrı havza ve değişik iklim bölgelerine yayılmış ve toprakları yüksek sarp ve derin vadilerle parçalanmıştır. III. zamanda yoğun kırılma ve kıvrımların olması, çeşitli birleşimlerle temel kaynakların oluşmasını sağlamıştır. Diğer taraftan suda direnci az olan tuzlu ve kalkerli yüzlerin aşınması ile ilginç yeryüzü şekilleri ortaya çıkmıştır.

Eğriçimen Yaylası : Koyulhisar’a 20 km. uzaklıkta ve 1700 metre yükseklikte bir yayladır. Eğriçimen, çam ormanlarıyla kaplı nefis manzaralarıyla tabiatın bütün güzelliklerini cömertçe gözler önüne seren gerçek güzellikler beldesidir. Yöre yapısı itibariyle dağ turizmi için her türlü doğa imkanlarına sahiptir. Yörede olan derelerde alabalık tutma imkanı olduğu gibi avcılığa meraklı iseniz av yapma imkanınızda vardır. Tabiat cömertçe bütün verebileceklerini bu yöreye vermiştir. İlkbaharda yeşilliğine doyum olmadığı gibi sonbaharda renk cümbüşüne boğulan tabiat adeta insanı büyülemektedir.

 

Sızır Çağlayanı : Gemerek’in Sızır bucağına 1 km. mesafede ve Göksu Çayı üzerindedir. Zengin görsel imkanlar sunan dinlenme yerinde, gazino ve çay bahçesi vardır. Yörenin sıkça gelinen dinlenme yerlerindendir.

Paşa Fabrikası : İl merkezine 7 km. uzaklıktadır. Suyu güzel, fazlaca ağaçlık bulunan dinlenme yerlerimizdendir. Sıcak yaz günlerinde halkın ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte düzenlenmiştir. Küçük bir şelale de mevcuttur.

Ethem Bey Parkı : İl merkezinde ağaçlık, çiçeklik ve her türlü imkanlarıyla iyi bir dinlenme yeridir.

Karaçayır : İl merkezine 27 km. uzaklıkta ağaçlık ve halkın ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde düzenlenmiş güzel piknik ve dinlenme yeridir.

Kale Parkı : Şehrin merkezinde şehre egemen konumdadır. İyi düzenlenmiş ağaçlık ve çiçekliktir. Gazinosu, lokantası vardır. İyi bir gözlem noktasıdır.

Şarkışla Göl Gazinosu : Şarkışla ilçesine 2 km. uzaklıktadır. Göl kenarında gazinosu vardır. Yöre bilhassa hafta sonunda iyi bir dinlenme yeridir.

Koyunkaya Mesiresi : İmranlı’ya 12 km. uzaklıktadır. Çam ormanlarıyla, temiz havzasıyla, su kaynaklarıyla güzel bir dinlenme yeridir. Ancak gelenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak tesislerden yoksundur.

Gürün Gökpınar gölü , Hafik gölleri, Tödürge gölü önemli mesire yerlerindendir.

Sivas ili Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik Yerler

İmranlı. Sivas ilinin bir ilçesidir. İç Anadolu bölgesinin en doğusunda yer alır. İmranlı.İl merkezine 104 km uzaklıktadır. İlçenin yüzölçümü 1.229 km 2 ve denizden yüksekliği 1650 metredir. İmranlı, doğusunda Erzincan iline bağli Refahiye ve İliç ilçeleriyle, güneyinde Divriği, batısında Zara ve kuzeyinde ise Suşehri ve Akıncılar ilçeleriyle komşudur. 102 köyü ve 38 mezrası vardır.

Sivas Ili Görülmesi Gereken Tarihi Ve Turistik Yerler Özet Bilgiler

 • Sivas 'a Gidince Mutlaka Görülmesi Gereken 12 Yer .  Sızır Sivas 'ın bir beldesidir. Ormanı, şelalesi, doğal su kaynakları ve tarihi mekanları ile tanınır.
 • mümkündür.Kangal Balıklı Kaplıca; ülkemiz termal kaplıcaları içerisinde kendine özgü bir yeri vardır.  gereken , görülmesi , ilinin , sivas , sivasta , tarihi , turistik , yerler , yerleri .
 • Sivas ’ta görülmesi gereken pek çok tarihi ve turistik yer bulunmaktadır.  Ethem Bey Parkı : İl merkezinde ağaçlık, çiçeklik ve her türlü imkanlarıyla iyi bir dinlenme yeridir .
 • Türkiyemizin; Gezilecek yerleri , Tarihi Mekanları, Turistik Bölgeleri, Müzeleri, Görülmesi Gereken Yerleri   Sivas tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra termal suları ile de bilinir.
 • Sivas , Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir il.
 • Sivas ’ın gezilebilecek tarihi ve turistik yerlerini bu galeride buluşturduk.  vali Halil Rıfat Paşa tarafından yaptırılan Hükümet Konağı da görülmesi gereken binalar arasındadır.
 • Ulu Camii : Kendi adı ile anılan mahallededir.  açık dikdörtgen planlı iç avlunun ortasında bir havuzu olması gerekir .   Sivas şehrinin kuruluş yeri ve tarihi bilinmemektedir.
 • Sivas tarihi ve turistik eserleri nerededir? İlçeleri neresi ve iklimi nasıl?  Sivas gezilecek tarihi ve turistik yerleri ile görülmesi gereken yerler . Çaltı çayı.
 • üç murahhasın (delegenin ), mümkün olan çabuklukla yola çıkarılması gerekir .
 • Türkiye›. Sivas İli ›.  Sivas Gezilecek Yerler . Haritayı Görüntüle.  Gezilecek yer türü: Turistik ve Simgesel Yerler (33).  “ Görülmesi Gereken bir yer ” 22.12.2016.
 • Göreme fırsatlarından yararlanın! Karşılaştırıp öyle karar verin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir