Sirkülasyon nedir?

Sirkülasyon nedir; ‘dolaşım’ demek; ya da eski deyimiyle ‘devir daim.’ Kan dolaşımı, trafikte ve hayatta bir şeyin başladığı noktaya dönen hareketlerinden oluşan devir-daim düzeni.

Kaloriferlerin çalışma düzeni kabaca; bir kazanda ısıtılan suyun, kazandan bir ‘çıkış borusu’yla alınıp bir ‘dolaşım pompası’nın yardımıyla, ısıtılacak hacim içerisinde dolaştırıldıktan sonra, bir dönüş borusuyla yine kazana iadesinden ibarettir. Yerden ısıtma düzenlerinde sadece, döşemelerin altında gömülü olan borular kullanılır. Ancak daha yaygın olan ‘panel ısıtıcı’ yönteminde, sıcak suyun içinde daha fazla dolaşarak zaman harcayacağı paneller kullanılır.

Her panelin alt tarafında bir su giriş, bir de yukarı tarafında çıkış borusu vardır. Kazandan gelen sıcak su alt taraftan girer ve yükselerek üst çıkıştan çıkıp, kazana geri döner. Bu arada, panel yüzeyini, panel yüzeyi de etrafındaki havayı ısıtır.

Suyun bu sürekli dolaşımı bir pompa vasıtasıyla, kapalı bir tesisat hacmi içerisinde başarılır. Ancak çeşitli nedenlerle tesisatın içinde, kabarcıklar halinde hava biriktiği olur. Bu kabarcıklar, boruların içinde nispeten kolayca sürüklenir ve yolları üzerindeki ısıtıcı panellerde birikirler.

Sudan hafif oldukları için, panelin yukarı kısmında toplanır ve suyun dolaşımına engel olmaya başlarlar. Böyle durumlarda panelin, üst kısmındaki ufak bir damıtma musluğunun yardımıyla, havasının alınması gerekir. Ki su, dolaşımına devam edebilsin.

Vikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi . MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.

Kurucularından, Jimmy Wales Vikipedi’yi, “Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı” olarak tanımlamaktadır.

Vikipedi sözcüğü, viki ve pedi kelimelerinin birleşiminden oluşur. “Viki”, Hawaii dili ‘ndeki “wiki wiki” sözcüğünden türetilmiştir. “Pedi” ise, Antik Yunan Medeniyeti’nde “kapsamlı kültürel eğitim sistemi” anlamına gelen paideia kelimesinden gelmektedir.

  • Sirkülasyon nedir ; ‘dolaşım’ demek; ya da eski deyimiyle ‘devir daim.
  • Ana Sayfa > sirkülasyon nedir , sirkülasyon ne demek ( sirkülasyon nnd).  sirkülasyon . Dolanım, dolanış, tedavül. Bk. dolanı.
  • sirkülasyon anlamı İng. circulation Dolaşım. BSTS / Zooloji Terimleri Sözlüğü.  Türkçe İngilizce. sirkülasyon anlamı isim 1) circulation . sirkülasyon eş anlamlısı.
  • Mal veya paranın elden ele dolaşması, dolaşım, sirkülasyon , para dolaşımı.  Diğer dillerde Sirkülasyon anlamı nedir? İngilizce'de Sirkülasyon ne demek? : n. circulation .
  • ☰ << Sirkülasyon sözlük anlamı nedir. 1. Dolanım, tedavül. a. (l ince okunur) ekon.  Sirkülasyon cümle içinde kullanımı. Elektroerozyon kullanılır.
  • gazete/ derginin net satış sayısını ifade eden kelimedir ki kimileri bunun yerine maalesef tiraj kelimesini kullanır.
  • DOLAŞIM: dolaşım(1. anlamı) a. 1. Dolaşma işi. 2. ekon. Para ve para yerine geçen bono, senet vb.nin geçerli olması, sürümde bulunması, sirkülasyon .
  • sirkülasyon ne demek? sirkülasyon nedir ? sirkülasyon sözlük anlamı ve sirkülasyon hakkında bilgi kaynağı.  sirkülasyon . İngilizce. circulation (of blood, traffic, money).

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir