Sinema Tarihine Damga Vuran Filmlerin Efsane Mekanları

İzlerken büyük keyif aldığınız ve hayranı olduğunuz filmlerin mekanları bir o kadar unutulmaz oluyor. Filmlerin çekildiği şehirler ve mekanlar da hafızalara kazınıyor. Her ne kadar o mekanlar gerçek dışı gibi gözükse de, aslında ulaşılmaz değiller. İlginizi çekecek ve görmeye can atacağınız 10 filmi ve mekanlarını sizler için araştırdık.

 

GLADYATÖR (FAS)


Gladyatör filminin büyük bir kısmı, Fas’ın en önemli tarihi şehirleri arasında olan, Ait Ben Haddou’da çekilmiştir. Otantik yapısı ve tarihi dokusu ile sizi yüzyıllar öncesine götürecek bu harika şehri, mutlaka ziyaret etmelisiniz.

ESARETİN BEDELİ (OHIO, ABD)


Muhteşem bir özgürlük hikayesi olan Esaretin Bedeli filmi, Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Filmin hapishane sahneleri, Ohio’da bulunan ıslah evinde tamamlanmıştır. Son sahne ise, Valley Road kırsalında çekilmiştir

GODFATHER (ABD, İTALYA)

Bütün zamanların en çok izlenen üçlemeleri arasında gösterilen ‘Baba’ filmlerinin önemli bir kısmı, ABD’de New York’ta çekilmiştir. Sicilya sınırları içindeki Savoca köyünde çekilen sahneler ise, şehri bütün dünyaya tanıtmaya yetmiştir.

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ (YENİ ZELANDA)


Yüzüklerin Efendisi üçlemesi için teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanılsa da temel mekanlar, Yeni Zelanda’nın Matamata Platoları’nda çekilmiştir. Doğal çevre ve Hobbit diyarı için özel olarak tasarlanan sazdan evler, serinin hayranları tarafından ziyaret edilebilir.

STAR WARS SERİSİ (TUNUS, ABD, ÇİN, NORVEÇ, İTALYA VE İRLANDA)


Star Wars serisi, film çekimleri dolayısıyla dünya genelinde en fazla ülkenin ziyaret edildiği yapımlardan biridir. Serinin ilk dönemde çekilen üçlemesinde ağırlıklı olarak Tunus Çölü içindeki Matenin kırsalı kullanılmıştır. Ayrıca, bazı çöl sahneleri Yuma Çölü’nde (ABD) tamamlanmıştır. “Sith’in İntikamı” bölümündeki meşhur sahne, Etna Yanardağı çevresinde filme alınmıştır. Farklı bölümlerde yer alan ormanlık alanlar için ise, Çin (Guillin), İrlanda Ormanları, Kaliforniya eyaleti içinde olan Redwood Ulusal Parkı gibi bölgeler tercih edilmiştir.

MELEKLER VE ŞEYTANLAR (VATİKAN, ROMA)


İlluminati’nin karanlık dünyasına dair geniş araştırmalarını içeren gerilim romanı Melekler ve Şeytanlar, aynı isimle 2009 senesinde filme uyarlanmıştır. En az kitap kadar beğeni toplayan film, Roma sınırları içindeki Vatikan şehrinde çekilmiştir.

THE AVANGERS (CLEVELAND, ABD)


Hulk, Iron Man, Kaptan Amerika ve Thor gibi süper kahramanların, azılı düşmanları Loki’yi durdurmak için el ele verdiği The Avangers, Cleveland (Ohio)’da çekilmiştir.

MAMMA MIA


Filmin tamamı, Yunanistan’da bulunan Skopelos Adası’nda çekilmiştir. Ege Denizi’nin, sakin köy hayatının ve neşeli insanların panoramasını aktaran Mamma Mia’yı izlediğinizde, Yunan Adaları’na gitmek için can atacaksınız.

AÇLIK OYUNLARI (KUZEY KAROLİNA ORMANLARI, ABD)


Suzanne Collins’in romanlarından sinemaya uyarlanan Açlık Oyunları’nın doğa harikası mekanları; DuPont Şelalesi’ni, sarp dağları ve çam ormanlarını çevreleyen Kuzey Karolina Doğa Parkı içinde filme alınmıştır

İYİ, KÖTÜ VE ÇİRKİN (İSPANYA)


Sinema tarihinin en önemli western filmleri arasında yer alan İyi, Kötü ve Çirkin, İspanya’nın güneyinde bulunan Tabernas Çölünde tamamlanmıştır.

Ali Kemal Sunal , Türk televizyon , sinema ve tiyatro oyuncusu.

  • Ana Sayfa Kültür Sanat Sinema Tarihine Damga Vuran Filmlerin Efsane Mekanları .  Filmlerin çekildiği şehirler ve mekanlar da hafızalara kazınıyor.
  • Kaslı Vücutlar, Kavga, Yumruk, Kan, Dram, Zafer: Sinema Tarihinin En İyi 17 Boks Filmi .  17. Bağımsız Filmler .  Tek Mekanda Geçen 14 Efsane Film .
  • Çok az sayıda ve yeterince silahı olmayan Wardaddy ve adamları, Nazi Almanya’sının kalbini vurmak için kahramanlıkları içerisinde tehlikeye atılmaktadır.
  • Dış Mekan .  Ana Sayfa Sinema Sinemaya Damga Vuran 10 Efsane Film .
  • Dünya sinemasında yer edinmiş 15 hapishane konulu filmi sizler için derledik.
  • 1927’de bile bu filmin aşk ve ihanet teması basit ve alışılmış bir hikayeyken yönetmeni FW Murnau’nun elinde bu film sinemanın geleceğine dair ipuçlarını barındırır bir hal almıştır.
  • Efsane Film Tv Dizisi Oluyor. 1990′larda çekilen ve sinema tarihine damga vuran The Ghost (Hayalet) filmi TV dizisi oluyor.
  • Bu filmlerin ortak özelliği bunlarla sınırlı değil. Onlar koşuyor, koşuyor, koşuyor…  1981 tarihli 4 Oscarlı efsane filmin orijinal adı “Chariots of Fire”.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir