Şimdi de Milyonlarca Linkedin hesabı Çalındı!

Siber saldırı ve insanların bilgilerinin çalınması bu kez Linkedin kullanıcılarının başına geldi. İş dünyasından milyonlarca ismi bir araya getiren sosyal medya uygulaması Linkedin’da hesap bilgileri çalındı. Ve o bilgiler internetten satışa sunuldu!

Linkedin’in başı çalınan kullanıcı hesaplarıyla dertte. Hackerlar 117 milyon kullanıcının hesap bilgilerini ele geçirdi!

Hackerlar 72 saat süren bir çalışma ile Linkedin hesaplarına ulaştı. Çalınan hesap bilgileri Deep Web’de satışa çıktı.

Toplamda 2 bin 200 dolar tutarında bir fiyatla satışa çıkarılan Linkedin hesaplarının SHA1 algoritması yardımıyla çalındığı ifade ediliyor.

Linkedin üzerinde söz konusu saldırıya maruz kalan kullanıcıların birçoğunun Gmail,Hotmail, Yahoo, Mail.ru platformlarını kullandıkları ortaya çıktı.


Peki kullanıcılar ne yapması gerekiyor?

Eğer sizin de şifreniz yukarıdaki tablodaki gibi böyle basit kombinasyonlardan oluşuyorsa, derhal daha güvenli bir şifreye geçmenizi öneririz. Farklı site/sosyal medya sitelerine, farklı e-posta adresleri, kullanıcı adları ve şifreler ile giriş yapmak kullanıcılar adına en büyük güvence olacaktır. Alınabilecek diğer bir önlem ise şifre konusunda olacaktır. Farklı ve kişi ile doğrudan bağıntısı olmayan şifreler (doğum tarihi, evlilik yıl dönümü vb.)kullanıcı adına daha güvenlikli bir koruma sağlayacaktır.

LinkedIn, iş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan profesyonel sosyal paylaşım platformudur. Aralık 2002’de kurulan LinkedIn’in web sayfası 5 Mayıs 2003’te kullanıma açıldı.

2006 yılında 20 milyon kez görüntülenen LinkedIn, Haziran 2013’te ise 200 farklı ülkeden 200 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcıya ulaştı. LinkedIn sitesi, aralarında Türkçe ‘nin de bulunduğu 20 dilde hizmet vermektedir.

13.06.2016 tarihinde 26.2 milyar dolara Microsoft tarafından satın alındığı açıklandı.

  • 117 milyon Linkedin kullanıcısına dair hesabın Deep Web üzerinden satılmış durumda olduğu ortaya çıktı.
  • Ana Sayfa » Bilim&Teknoloji » Şok! Milyonlarca hesap çalındı .  Daha önce de 167 milyondan fazla LinkedIn hesabının çalındığı ve internette satıldığı açıklanmıştı.
  • İş dünyasındaki isimleri bir araya getiren sosyal medya uygulaması Linkedin , aynı sektörde yer alan kişilerin birbiriyle iletişim halinde olmasını sağlıyor.
  • Xbox ve PlayStation oyuncularının kişisel bilgileri yine hack'lendi. İki konsol devinin maruz kaldığı veri sızıntısı 2.
  • İş dünyasına hitap eden sosyal ağ portalı Linkedin 'e bağlı yaklaşık 6 milyon kullanıcının bilgisi çalındı .
  • Ana Sayfa Yaşam Linkedin ' de milyonlarca kişinin hesabı çalındı !..  olan Deep Web’de gerçekleşen satış 117 milyon Linkedin kullanıcısını zor duruma sokacak gibi gözüküyor.
  • Milyonlarca memurla ilgili çok önemli açıklama! Yüz binlerce LinkedIn hesabı çalındı .
  • SHA1 algoritması kullanılarak bir dizi işlem sonrası ele geçirilen 117 milyon Linkedin hesabı , 72 saat süren bir çalışma ile ele geçirildi ve Deep Web’de satışa sunuldu.
  • 117 milyon Linkedin kullanıcısına dair hesabın Deep Web üzerinden satılmış durumda olduğu ortaya çıktı.  24 Şubat 2017 Cuma.
  • 15 Şubat 2017 |.  Toplamda 2 bin 200 dolar (5 bin Bitcoin) tutarında bir meblağa satışa çıkarılan Linkedin hesaplarının SHA1 algoritması yardımıyla çalındığı ifade ediliyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir