Şimdi de İdil’de Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Silopi ve Cizre’den sonra şimdi de Şırnak’ın İdil ilçesinde merkez ve Dirsekli köyünde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak gece saat 23.00’ ten itibaren uygulamaya kondu. Yasağı valilik duyurdu.

 

Geçen hafta İdil’de görev yapan öğretmenlere kısa mesajlar gönderilmiş ve İstanbul, Erzurum ve Rize’deki eğitim seminerlerine çağrılmışlardı. Bu mesajın ardından gözler İdil’e çevrilmişti.

Bu haberlerin ardından ilçede gö başlamıştı. Nüfusu 28 bin 500 olan kentte şu anda bin kişinin kaldığı belirtiliyor. Son günlerde taşınan hane sayısının da 200-300 civarında olduğu tahmin ediliyor. İdil’den ayrılanlar genellikle Midyat, Şırnak merkez ve Mersin’e gidiyor.

Şırnak Valiliği yasağı bu açıklama ile kamuoyuna duyurdu; 

 

“16 Şubat Salı günü saat 23:00 itibari ile İlimiz İdil İlçe merkezinde ve Dirsekli Köyü’nde, Bölücü Terör Örgütü mensuplarının yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanmış çukurların ve barikatların bertaraf edilmesi, halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi gereğince, ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.

Şırnak’ın diğer iki ilçesi Cizre ve Silopi’de 14 Aralık’ta sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Cizre’de halen devam eden yasak Silopi’de 18 Ocak’ta kaldırılmıştı.

Bu gelişmeler yaşanırken bu sabah saatlerinde İdil ile Mardin’in Midyat ilçesi karayolunda askeri araçların geçişi sırasında PKK’lı teröristlerin yola döşedikleri el yapımı patlayıcılar infilak etti.

Güvenlik kuvvetleri patlamayı gerçekleştiren PKK’lı teröristlerin yakalanması için bölgede operasyon başlattı.

İdil , Şırnak ilinin bir ilçesidir.

Şehirde Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır. Anadolu’da Hatay’dan sonra Hristiyanlığın yaşanmaya bağladığı ikinci şehirdir. Şehrin Cizre ‘ye, Midyat ‘a, Nusaybin ‘e, Suriye ve Irak sınırına olan yakınlığı ve topoğrafik özellikleri tarihinde önemli bir rol oynamıştır.

İlçede karasal iklim hüküm sürmektedir ve bitki örtüsü bakımından zengindir. Mardin ‘e 60 km uzaklıkta olan ilçe, Suriye sınır kapısına 24 km uzaklıktadır. Yüzölçümü 1.224 km² olup Türkiye’nin en çok köyü olan ilçesidir.

İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yetiştirilen tarımsal ürünlerin başında arpa , buğday , karpuz , kavun , mercimek , nohut ve üzüm gelmektedir. İlçe, Süryanilerin yoğun yaşadığı dönemlerde üzüm bağları ve şarap yapımıyla ün kazanmıştır.

Süryani nüfusunun çoğunlukta olduğu bir ilçe olan İdil’in ilçe merkezine 1970’li yıllardan sonra Müslüman köylerin ve göçer ailelerin yerleşmesi, buna karşın Süryani vatandaşların yurt dışına ve büyük şehirlere göç etmesiyle demografik yapısı değişmiştir. Halen İdil’de yaşamakta olan çok az sayıda Süryani aile mevcuttur. Yeni yeni restore edilen taş evlerle tarihi bir görünüme kavuşmuştur. 2013’te tamamlanan Şırnak Havalimanı ‘na 14 km uzaklıktadır. İlçede Şırnak Üniversitesi’nin Ziraat Fakültesi yerleşkesi ile İdil Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.

Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Midyat İlçesi ile birlikte Osmanlı İmparatorluğuna bağlanmıştır. 18 Mayıs 1990 tarih ve 20522 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 16 Mayıs 1990 tarih ve 3647 sayılı kanunla Mardin İlinden ayrılarak Şırnak İline bağlanmıştır. İlçe’de;

  • şimdi de Şırnak’ın İdil ilçesinde merkez ve Dirsekli köyünde sokağa çıkma yasağı ilan edildi . Yasak gece saat 23.00’ ten itibaren uygulamaya kondu. Yasağı valilik duyurdu.
  • 16 Şubat 2016 11:04. Teröristlerin açtığı hendek ve kurdukları barikatlar yüzünden binlerce vatandaşın evlerini terk ettiği İdil ’ de sokağa çıkma yasağı ilan edildi .
  • Şırnak‘ın İdil ilçe ve merkezi ve Dirsekli köyünde bu gece saat 23.00’ ten itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi . Şırnak Valiliği’nden yapılan açıklamada.
  • sona yaklaşılmasının ardından şimdi de İdil ’ de sokağa çıkma yasağı ilan edildi . İdil halkı sıranın İdil ’e geleceğini bildikleri için ilçenin yüzde sekseni diğer illere göç etti.
  • Şırnak Valiliği, İdil ilçesinde ve ilçeye bağlı Dirsekli köyünde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.
  • Şırnak Valiliği, İdil ' de sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.
  • evlerini terk ettiği İdil ’ de sokağa çıkma yasağı ilan edildi .  sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi gereğince, ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir” denildi.
  • Şırnak'ın İdil ilçesi ve Dirsekli köyünde bugün saat 23:00'den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi . Internet Haber Merkezi 11:13 Şubat 16, 2016 Yeni Şafak.
  • Bugün, 29 Ocak 2017 Pazar.  Teröristlerin açtığı hendek ve kurdukları barikatlar yüzünden binlerce vatandaşın evlerini terk ettiği İdil ´ de sokağa çıkma yasağı ilan edildi .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir