Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigara içen kişiler kendilerine zarar verdikleri gibi çevrelerinde bulunan kişilere de zarar verir. Sigaranın vücuttaki tüm doku ve organlara sayılamayacak kadar çok zararı vardır. Peki sigaranın zararları nelerdir?

Sigarada bulunan Karbonmonoksit gazının kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolestrol depolanır ve bunun neticesinde kalp krizi riski artar.

Sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmalar ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir.

Sigara kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklara neden olur. Özellikle, damarlardaki tıkanıklık nedeniyle ancak organların kesilmesiyle tedavi edilebilen(Burger) hastalığı oluşur.

Ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları, diş kaybı ve tat alma duyusunda bozulmalar görülür.

Gözlerde kalıcı hasara hatta körlüğe bile yol açabilir.

Vücutta yorgunluk,ruhsal gerilim,aşırı stres ve uykusuzluk görülür
.

Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir gelecek için sigarayı bırakın!

Sigara, günümüzde yaygın olarak tütünün kâğıda sarılmasıyla yapılarak kullanılan bu içeceğin MS ve 18. yüzyılda Avrupa’ya İspanya yoluyla Amerika Kıtası’ndan geldiği sanılmaktadır. İlk yıllarda tütün yaprağına daha sonra da ince kâğıda sarılarak içilmeye başlanmıştır. Bizet ‘nin operası Carmen 1830’ların İspanya’sını anlatır ve oyunun kahramanı Carmen başlarda bir sigara fabrikası işçisidir. Fransa’da ilk sigara fabrikası Fransız devlet tekel şirketi tarafından 1845’te kurulmuştur.

İngilizler sigarayla ilk defa Kırım Savaşı ‘nda Osmanlı askerlerinde görerek tanışmıştır. Osmanlı Devleti, devlet gelirlerini artırmak için sigarayı devlet tekeline alınca, sigara üretimiyle uğraşan Rum tüccarlar, o zamanlar İngiliz himayesinde olan Mısır’a göç etmiş ve Mısır’da 1880-1915 yılları arasında dev bir sigara endüstrisi oluşmuştur.

Avrupa ve Amerika’da I. ve II. Dünya Savaşı yıllarında sigara askerlere genel ihtiyaç olarak dağıtılmış, 1965 yılına kadar sigara tüketimi yükseliş eğilimi göstermiş ama zararları hakkında bilinçlenme yayıldıkça tüketim azalmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde ise hâlen sigara tüketimi yükseliş eğilimindedir.

  • Sigaranın Vücuda Zararları Nelerdir ? Genel olarak bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yayılır. Cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar.
  • 12. İnsan beynine en çok zarar veren 3 olumsuz etmenden birincisi sigara dumanıdır.  * Sigaranın Zararları . * Sigara Kul Hakkıdır. * Sigarayı Bırakmanın Yararları.
  • Sigaranın Zararları Nelerdir ? Yazar: Semanur DELİGÖZ 1 Haziran 2016 475 Yorum Ekle.  Sigaranın zararları şunlardır: Sigara solunum problemleri meydana getirir.
  • Pasif içiciler sigara içen kişinin yanında durarak 3700 çeşit kimyasal maddeden zarar görmektedir. Ne yazık ki çocuklar için risk çok daha ciddidir.
  • Sigaranın zararları nelerdir ? Cilt için: Sigara tiryakilerinin cildi içmeyenlere göre 2 kat daha fazla kırışır ve kuruma etkisi gösterir. Bu kişiler yaşıtlarına göre daha yaşlı görünürler.
  • Sigaranın zararları nelerdir ? sigarayı nasıl bırakabilirim? sigara hangi kanser türlerine yol açar? son sigaranızdan sonra  İşte sigaranın zararları : Sigara bir kanser üreticisidir.
  • Sigaranın zararları nelerdir kısa özet bilgiler.
  • Sağlıklı Yaşam forumu ' Sigara , Sigaranın Zararları ve Sigarayı Bırakma Yolları' konusu.
  • Sigaranın zararları bırakıldıktan ne kadar sonra kaybolur ?  Sigaranın sağlığa zararları nelerdir ? Cilt Sigara içen bir insanın cildi, normalden 2 kat daha hızlı kurur ve buruşur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir