Sigara İçmeyenlere Güzel Sigara Tiryakilerine ise Kötü Haber!

Sigara içme yasağı genişletiliyor! Meclisten geçen torba yasadan “sigara” sürprizi çıktı: Plajlar, üniversite kampüsleri, çocuk parkları, ibadethaneler ve lokantaların açık alanlarında sigara içmek zorlaşacak.


Bakanlar Kurulu’nda görüşülen ve önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi beklenen ‘Sağlık paketi’ne ilişkin önemli detaylar ortaya çıktı. Alınan bilgilere göre, pakette, sağlık çalışanlarının yıpranma hakkı ile doktor emeklilerinin maaşlarının artırılmasına yönelik yapılacak düzenlemelerin yanı sıra sigaraya yasaklarının genişletilmesine ilişkin yeni kurallar da yer alıyor.

Sigara tiryakilerini üzecek yasakların detayı ise şu şekilde;

Plajlardaki şezlonglar sigara içilen ve içilmeyen şeklinde ayrılacak. Açık alanda hizmet veren bütün restorant, çay bahçesi ve cafe gibi yerlerde sigara içilen masalar ile içilmeyenler birbirinden ayrılacak. Çocuk parkları, Hastane bahçeleri, AVM önleri, ibadethaneler ve üniversite kampüslerinde sigara içilmesi yasaklanacak. Üniversite kampüslerinin bahçelerinde belli bölümler dışında sigara yasağı uygulanacak. Yine kamu kurumlarının bahçelerinde sigara içilen alanlara kısıtlama getirilecek. Yeni yasa ile sigarının tamamen kapalı ve şeffaf olmayan dolap veya raflarda satılmasına ilişkin kesin kurallar getiriliyor. Sigara paketlerinin üzerindeki uyarı yazılarında da değişikliğe gidiliyor. Bu kapsamda, ‘negatif’ içerikli uyarı yazılarının yerini ‘pozitif’ uyarılar alıyor. Örneğin ‘Sigara içmek öldürür’ yerine, ‘Sevdikleriniz için sigara içmeyin’ veya ‘Sağlığınız için sigara içmeyin’ gibi ibareler bulunacak.

Sigara, günümüzde yaygın olarak tütünün kâğıda sarılmasıyla yapılarak kullanılan bu içeceğin MS ve 18. yüzyılda Avrupa’ya İspanya yoluyla Amerika Kıtası’ndan geldiği sanılmaktadır. İlk yıllarda tütün yaprağına daha sonra da ince kâğıda sarılarak içilmeye başlanmıştır. Bizet ‘nin operası Carmen 1830’ların İspanya’sını anlatır ve oyunun kahramanı Carmen başlarda bir sigara fabrikası işçisidir. Fransa’da ilk sigara fabrikası Fransız devlet tekel şirketi tarafından 1845’te kurulmuştur.

İngilizler sigarayla ilk defa Kırım Savaşı ‘nda Osmanlı askerlerinde görerek tanışmıştır. Osmanlı Devleti, devlet gelirlerini artırmak için sigarayı devlet tekeline alınca, sigara üretimiyle uğraşan Rum tüccarlar, o zamanlar İngiliz himayesinde olan Mısır’a göç etmiş ve Mısır’da 1880-1915 yılları arasında dev bir sigara endüstrisi oluşmuştur.

Avrupa ve Amerika’da I. ve II. Dünya Savaşı yıllarında sigara askerlere genel ihtiyaç olarak dağıtılmış, 1965 yılına kadar sigara tüketimi yükseliş eğilimi göstermiş ama zararları hakkında bilinçlenme yayıldıkça tüketim azalmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde ise hâlen sigara tüketimi yükseliş eğilimindedir.

  • Kapalı alanda sigara içmenin cezası ise 105 TL'den 109 TL'ye yükseldi.  Sigara Tiryakilerine Kötü Haber Sigaraya Zam Geldi Sigara Fiyatları.  Güzel bir haber .
  • Sigara tiryakilerine kötü haber ! Giriş : 03.01.2017 / 09:30:00. Kapalı alanda sigara içmenin cezası 105 TL'den 109 TL'ye yükseldi.
  • Eklenme: 05 Ocak 2017, 11:51. Bu haber 10.336 kez okundu. 2015 2018 Tütünle Mücadele Eylem Planı'na göre sigara içmek birçok alanda yasaklanmıştı.
  • Sigara tiryakilerine kötü haber ! 30 Temmuz 2009 10:05.  Türkiye’de 17 milyon kişi sigara içiyor , yüzde 7’si, yaklaşık 1 milyon kişi son bir yılda sigarayı bırakmış’ dedi.
  • Sigara içen liderlerin bile elini kolunu bağlayan haber Avrupa Birliği'nden geldi.
  • Sigara tiryakilerine kötü haber . Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sigara yasağının kapsamının genişlemesini öngören yeni sağlık paketini TBMM'ye sevk ettiklerini açıkladı.
  • Sigara tiryakilerine kötü haber . Ana Sayfa» Sağlık.  Çocuk parklarında, bir taraftan çocuğu parka götüreceksiniz, yanda oturma grubunda sigara içiliyor .
  • Sigara Tiryakilerine Kötü Haber . Tüm dünyada en büyük sağlık sorunu olarak kabul edilen sigara bağımlılığı nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre her yıl.
  • Günde 20 sigara içen kişinin akciğer hücrelerinde yılda 150 mutasyon oluyor. Sigaranın genlerde oluşturduğu etkilerin on yıllarca kaldığı da tespit edildi.
  • Sigara tiryakilerine kötü haber . İçilen sigara adedine göre genlerde meydana gelen değişimler ortaya konuldu.  Bu haber 178 kez okundu. Son Haberler .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir