Sigara Her Yıl 100 Bin Kişiyi Öldürüyor!

Sigara ve benzeri tütün mamülleri yüzünden Dünyada her yıl 100 bin kişi ölüyor. Bu korkunç rakamı Çankırı Halk Sağlığı Müdürlüğü açıkladı.

‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ dolayısıyla yapılan açıklamada; “Sigara, doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar götüren 50’nin üzerinde sağlık sorununa yol açmakta. Önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin en önde gelenlerinden biri.” ifadelerine yer verildi.


“Günümüzde yüzde 80’i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, dünyada 1,3 milyar kişi ülkemizde ise 15 milyon kişi sigara içmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sigara, içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır. Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir. Toplumu “pasif sigara dumanının” zararlarından korumak önemli bir halk sağlığı konusudur.” denildi.

9 Şubat Son Olsun!

Sağlık müdürlüğü, sigara içenlerin ‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nü sağlıklı bir yaşam için yeni bir başlangıç olarak kabul etmelerinin toplumun tütün ürünlerinin zararlarından korunması için önemli bir adım olacağını da belirtti…

Sigara, günümüzde yaygın olarak tütünün kâğıda sarılmasıyla yapılarak kullanılan bu içeceğin MS ve 18. yüzyılda Avrupa’ya İspanya yoluyla Amerika Kıtası’ndan geldiği sanılmaktadır. İlk yıllarda tütün yaprağına daha sonra da ince kâğıda sarılarak içilmeye başlanmıştır. Bizet ‘nin operası Carmen 1830’ların İspanya’sını anlatır ve oyunun kahramanı Carmen başlarda bir sigara fabrikası işçisidir. Fransa’da ilk sigara fabrikası Fransız devlet tekel şirketi tarafından 1845’te kurulmuştur.

İngilizler sigarayla ilk defa Kırım Savaşı ‘nda Osmanlı askerlerinde görerek tanışmıştır. Osmanlı Devleti, devlet gelirlerini artırmak için sigarayı devlet tekeline alınca, sigara üretimiyle uğraşan Rum tüccarlar, o zamanlar İngiliz himayesinde olan Mısır’a göç etmiş ve Mısır’da 1880-1915 yılları arasında dev bir sigara endüstrisi oluşmuştur.

Avrupa ve Amerika’da I. ve II. Dünya Savaşı yıllarında sigara askerlere genel ihtiyaç olarak dağıtılmış, 1965 yılına kadar sigara tüketimi yükseliş eğilimi göstermiş ama zararları hakkında bilinçlenme yayıldıkça tüketim azalmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde ise hâlen sigara tüketimi yükseliş eğilimindedir.

  • Ana Sayfa Sağlık & Güzellik Sigara Her Yıl 100 Bin Kişiyi Öldürüyor !  Sigara ve benzeri tütün mamülleri yüzünden Dünyada her yıl 100 bin kişi ölüyor.
  • Türkiye'de her yıl 100 bin kişinin tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.  Sigara , içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir.
  • Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Ülkemizde her yıl yaklaşık 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir” dedi.
  • Sigara yüzünden Türkiye'de her yıl 100 bin kişi , her gün 300 kişi ölüyor. Herhangi bir endüstrinin ürettiği ürünle yılda 100 bin kişi ölse, hukuki olarak dava açılır.
  • Şube Başkanı ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz sigara kullanımı nedeniyle her yıl dünyada 5 milyon, Türkiye'de de 100 bin kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.
  • Samanyolu Haber /Sağlık / Her yıl 100 bin kişiyi öldürüyor /08 Şubat 2016 13:40.  Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir.
  • Her yıl 100 bin kişiyi öldürüyor . 08 Şubat 2016 Pazartesi 12:49.  Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir.
  • Türkiye'de her yıl 100 bin kişinin tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.  Sigara , içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir.
  • Anasayfa » Haberler » Gündem » Her yıl 100 bin kişiyi öldürüyor .  Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir.
  • Sigara yüzünden Türkiye'de her yıl 100 bin kişi , her gün 300 kişi ölüyor. Herhangi bir endüstrinin ürettiği ürünle yılda 100 bin kişi ölse, hukuki olarak dava açılır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir