Ses mi daha hızlı Işık mı?

Işık ile ses hızı arasındaki fark çok fazladır.Işık bir saniyede 300000 km yol alabilirken,ses bir saniyede 340 metre yol alır.(Verilen değerler bulunulan ortama göre değişebilir).

Yağmurlu havalarda şimşek olayını gözlemledikten kısa bir süre gök gürültüsünü duyarız.Aslında bu iki olay aynı anda meydana gelmektedir. Bu olayları farklı zamanlarda algılamamızın sebebi ışığın ve sesin hızlarının birbirinden farklı olmasıdır.Şimşeği ( Yıldırım için de aynı durum geçerlidir) algılamamızın sebebi ışıktır.Şimşeği gök gürültüsünden daha önce algıladığımıza göre ışık sesten hızlıdır.

IŞIK NEDEN SESTEN DAHA HIZLIDIR?

Şimşek çaktığında önce gökyüzünde görüntüsü belirir, ardından sesi duyulur. Aynı şekilde dağlık bir arazide bağırdığımızda sesimiz yankılanarak dağılır. Oysa ışık, tuttuğumuz yere hemen ulaşır. Bu durum, ışığın sesten daha hızlı olduğunu gösterir. Peki hiç merak ettiniz mi, ışık neden sesten daha hızlıdır?

Işık elektromanyetik, ses ise mekanik dalgalar halinde yayılır. Sesin yayılabilmesi için maddesel ortam (katı, sıvı, gaz) şarttır. Bu yüzden ses, dalgalar halinde yayılırken ortamda var olan cisimlere takılarak yavaşlar. Oysa ışığın yayılmasında böyle bir durum söz konusu değildir. Işık hem maddesel ortamda, hem de boşlukta kolayca yayılır. Basit bir örnekle açıklayacak olursak, televizyon izlediğimiz odadan başka bir odaya geçtiğimizde muhakkak televizyonun sesini daha az işitiriz. Bunun nedeni, ses dalgalarının ortamdaki cisimlere taklarak yavaşlamasıdır. Işık için bu geçerli değildir. Örneğin, bir masanın veya bir çantanın gölgesi yine keskin hatlarıyla yere yansır. Bu da ışığın düz bir şekilde yayıldığını gösterir. Sonuç itibariyle ışık atmosferde sesten çok daha hızlıdır.

Işık bir saniyede 300 bin kilometre yol alırken, ses yalnızca 344 metre yol alabilmektedir.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir