Serçe Kuşu hakkında bilgi

Serçe Kuşu; Serçeler otuz kadar türden oluşan, küçük ve tınaz yapılı, kalın gagalı kısa bacaklı kahverengi, boz ve siyah tüylü kuşlardır.

En iyi bilinen ve en yaygın türü olan bayağı serçe büyük küçük tüm yerleşim birimlerinde, tarlalarda ve bahçelerde küçük sürüler halinde yaşar.

Önceleri Avrasya, da bulunurken zamanla yeryüzünde hemen her yerine yayılmıştır.

Cıvıltıları gün boyunca duyabilir üstelik oldukça kavgacıdırlar ve ara sıra kuyruklarını yelpaze gibi açarak dövüşürler. Yazın yerde kum ve toz banyosu yapan serçelere adım başı rastlanabilir.

Bayağı serçe hemen her zaman kantlarin tozuna toprağına bulanmış olarak görüldüğünden soluk renkli sanılır.Ama erkeği özellikle üreme mevsimde canlı renklerle bezenir.

Üst bölümleri kızıl kahverengi üstüne siyah çizgidir.Tepesinde boz bir bölge gerdan ve göğsün de genişçe siyah bir leke bulunur. Yüzünün yanları ve alt bölümleri beyazdır.

Gerdan ve göğsü lekesiz olan dişiler ayırt edilebilir.Bayağı serçe çalı çırpıdan yaptığı geniş ve oldukça özensiz yuvasını kuştüyü, yün ve kıllarla döşer. Yuva duvardaki oyukla, sarmaşıkların arasında, boruların içinde, ağaç ve çalılarda bulunabilir.Bayağı serçeler başka kuşların yuvalarını kullanır.

Dişi yuvaya kirli beyaz üstüne boz ve kahverengi benekli üç veya beş yumurta bırakır. Bayağı serçe kuzey Amerika, ya ilk kez on dokuz yüz yılın ortalarına götürülmüş, bir yüzyıl geçmeden tüm kıtaya yayılmıştır.

Tahıl taneleri ve tomurcuklar besin kaynaklarının önem bir bölümünü oluşturduğundan yalnız kuzey Amerika, da değil, sonradan götürdükleri avusturalya ve yeni Zelanda, da zararlı kuşlar arasında sayılırlar. Bayağı serçenin yakın akrabalarından orman serçesi.

Avrasya, kuzey Afrika ve kuzey Amerika da yaşar. Bir birine benzeyen erkek ve dişinin tepesi ve ensesi kızıl kahverengi, göğsündeki siyah leke küçüktür. Ayrıca yüzlerinde birer siyah benek bulunur.

Bayağı serçe kadar yerleşim birimlerine bağlı olmayan bu tür Türkiye, nin kuzey kesimlerinde ürer. Asya ve Afrika da geniş bir dağılım gösteren söğüt serçesi Avrupa da yalnız iber yarım adasında ve balkanlarda bulunur.

Kaya serçesi Avrupa ve Asya nın güney kesimleri ile kuzey Afrika da yaşar.Türkiye, de yaygın olan bu türün yaşama ortamı genellikle kayalık yerlerdir.

Çöl serçesi yazın Türkiye nin doğu ve güney doğu Anadolu nun bölgelerinde kuluçkaya yatan kuşlar arasında yer alır.

Bayağı serçenin dişisine benzeyen bu türün kuyruk ucunda beyaz lekeler vardır. Ötücü kuşların ayrı bir familyasını oluşturan çit serçeleri gerçek serçelere benzemekle birlikte, ince uzun gagalarıyla ayırt edile bilir.

Bu kuşlar çalılık, ağaçlık ve dağlık yörelerde yaşar.

Serçe Kuşu hakkında bilgi

Passer
Petronia
Carpospiza
Montifringilla

Serçe, Passeridae familyasını oluşturan, insanlara yakın çevrelerde yaşayan, göçücü olmayan, konik gagalı kuş türlerine verilen ad.

Serçe Kuşu Hakkında Bilgi Özet Bilgiler

  • Sevilen bir kuş olan serçe ile ilgili güncel bilgiler .  Ülkemizde de rastladığımız ve kahverengi bir görüntüye sahip olan serçe kuşu kesinlikle zararsız bir hayvan türüdür.
  • Bayağı serçe diğer kuşların yuvalarında da yaşayabilir.  İshak kuşu , Türkiye'deki en küçük baykuş türüdür.
  • Serçe Kuşu hakkında bilgi . Haber Osman Güven . 30/07/2016.  Yazın yerde kum ve toz banyosu yapan serçelere adım başı rastlanabilir.
  • Serçe Kuşu Hakkında Ansiklopedik Bilgi . Serçelerin sırtları kahverengidir, üzerlerinde siyah çizgiler bulunur. Göğüs ve karınları kum rengindedir.
  • serçe kuşu ne demek, serçe kuşu anlamı, serçe kuşu hakkında bilgi bulunduran  Serçe kuşunun özellikleri. 1. İnsanlara yakın çevrelerde yaşarlar. 2. Göçücü değildirler.
  • Serçe nedir ? Familyası: Serçegiller (Passeridae).  Çeşitleri: Evcil serçe , bataklık serçesi , ağaç serçesi , dağ serçesi , kaya serçesi , altın serçe meşhurlarıdır.
  • Bu madde kuş hakkındadır . Müzik albümü için Serçe (albüm) sayfasına bakınız.  Wikispecies'te Serçe ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.
  • Ekleyen : Editör 2 Okunma :3937 kez. serçe kuşu özellikleri hakkında bilgi ile ilgili bilgiler araştırma kaynak yazılar ansiklopedik bilgi wikipedi .
  • Serçe Hakkında Bilgi Serçe Kuşu Şehirlerde ve köylerde çok yaygın, koni gagalı, boz renkli ötücü kuş . (İlmî adı passer. Dokumacıkuşugillerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir