SEO mu SEM mi daha etkili?

Google Adwords reklamı vermek mi daha iyi yoksa SEO yaptırmak mı? Bu haberde buna cevaplar arayacağız.

SEO- SEM, bir evi satın almak ve kiralamak gibi farklıdır. SEO bir Mortgage gibidir. Bankaya ödediğiniz her tutar aslında uzun dönemde sahip olacağınız ev için kalıcı bir yatırımdır. SEM ise ev kiralamak gibidir. Tutarını öder ve hemen oturursunuz fakat ödemenizi periyodik olarak yapmalısınız. Aksi halde o evde oturamazsınız.”


Seo ve Sem maliyetleri ve dijital pazarlamadaki yerini analiz eden Webtures Ajansı’ının haberini paylaşıyoruz. Daha fazlası için siteyi ziyaret edebilirsiniz

SEO ve SEM arasındaki farklara geçmeden önce ikisinin de temel bir tanımını yapalım isterseniz.SEO’nun açılımı Search Engine Optimization’dır, Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu olarak isimlendirilmiştir. SEO kısaca, Google gibi arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkması için yapılan çalışmaların tümüdür.

SEM (Search Engine Marketing) ise Arama Motoru Pazarlaması’dır. En popüler SEM aracı ise Google’ın Adwords’üdür. SEM kısaca, arama motorları üzerinden ücretli reklam çıkılması işlemidir.

Şimdi gelelim bu iki dijital pazarlama yöntemlerinin arasındaki farklara;

1. Kalıcılık: Adwords ile bütçeniz kadar arama sonuçlarında görüntülenebildiğiniz için kalıcılığınız bütçenize bağlıdır. Reklamlardaki rekabet ve maliyet, reklamlarınızın çoğu zaman ya çıkmamasına ya da alt sıralarda yer almasına sebep oluyor. Bu nedenle sayfanızın arama sonuçlarında çıkması kalıcı olmamaktadır. SEO’da ise doğru ve sürekli yapılan çalışmalar ile kalıcılığınız baki olmaktadır. Örneğin 1. sayfada yer aldığınızı varsayalım yeni bir algoritmadan gelen dalgalanmalar ya da yanlış yapılan bir çalışma olmadığı sürece yeriniz uzun süre 1. sırada yer almaya devam edecektir.

2. Hız: SEM yani Adwords, Yandex Direct gibi reklam çalışmaları SEO’ya göre daha çabuk sonuç vermektedir. Reklamlarınızın getirisini 1 gün içinde görebilir ve dönüşüm raporlarına ulaşabilirsiniz. İstediğiniz anda reklamlara müdahale edebilir, durdurabilir, yeniden reklam oluşturabilirsiniz. SEO’da ise uzun süreli bir çalışma gerektiğinden sonuçları da 1-2 günde belli olmamaktadır. SEO’nun etkisini ve verimini ölçmek için birkaç ay geçmesi gerekebilir.

3. Maliyet: SEO, SEM’e göre daha az maliyete sahiptir. SEM’de, belirlenen anahtar kelimelerin tıklama başı maliyeti diğer reklamverenlerin tekliflerine göre sürekli değiştiği için durağan bir maliyette değildir, sürekli artışlar gösterebilmektedir. SEO’da ise önceden belirlenen bir maliyet üzerinden gidilir ve bu maliyette artışlar olmaz. SEO maliyeti Adwords’e göre çok daha düşüktür.

4. CTR ( Tıklama Oranı): Arama yapan kullanıcılar pek reklamlara tıklama eğilimi göstermemektedirler. Bunun sebebi ise reklam ticari amaç güttüğü için kullanıcılara istedikleri içerikleri sunmuyor olabiliyor. Kullanıcılar organik sonuçlarda çıkan sayfalara daha fazla tıklama eğilimi göstermektedir, daha doğru ve isabetli içeriklerin yer aldığını düşündükleri için. Yapılan araştırma sonuçlarına göre kullanıcılar arama sonuçlarında %80 SEO’yu %20 SEM’i tercih ediyor. SEO sonuçlarının CTR oranları daha fazladır.

5. İçerik Kalitesi: SEM’de ticari amaç güdüldüğü için içerikler çok da kullanıcıyı doyurucu olmayabiliyor. SEO’da temel amaç kullanıcı yararı olduğu için daha kullanıcı dostu içerikler sıralamada yer almaktadır.

6. İlk Sayfa Garantisi: Google’ın kendi reklam politikalarında da belirttiği gibi SEM’de hiçbir zaman ilk sıra veya sayfa garantisi yoktur. Fakat SEO çalışmalarında doğru bir strateji izlendiği takdirde ilk sayfaya geçilebilir ve yeriniz uzun süre kalıcı olabilir.

7. Bilinirlik: SEM reklamları ile bütçeniz oranında platformda yer aldığınız için bilinirliğiniz de çok akılda olmayacaktır. Fakat SEO çalışmaları ile sürekli sıralamanızı geliştirir, üst sıralara çıkarak vitrinde markanızı sunabilirsiniz. Marka bilinirliğinize katkısı oldukça büyük ve etkilidir. Bir Adwords reklamı ile 1. sırada geçici olarak yer alan siteyi düşünün bir de organik aramada 1. sırada çıkan markayı düşünün. Sizce hangisi daha iyi intiba bırakır gözünüzde?

  • E ticaret Siteleri İçin Hangisi Daha Etkili : SEO mu Yoksa SEM mi ? 25/11/2014E ticaret, E ticaret SEO , Google Adwords, Yandex DirectYorum YokAdem Altan.
  • geciktirici krem mi ? sprey mi ? geciktirici sprey kullanması mı etkili ,geciktirici krem mi ,bu sorunun cevabını merak eden insanlar bu konuyu uzun zamandan beri tartışıla.
  • Hangisi daha etkili sizce? bir kıza sordum cialis iç çok si kersin beni dedi.
  • Canım cinsel performans ürünleri pazarlıyorum geri dönüşüm olarak hap daha etkili geliyor diolar.
  • Kişilik yapısında ve gelişmesinde kalıtımın mı, yoksa çevrenin mi I daha etkili rol oynadığı, eskiden beri tartışılageien bir konudur.
  • SEO mu SEM mi daha etkili ? Haber Abdullah Bozkırlı . 20/05/2016.
  • Acenteniz için SEO mu yoksa SEM mi daha önemli? Yayınlanma: 21/03/2014 Yazar: Arden Agopyan Kategori: Online ve Dijital Pazarlama, SEO Yorum Yap.
  • SEO , Search Engine Optimization kelimesinden gelmektedir.  Ancak, SEO uzun çalışmalar sonucunda etkili olmaya başladığından verim almanız biraz gecikecektir.
  • SEO mu SEM mi ? Komisyon mu danışmanlık ücreti mi ? Google'dan öğrenciler'e 200 dolar   En etkili sonuç SEO ve SEM 'in birlikte kullanılması.
  • Yeni bir yazı yazdım: gd.is/8mgk7k “E ticaret Siteleri İçin Hangisi Daha Etkili : SEO mu Yoksa SEM mi ?  E ticaret Siteleri İçin SEO ve SEM Karşılaştırma Tablosu. Kriter.

Tags:,

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir