Sanal İlaç Satışına Yasak!

Sağlık Bakanlığı, internet üzerinden halkın sağlığını hayatını tehlikeye atan ilaçları incelemek için mercek altına aldı. Sağlık Bakanlığı da bu ilaçları onaysız bir şekilde satışa sunan 416 internet sitesinin erişiminin engellenmesini sağladı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Sağlık Bakanlığ’na bağlı olarak çalışan ve vatandaş şikayetleriyle beraber insan sağlığını tehlikeye atan ilaç satışını yapan internet sitelerinin erişimini engellemeyi başardı.

İllegal şekilde internet üzerinden zayıflama hapları, bitkisel ilaçlar ve kolesterolden zeka haplarına kadar birçok tehlikeli ilaçlar satılmaktadır. Bu gibi tehlikenin hat safhaya çıktığı görülünce Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Toplamda 416 adet izinsiz ilaç satan internet sitelerinin erişimi yasaklandı.

Anadolu Aajansı’nın muhabirine göre, geçtiğimiz yılda binin üzerinde internet sitesi incelendi. Bu internet sitelerinin de 416 tanesinin resmen yasaklandığı belirtildi.

Engellenen sitelerin arasında en çok düşük hapları, cinsel gücü arttırıcı ilaçlar ve steroid hapları, zayıflama ilaçları” satan siteler yer alıyor.

Bu kapsamda yapılan araştırmalar neticesinde doktor kontrolünde hastanelerde hastalara verilen düşük hapları da çok yüksek fiyatlarla internet üzerinden satışa sunuluyor. Şu an ki piyasa fiyatı 10 TL. olan düşük hapları da sanal mecradan 250-350 TL. arasında fiyatlarla satışa sunuluyor.

Hastalıkları tedavi ettiği gerekçesiyle güvenilirliği ve etkinliği kanıtlanmamış bir çok ürünün, internet, televizyon ve radyo gibi görsel ve işitsel platformlarda tüketiciyi yanıltarak tanıtım ve satışı yapıldığı saptandı. Bu ürünleri kullanan bazı vatandalarda çeşitli organ yetmezlikleri ve sonu ölümle sonuçlanabilen ciddi sağlık sorunlarının yaşandığı tespit edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir