Samsung Apple’a Fark Attı!

Samsung Apple’ı geçti! Samsung 2016 ilk çeyreğinde satış rekoru kırdı. Ve Apple’ı geride bırakmayı başardı. İşte detaylar…

Samsung ve Apple arasındaki rekabet yıllardır kıyasıya devam ediyor. 2016 satış rakamlarına göre Samsung, Apple’ı geride bıraktı. Veriler ise 2016 yılının ilk çeyreğine ait.

2016 yılının ilk çeyreğine ait raporlara göre, Güney Koreli dev firma Samsung, Apple’ı ikiye katladı. 2016 yılının ilk çeyreğinde Samsung, akıllı telefon pazarının %27.80’ini ele geçirdi. Apple ise sadece %14.40’lık dilimi elinde tutuyor. Aradaki iki katlık fark Samsung’un ezici üstünlüğünü gösteriyor.

Rapora dikkatli bakıldığında 2015’in son çeyreğinde Apple’ın oranı %20.90 iken Samsung %22.10 şeklinde. Arada geçen kısa süreli zaman diliminde Apple’daki düşüş yüzde 7 ler seviyesindeyken, Samsung’ta da yüzde 5,5’luk ciddi bir yükseliş söz konusu. Bu değişikliğin en önemli sebebi firmaların yeni modellerinin piyasaya çıkışı. Son çeyrekte Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge gibi iki önemli amiral gemisinin piyasaya çıkması sebebiyle böyle bir değişiklik yaşanmış durumda. Diğer yandan Samsung tarafında çok sayıda yeni orta segment akıllı telefon gördük. Apple tarafında ise sadece iPhone SE modeli karşımıza çıktı. Bir sonraki çeyrekte rekabet daha fazla kızışabilir. Üçüncü sırada ise Huawei markasını görüyoruz. 2015 yılında olduğu gibi bu yıl Huawei yine sırasını koruyor gibi duruyor. Ancak yıl sonuna doğru rakamlar daha fazla netlik kazanacaktır.

Apple’ Inc. ya da eski adıyla Apple Computer, Inc., merkezi Cupertino’da bulunan; tüketici elektroniği , bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satan Amerikan çok uluslu şirkettir . En bilinen donanım ürünleri Mac serisi bilgisayarlar, iPod müzik çalar, iPhone akıllı telefon , iPad tablet bilgisayar ve Apple Watch adlı akıllı saattir. Yazılımları arasında ise OS X ve iOS işletim sistemleri , iTunes medya tarayıcısı, Safari internet tarayıcısı ile iLife ve iWork paketleri yer almaktadır. Şirket 1 Nisan 1976 yılında kurulmuş ve 3 Ocak 1977’de Apple Computer, Inc. adıyla anonim şirket haline gelmiştir. İsminde yer alan “Computer” kelimesi 9 Ocak 2007’de iPhone tanıtımıyla birlikte tüketici elektroniğine yönelimlerini yansıtması amacıyla kaldırılmıştır.

Apple, Samsung Electronics ‘den sonra ciro açısından dünyanın en büyük ikinci bilgi teknolojileri şirketi; Samsung ve Nokia ‘dan sonra da dünyanın en büyük üçüncü cep telefonu üreticisidir. Fortune dergisi Apple’ı, 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ve 2008 yılından 2012 yılına kadar dünya çapında en çok rağbet gören şirket olarak nitelendirmiştir.

2012 Kasım ayı itibariyle Apple’ın App Store ve iTunes Store online mağazalarına ek olarak 14 farklı ülkede 394 perakende satış mağazası bulunmaktadır. Borsa değeri açısından Apple 2012’nin Eylül ayından itibaren Dünyanın en değerli şirketi olmuştur. 29 Eylül 2012 tarihi itibariyle şirkette dünya çapında 72,800 devamlı tam zamanlı çalışan işçi ile 3,300 geçici tam zamanlı işçi çalışmaktadır. 2015’in Nisan ayından itibaren dünya çapındaki yıllık geliri toplamda 130,28 milyar dolardır. 2013 yılının Mayıs ayında Apple geçen yıla göre 11 numara yükselerek Fortune 500 listesinde 6. sırayla ilk kez ilk onda yer almıştır.

Türkiye’deki distribütörlüğünü Bilkom ve INDEX Bilgisayar yönetmektedir.

  • Samsung , telefonlarda Apple ' a fark atmış olabilir mi? Önemli bir ismin tartışmalı tweet'ine göre "evet".
  • Buna kadar dünyada Android'in liderliği pekişirken, Apple ' ın iOS'u AB.
  • Tamindir › Haber › Mobil › Samsung , Rakibi Apple ' a Fark Attı .  Samsung ’un bu dönem için açıkladığı operasyon karı 5.84 milyar dolar olarak açıklandı.
  • Küresel pazar araştırma firması TrеndForcе, 2016 yılının ilk çeyreğinde dünya çapında sеvkiyatı gerçekleşen akıllı telefon sаyısınа açıklık getiren rаporunu yayınladı.
  • Samsung Apple ’ a Fark Attı . ONUR HÜDÜR 23 Nisan 2016 Mobil Yorum yap 16 Görüntülemeler.  İki Katı Farkla Samsung Apple ’ı Solladı.
  • ForumBu Bölümde Ara. Samsung , Apple ' a fark attı !  Yılın ikinci çeyreği itibariyle Samsung 50 milyon telefon satmış durumda.
  • Samsung , Apple ’ a fark attı . Akıllı telefon piyasasında yer alan Samsung ’un karlılık durumu göze çarpmakta olurken Apple tarafında ise düşüş gözlenmekte.
  • 19 Ocak 2014. 0. Apple , Samsung ’ a fark attı !  Apple ’ın rakibi Samsung ’un ise, Android sistemlerinin en büyük üreticisi olmasına rağmen ABD pazarındaki payı yüzde 26’da kaldı.
  • Samsung , büyük ekranlı akıllı telefon modeli iPhone 6’yı tanıtmayı planlayan Apple ’ a cevap niteliğinde bir adım attı .
  • Samsung , Apple a fark attı 19/07/2012.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir