Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi Çeyrek Final Kuraları Çekildi!

UEFA Avrupa Ligi ve Devler ligi yani şampiyonlar ligi çeyrek final eşleşmeleri belli oldu. Milyonlarca futbolseverin beklediği kura çekimi İsviçre’nin Nyon kentinde yapıldı. UEFA Genel Merkezi’nde düzenlenen törene ilgi yoğundu.

İşte kura çekimi sonrasında ortaya çıkan eşleşmeler;

Şampiyonlar Ligi 

Wolfsburg (Almanya) – Real Madrid ( İspanya )
Bayern Münih (Almanya) – Benfica ( Portekiz )
Barcelona (İspanya) -Atletico Madrid (İspanya)
Paris Saint Germain ( Fransa ) – Manchester Cıty ( İngiltere )

İatlya Milano’da oynanacak Şampiyonlar Ligi finali öncesinde çeyrek final turunun ilk maçları 5-6 Nisan’da rövanşlar ise 12-13 Nisan’da oynanacak.

İki İspanya takımı Barcelona ve Atletico Madrid çeyrek finalde eşleşirken, milli yıldızımız Arda Turan da eski takımına karşı forma giyecek.

UEFA Avrupa Ligi 

Braga (Portekiz)- Shakhtar Donetsk (Ukrayna)

Villareal(İspanya) – Sparta Prag (Çek Cumhuriyeti)

Atletic Bilbao (İspanya) – Sevilla (İspanya)

Borussia Dortmund (Almanya) – Liverpool (İngiltere)

Dikkat çeken eşleşmelerden biri de UEFA Avrupa Ligi’nde yaşandı.

İngiliz temsilcisini çalıştıran Jürgen Klopp, Liverpool’un başında eski takımı Borussia Dortmund’la karşılaşacak.

İspanyol takımları Atletic Bilbao ile Sevilla’nın eşleşmesi de dikkat çekti.

Fernerbahçe’yi eleyen Braga ise Shakhtar Donetsk ile eşleşti.

İlk maçlar 7 Nisan’da
UEFA Avrupa Ligi’nde ilk maçlar 7 Nisan’da ikinci maçlar ise 14 Nisan’da oynanacak.

UEFA Şampiyonlar Ligi veya kısa kullanımıyla Şampiyonlar Ligi, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği tarafından her yıl düzenlenen ve UEFA’ya bağlı birinci liglerdeki takımların mücadele ettiği uluslararası futbol turnuvası. UEFA üyesi her ülke şampiyonunun katıldığı organizasyon, Avrupa’daki en prestijli turnuva konumundadır.

1955’te Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası adıyla, çift maçlı eliminasyon sistemiyle düzenlenmeye başladı. Bu dönemde şampiyonaya yalnızca, önceki sezonda ülkesinin en üst seviye ligini şampiyon olarak tamamlamış takımlar katılabilmekteydi. 1991-92 sezonuyla birlikte format değişikliğine gidilerek lig usulüyle düzenlenen grup aşaması da turnuvaya eklendi. 1992-93 sezonuyla birlikte organizasyonun adı günümüzdeki şekliyle değiştirildi. 1996-97 sezonuyla birlikte ülke şampiyonlarının yanı sıra, ülkelerin UEFA sırasına göre liglerini şampiyonun ardında tamamlayan bazı takımlar da turnuvaya katılmaya başladı. Günümüzde, bir sezonda aynı ülkeden en fazla beş takım mücadele edebilmektedir. Ligdeki pozisyonu gereğince Şampiyonlar Ligi’ne katılan takımların ardındaki takımlar ise, Şampiyonlar Ligi’nin bir alt seviyesi olan UEFA Avrupa Ligi ‘ne katılabilmektedir.

Günümüzdeki formata göre turnuvanın bir sezonu temmuz ortalarında başlar. Çift maçlı eliminasyon sistemiyle gerçekleştirilen üç ön eleme turu ve bir play off turu sonrasında, lig usulüyle oynanan grup aşamasına geçilir. 22 takım direkt olarak grup aşamasında turnuvaya dahil olurken, önceki turlardan gelen 10 takımın eklenmesiyle toplamda 32 takım bu aşamada yer alır. 4’er takımdan oluşan 8 grupta oynanan maçlar sonucunda, gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar bir üst tura yükselir, üçüncü sıradaki takımlar ise UEFA Avrupa Ligi’ne gider. Çift maçlı eliminasyon sistemiyle oynanan eleme aşamasındaki maçlar sonunda, mayıs ayında oynanan tek ayaklı final maçıyla birlikte sezon tamamlanır. Şampiyon olan takım, UEFA Süper Kupası ve FIFA Dünya Kulüpler Kupası ‘nda mücadele etmeye hak kazanır.

Şampiyonlar Ligi’nde bugüne kadar 10 farklı ülkeden 22 farklı takım şampiyon oldu, 12 takım ise birden fazla şampiyonluk yaşadı. Kazandığı 11 şampiyonlukla en çok şampiyon olan takım Real Madrid iken, İspanya takımları toplamda kazandığı 16 şampiyonlukla turnuva tarihinin en başarılı ülkesidir. Real Madrid, kupanın ilk beş sezonunda üst üste şampiyon olarak en uzun şampiyonluk serisini elde etmiştir. Organizasyonun tamamlanan son sezonu olan 2015-16 sezonunda ise şampiyonluğa Real Madrid ulaşmıştır.

  • yapılan kura çekimini, UEFA Müsabaka Direktörü Giorgio Marchetti ve Avrupa Ligi finali elçisi  Avrupa Ligi 'nde ise ilk maçlar 7 Nisan'da, rövanşlar ise 14 Nisan'da yapılacak.
  • UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi 'nde çeyrek final kuraları yarın çekiliyor .
  • Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi 'nde yarı final kura çekimi bugün yapıldı.
  • UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi 'nde çeyrek final kuraları , İsviçre'nin Nyon kentinde yarın çekilecek .  Avrupa Ligi kuraları ise TSİ 14.00'te çekilecek .
  • Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi 'nde çeyrek final kuraları çekildi   Şampiyonlar Ligi çeyrek final eşleşmeleri: Barcelona Atletico Madrid.
  • Şampiyonlar Ligi 'nden sonra UEFA Avrupa ligi çeyrek final kuraları çekildi . A. A.  Kura çekiminde dikkat çeken bir detay da Borussia Dortmund ve Liverpool eşleşmesiydi.
  • Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi 'nde yarı final kura çekimi bugün yapıldı.  Yarı finalin ilk maçları 5 6 Mayıs'ta, rövanş karşılaşmaları ise 12 13 Mayıs'ta yapılacak.
  • UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi 'nde çeyrek final eşlemeleri, bugün düzenlenecek kura çekimiyle belli oldu.
  • İsviçre'nin Nyon kentindeki genel merkezinde düzenlenen 4 ülkeden 8 takımın katıldığı UEFA Şampiyonlar Ligi kura çekimleri sona erdi.
  • Kanatlı, Balkon, Katlı Modeller.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir