Salamura (Tuzlu Su) Hazırlanması

İyi bir turşu yapılabilmesi için, salamuradaki tuz oranının çok iyi ayarlanması gerekir. Aksi halde, turşu ya yenemeyecek kadar tuzlu, ya da az tuzlu olur. Tuz oranının az olması ise, istenmeyen zararlı canlılann üremesine ve yumuşamaya neden olur..

Turşu yapımında sebzeler, %4-5 tuzlu suda ekşimeye bırakılır. Sebzeler üzerine salamura döküldüğünde, sebze ve salamura arasındaki tuz alışverişi nedeniyle, salamuranın tuz oranı azalır. Bunun için, hazırlanacak salamuranın, başlangıçtaki tuz oranı daha yüksek olmalıdır. Ya da, kontrol edilerek eksilen tuz ilave edilebilir.

 

Evlerde kurulan turşularda salamuranın tuz miktarı tahmini olarak yani “göz kararı” belirlenmekte, bu durum zaman zaman başarısızlığa neden olmaktadır. Bunu önlemenin en iyi yolu, sebze ve salamura ağırlığını tartarak ilave edilecek tuz miktarını hesaplamaktır.

Örnek: Turşu kabının ağırlığı 2kg, turşu kabı sebze ile doldurulduktan sonra ağırlığı 20 kg, bunun üzerine sebzeleri örtecek kadar su ilave edildiği zaman toplam ağırlığı 32 kg olsun.

Turşu kabı 2kg

Turşu kabı + sebze 20kg

Turşu kabı + sebze + su 32kg

Hesapla:

Sebze ağırlığı 20 — 2 = 18 kg

(Sebze + Su) ağırlığı 32 — 2 =30kg

Su ağırlığı 30 — 18 = 12 kg; (veya litre)

Turşuyu %4 tuzlu suda ekşitmek istiyorsak

30 x 4/100 = 1.2 kg.

Buradan, 30kg ağırlık (Sebze + su) için 1.2 kg tuzun gerekli olduğu anlaşılmaktadır.

Hesaplanan 1.2 kg tuz, 12 litre su içerisinde iyice eritilerek salamura hazırlanır. Bu salamuranın tuz oranı başlangıçta %8-10 arasındadır. Fakat salamura, turşusu kurulacak sebze üzerine döküldüğü zaman, tuzun bir kısmı sebzenin içerisine girer. Böylece birkaç gün sonra tuz oranı %4’e düşer ve daha aşağı inmez.

Salamura hazırlanırken;

— %8 tuzlu su yapmak için; 80 gr. tuz 1 litre suda eritilir. Eğer bir litreden fazla salamura gerekli ise, suyun her litresi için 80 gr tuz hesaplanır.

Eğer tuz tartılamıyorsa, o zaman %8 tuzlu su, pratik olarak şöyle yapılabilir: Suyun her litresi için 5 yemek kaşığı dolusu tuz hesap edilir.

— %10 tuzlu su hazırlamak için 100 gr (veya 6 yemek kaşığı dolusu) tuz 1 litre suda eritilir.

Salamura turşu , asma yaprağı , beyaz peynir ve zeytin yapımında kullanılan fermantasyon yöntemi. Ayrıca fermentasyonun gerçekleşmesi için malzemelerin konulduğu ve tuz oranı %50’den fazla olan tuzlu suya da salamura adı verilir. Peynir ve zeytin yapılırken olgunlaşmayı sağlamak amacıyla kullanılır.

Gıda maddeleri ve salamura arasında bir osmoz olur, bünyelerindeki suda eriyen maddeler salamuraya geçerken bünyesine tuz alır. Salamuranın tuz oranı düşer, salamura ile tuz oranı arasındaki denge salamura konulduktan 1-1.5 ay içinde kurulur.

İyi bir turşu yapılabilmesi için, salamuradaki tuz oranının çok iyi ayarlanması gerekir. Aksi halde, turşu ya yenemeyecek kadar tuzlu ya da az tuzlu olur. Tuz oranının az olması ise, istenmeyen zararlı canlılann üremesine ve yumuşamaya neden olur.

Turşu yapımında sebzeler, %4-5 tuzlu suda ekşimeye bırakılır. Sebzeler üzerine salamura döküldügünde, sebze ve salamura arasındaki tuz alışverişi nedeniyle, salamuranın tuz oranı azalır.

  • Ebedi Takvim. Salamura ( Tuzlu Su ) Hazırlanması . 2 Mayıs 2010 Pazar.  %10 tuzlu su hazırlamak için 100 gr (veya 6 yemek kaşığı dolusu) tuz 1 litre suda eritilir.
  • Eğer bir litreden fazla salamura gerekli ise, suyun her litresi için 80 gr tuz hesaplanır.  — %10 tuzlu su hazırlamak için 100 gr (veya 6 yemek kaşığı dolusu) tuz 1 litre suda eritilir.
  • Sebze ve meyvelerin salamura veya sirke katılmış tuzlu suda bekletilmesiyle "Turşu" adını verdiğimiz ve hepimizin çok sevdiği bir mamul elde edilir.
  • TUZLU SUYUNUN HAZIRLANMASI ; Kaynatılan suya bir miktar tuz ilave edilir ve içine yıkanmış çiğ  Her ikisi de denenmiştir. Salamura peynir biraz tuzlu ve sert olmaktadır.
  • Turşu çeşitli sebze ve meyvelerin sirke ve salamura denilen tuzlu su içerisinde laktik asit fermantasyonu tekniği ile dayanıklı hale getirilmesidir.  Yemek Hazırlama Pişirme.
  • Peynir yapımı aşamalarında tuzlu su yada salamura patojen bakterilerin üreme  hijyen kurallarından dolayı periyodik olarak yeni salamura suyu hazırlamak daha akıllıca olur.
  • Şimdi tuzlu nasıl düşünün.Balık ya da yumurta brining çağrısında turşu salamura . Tuzlu pişirmek için nasıl. tuzlu su hazırlamak için tarifi. ihtiyaç vardır: su , tuz, baharat ve otlar.
  • Turşu yapımında sebzeler, %4 5 tuzlu suda ekşimeye bırakılır.  Salamura hazırlanırken ; %8 tuzlu su yapmak için; 80 gr. tuz 1 litre suda eritilir.
  • Salamura suyunun hazırlanması : Zeytinlerin konacağı kabın alacağı kadar içme suyuna dört beş parça limon tuzu ve iki üç yemek kaşığı  Zeytinlerin üzerine tuzlu su dökülür.
  • 7 Su içinde tatlanana zeytinler vakit geçirmeden tuzlu suya alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir