Sakızın Tarihçesi Sakız Nasıl Yapıldı Bilmediğiniz 5 Gerçek

Sakızı Sevin Yada Nefret Edin, ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde sakın ortaya çıkmıştır.

 

1. Meksika Teşekkür Bitkisi


 

Sakız Meksika’dan geldi. Mucit Thomas Adams tarafından 1866’da ABD’ye tanıtıldı ve bugün bildiğimiz sakız çiğnediğimiz sakın gibi değildi. Ağaca baktığınız gibi sakızın ilk rengi kahverengi idi

2. Sakız modern bir icat mı ?


 

 

Thomas Adams ile sakız ile uğraşırken neyin ne olacağını bulmak için derhal çalışmaya baladı, bazı denemelerden sonra sakızın en iyi çiğnemek için olduğunu anladı. 35 dolarlık bir yatırımla Adams ekmek hamuru gibi yumuşak haline getirdi. Ve sonra sakın uzun şeritler haline getirilip parçalanıp kare şeklinde paketlendi. Bu esnada sakıza hiç bir şekilde tatlandırıcı veya reklendirici eklenmedi.

3. Aromalı Sakız


 

Thomas Adams’ın yaptığı araştırmalara göre bulduğu sakız mucitliği piyasada çok iyi satış pazarın da yaptığını gördü, 1871’de aromalı sakız yapmaya başlamıştır. Kullandığı ilk aroma meyan kökü ile yapılan aromaydı ve Bu Sakızın adı black jack idi bu Thomas Adams’ı yeterince ileri ve başarıya götürmeyi sağlamıştı. Aromaların arasına sonradan tutti-frutti ( meyveli sakız ) üretimine başladı sonradan sakız şirket, sakız otomatları ve fabrikalar kurmuştur.

4. Sakız’ın Sektör de büyümesi 


 

 

1891’de William Wrigley ev eşyalarını satarak, fırında gazozlu, çikolatalı sakız üretmeye başladı. İnsanların sakızı ne kadar çok sevdiklerini gördü ve oda ticarete atılmaya karar verdi. William Wrigley sakızın dişlere ve diş etlerine iyi geleceğini düşündü, ve sonunda William Wrigley bir fabrika açmış olup fabrika işçilerine özel haklar verdi bu haklardan birisi de hafta sonları fabrikada üretim yapmıyacaklardı.

5. Amerika da Sakızın bitişi 


 

 

ABD’ de yavaş yavaş sakızın gitmiyeceği fikrine varmışlardır. Amerikalılar sakızı diğer ülkelere ihraç etmeye başladı. Diğer ülkelerdeki insanlar sakızı beğenmişlerdir, bu arada ingiltere’de sakızın ilk ihraç ediliği zamanlar yasaklanmıştır.

Sakızın Tarihçesi Sakız Nasıl Yapıldı Bilmediğiniz 5 Gerçek

Sakız, çiklet ya da ciklet, çiğnemek için tabletler veya kısa şeritler halinde hazırlanan şekerli veya şekersiz ürün. Çiklet sözcüğü Türkçe ‘ye Cadbury Adams firmasının ürettiği Chiclets marka sakızlardan dolayı yerleşmiştir.

Eski Yunanların ve Kızıldereliler ‘in ağaçlardan elde ettikleri sakızları baharatlayarak çiğnedikleri bilinir.

Manilkara zapota adlı ağaçtan elde edilen lateks , kimyasal yollarla temizlenir. Temizlenen lateks maddesine şeker , nişasta ve koku verici maddeler konularak modern usullerle sakız yapılır. Fiyatının çok ucuz oluşu bilhassa çocukların fazla kullanmasına sebep olur.

Dişlerin sağlıklı kalması için şekersiz sakız çiğnenmesi önerilir. Günümüzde sakızların büyük çoğunluğu xylitol , sorbitol ve maltitol gibi maddeler ile tadlandırılır. Xylitol’un diş çürüklerini önlediği düşünülmektedir. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler için özel nikotin içeren çikletler de piyasaya sunulmuştur.

sakızı ilk kim buldu, sakızın mucidi, falım sakız kimin, yanlışlıkla bulunan icatlar, john curtis, falım sakız nasıl yapılır, sakızın faydaları ve zararları, falım sakız vikipedi

Sakızın Tarihçesi Sakız Nasıl Yapıldı Bilmediğiniz 5 Gerçek Özet Bilgiler

  • Ana Sayfa » Güncel • İcadlar » Sakızın İcadı ve Tarihçesi .  1994 yılında, 23 inçlik çapı ile dünyanın en büyük sakız balonunu yaparak dünya rekoru kırdığını biliyor muydunuz?
  • Tarihçe Pi sayısı Babiller, Eski Mısırlılar ve pek çok eski uygarlık tarafından biliniyordu.  Sakızın Tarihçesi Sakız Nasıl Yapıldı Bilmediğiniz 5 Gerçek . Egitim.
  • Erlenin üzerine yerleştirilen huni içerisine süzme yapılacak çözelti yavaşça dökülür.  Sakızın Tarihçesi Sakız Nasıl Yapıldı Bilmediğiniz 5 Gerçek .
  • Sakız 'ın tarihçesini merak mı ediyorsunuz?  sakızın varlığını keşfetti, tabi o zaman bu denli tirajlı bir ürün haline geleceğini bilmeden !  2 yıl üzerinde çeşitli deneyler yaptı .
  • Sakızın tarihçesini , yapılışını, içeriğini merak ediyorsanız, detaylar yazımızda…  YAPILIŞI. Sakız geleneksel olarak “ sakız ağacı” özünden, çamsakızından yapılır .
  • Sakızın Tarihçesi . Kullanıcı Adınız. Beni hatırla.  Cevap: Sakızın Tarihçesi . Çok nadir olarak sakız çiğnerim, yanımda çiğneyenlere de çok sinir olurum.
  • Sakızın Tarihçesi . Sakız ; yediden yetmişe herkesin, vazgeçemediği bir tutku Çok uzun zamandan beri insanlar, o küçük paketlerde satılan yumuşak lezzetin tadına varıyor.
  • kim icat etti, sakızın icadı, sakızın tarihçesi , sakızın tarihi.  biri olan bu kurum halk arasında “Wrigley” olarak bilinir .  büyük sakız balonunu yaparak Dünya rekoru kırmıştır.
  • Sakız Nasıl Şişirilir. Oca 5 , 2017. Sakız şişirmek çocuklar ve çocuk kalanlar için gözde ve aynı zamanda sakız çiğnemeyi eğlenceye çeviren bir uğraş.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir