Sahra Şiiri’nin Açıklaması

Abdülhak Hamit Tarhan’ın yazdığı Sahra şiiri, Türk edebiyatında ilk pastoral şiir olma özelliğini taşır. Kır hayatını ve dinlendirici güzelliklerini anlatan şair, Namık Kemal’den de büyük övgü almıştır. İşte o şiir ve açıklaması;

Abdülhak Hamit Tarhan-Sahra Şiiri

Bir zamanlar karargâhım idi
Bedeviler gibi beyâbanlar;
Buna mucib de iştibâhım idi;
Nasıl imrar-ı vakt eder anlar.
Belde halkında görmedin hayfa
Gördüğün ünsü ehl-i vahşette!
Bedevîler sukûn u rahatte;
Sürdüğü daima ganemle sefâ.
Beledî muttasıl esir-i cefâ;
İntiâş aleminde zulmetde!
Biri endişeden aman bulmaz;
Biri endişeye zaman bulmaz.

Açıklaması

Bir zamanlar Mekanım idi
Bedeviler gibi Çöller;
Gerekli olan bu de, Şüphesiz öyle idi;
Nasıl vakit geçirir anlamaz
Belde halkından görmedin zulüm
Gördüğün vahşet önceden yaşanmıştı
Bedeviler sessiz ve rahatta
Sürdüğü daima Ganemle Sefa (ganem koyun anlamına gelmektedir. Bi tasvir var orda)
Yerleştiler yanyana esir ve cefa içinde
Aydınlık aleminde karanlık içinde
Biri endişeden aman bulmaz;
Biri endişeye zaman bulmaz.

Şiirin yazım şekli ve kafiye bakımından da serbest ve yenidir.

Makber, Abdülhak Hamit Tarhan ‘ın karısı Fatma Hanım’ın ölümü üzerine yazdığı şiiri. O yıllarda yeni yeni oturan Avrupai Türk Şiiri tarzının en önemli örneklerinden biri olarak yerini almış, yazılmasından onlarca yıl geçtikten sonra bile birçok şairin esin kaynağı olmuştur. Okurun duygularına seslenen eser metafizik ürpertiyi de Türk şiirine getirmiştir.

Makber

  • İşte o şiir ve açıklaması ; Abdülhak Hamit Tarhan Sahra Şiiri . Bir zamanlar karargâhım idi Bedeviler gibi beyâbanlar; Buna mucib de iştibâhım idi; Nasıl imrar ı vakt eder anlar.
  • Şiir yazmaya 1870’lerde başlayan Abdülhak Hamit’in ilk şiir kitabı “ Sahra ”dır.  Memet Ali Alabora'dan OTPOR örgütü açıklaması .
  • Sahra . Bir zamanlar karargâhım idi Bedeviler gibi beyâbanlar; Buna mucib de iştibâhım idi; Nasıl imrar ı vakt eder anlar.
  • SAHRA . Bu eser yeni türk edebiyatında pastoral şiirin ilk örneğidir. Şair bu eserinde kır hayatını bu hayatın dinlendirici güzelliklerini anlatır.
  • Mezardan çık ve bana ölüm nedir açıkla !  Makber1 in Mukaddime’ si (önsöz) Abdühak Hâmid’in metafizik düşünceleriyle şiir anlayışını açıklaması bakımından önemlidir.
  • Sahra şiirinin önemi… Tarhan edebiyat dünyasına o zamanların en moda türü olan tiyatro ile başlamıştır.  Sahra , Abdülhak Hamit Tarhan’ın 1897’de neşrettiği bir şiirdir .
  • Abdulhak Hamit Tarhan’ın ünlü eseri " Sahra " edebiyatımızda ilk pastoral şiir olarak kabul edilir.  Açıklama : Pastoral şiirlerde doğaya karşı bir özlem söz konusudur.
  • hamit Tarhan, edebiyatımızın ilk pastoral şiir örnekleri olan şiirlerini Sahra adlı eserde toplamıştır.  kompozisyon anlayışıyla birlikte divan şiirinin süregelen etkileri sona erdi.

Tags:,

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir