Sağlıklı ve Güzel Dişler İçin 10 Altın Kural

Sağlıklı ve güzel dişler için uygulamanız gereken 10 altın kural haberimizin detayında. Güzel ve bembeyaz dişlere sahip olmak için düzenli olarak fırçalamanın yanında yapabileceğiniz pek çok şey var.Sizler için hazırladığımız tüyolar ve öneriler sayesinde bembeyaz dişlere ve içten bir gülümsemeye sahip olurken aynı zamanda sağlıklı dişlere sahip olacaksınız.

Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

 

 • Diş fırçalama; yemek artıklarını, çürük ve dişeti hastalıklarına neden olan bakteri plağını uzaklaştırır.
 • Dişler, yumuşak kıllı bir fırça kullanılarak aşağı yukarı hareketle birlikte titreşim uygulanarak fırçalanmalıdır.
 • Dişlere ve diş etine zarar vermekten kaçınmak için çok sert ve çok hızlı fırçalama yapılmamalıdır.
 • Elektrikli diş fırçaları oldukça iyi temizlik sağlayabilir. Ancak manuel diş fırçasıyla iyi bir fırçalama başarıyorsanız elektrikli diş fırçası kullanımı gerekli değildir.
 • Dişlerinize zarar vermemek için içinde aşındırıcı maddeler olmayan diş macunları kullanılmalıdır.

Diş İpi Kullanımı

 • Günlük diş ipi bakımı yapılmalıdır. Diş fırçalama ile diş yüzeyinin sadece yüzde 65’i temizlenir. Diş ipi, dişlerin arasındaki besin artıklarını ve bakteri plağı kalıntısını uzaklaştırır.
 • Sigara içilmemelidir. Sigara sadece dişler üzerinde leke oluşmasına neden olmaz aynı zamanda sağlığa da zararlıdır.
 • Dişlere zararlı olan ve leke oluşturan yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Özellikle asitli içecekler ve enerji içecekleri hem dişlere zarar verir, hem de genel sağlığı olumsuz etkiler.
 • Kahve dişlerde leke oluşturabilir ama aşırı miktarda tüketilmediği takdirde sağlığa zarar vermez.

 

İşte Sağlıklı ve Güzel Dişler İçin 10 Altın Kural

1. Kalsiyum ve C vitamini açısından zengin içerikli yiyecekleri tüketmek, sağlıklı diş gelişimi açısından faydalıdır. Süt, yoğurt ve peynir kalsiyum açısından zengindir. Portakal, kavun gibi pek çok meyve ile brokoli ve ıspanak yeşil sebzeler önemli C vitamini kaynaklarıdır.

2. 6 ayda bir yapılan diş muayeneleri, olası problemlerin erken tespit edilmesini sağlar. Sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmak için günde en az 2 defa 2 dakikadan az olmayacak şekilde diş fırçalanmalıdır. Sabah kahvaltı yapılmıyorsa bile mutlaka dişler fırçalanmalıdır.

3. Ağız bakımında diş fırçası ve diş macunu tek başına yeterli değildir. Ağız ve diş temizliğini tamamlayıcı olarak diş ipleri ve gargara da kullanılmalıdır. Sağlıklı bir temizleme için en az günde 1 defa diş ipi kullanılması gerekir.

4. Diş fırçası seçimi önemlidir. Fırça kılları aynı sırada tercihen düz yuvarlatılmış uçlu 3-4 demet, orta sertlikte olmalıdır. Fırçanın kıl paralelliği 3 ay içerisinde bozulduğu için değiştirilmelidir. Bu paralellik 1 ay gibi kısa bir sürede bozuluyorsa kişi dişlerini gereğinden fazla bastırarak fırçalıyor demektir. Dişler fırçalandığı halde problemliyse yapılan işlem eksik ve yanlış olabilir. Diş hekimi ile görüşülerek ağız bakım ürünlerinin nasıl kullanıldığının tekrar gözden geçirilmesi doğru olacaktır.

5. Diş sağlığında günlük fırçalama sayısı değil, fırçalamanın süresi ve etkinliği önemlidir. Fırçanın kılları diş eti çizgisi boyunca 45 derecelik bir açı ile yerleştirilmeli, yumuşak bir basınç ile yuvarlaklar çizilerek dişler temizlenmelidir.

6. Yaşın ilerlemesi ağız ve dişlerin de yaşlanacağı anlamına gelmemektedir. Sararmış, çürüyen dişler yaşın değil yetersiz bakımın sonucudur. Yaşlılık işleyen bir süreçse iyi ağız bakımı ile buna avantaja dönüştürüp, sağlıklı ve genç görünümlü dişlerle yaşlanmak mümkündür.

7. Fazla diş macunu kullanmak dişlerde aşınmalara sebep olabilmektedir. Her bir fırçalama için bir kere diş fırçasının ortasına sürülen bir miktar diş macunu yeterli olacaktır. Uzun korumalı floridli diş macunları kullanılmalı ve aşındırıcı özellikleri farklı olarak uygulanması amacı ile diş macunu arada sırada değiştirilmelidir.

8. Özellikle ortodontik tedavi yaptırmış hastalar, 20 yaş dişleri konusunda titiz davranmalıdır. 20 yaş dişlerinin ağız yapısında ne gibi sıkıntı oluşturabileceğini öğrenmek için diş hekimi kontrolü mutlaka yapılmalıdır.

9. Çocuklarda ilk ortodontik muayene 7 yaşında, alt üst keser dişler değişince yapılmalıdır. Çocuklarda erken yapılan ortodontik muayene, problemin önceden tespitini ve daha kısa süreli tedaviyi sağlamaktadır.

10. Ağız ve diş sağlığı çocukluk yaşta başlamaktadır. Çocuklarda bademcik ve ağız solunumu, anormal çene gelişimine neden olabilmektedir. Bunun için tedavi edilmelidir. Çocuklarda erken diş kaybı, ısırma ve çiğnemede güçlük, ağızdan solunum, parmak emme, çarpıklık, çenede kayma, ses çıkarmada güçlük, çenelerin ileri geri konumlanması, diş sıkma ve gıcırdatma gibi problemlerden biri varsa en kısa sürede diş hekimine başvurulmalıdır.

 

 

Sağlıklı ve Güzel Dişler İçin 10 Altın Kural

Diş, Latince dens, dentis. Ağız boşluğu içinde bir uçları üst ve alt çene kemiklerinin içine gömülü, diğer uçları ise serbest olan küçük kemik görünüm ve sertliğindeki oluşumların her biri olup çiğneme ve sesin söze dönüşmesi işlevine yardımcı olur.¹

Diş, sindirim sisteminin başlangıcı olan ağızda bulunan, ana işlevi besinlerin mekanik sindirimini sağlamak olan organdır. Mekanik sindirimin yanı sıra konuşma ve yüz güzelliği açılarından da önemlidir.

Hayvanlarda bu görevlerine ek olarak, saldırı, bir nesneyi taşıma ve savunmaya yardımcı olma gibi çok hayati görevleri daha vardır. Kuş cinslerinin pek çoğunda bu organ bulunmaz. Kuşlarda diş yerine, amacı mekanik sindirim olan “taşlık” mevcuttur.

20 birincil diş genellikle bebek altı aylıkken çıkmaya başlar. Çocuk yaklaşık 6 yaşına geldiğinde bunlar yerlerini kalıcı dişlere bırakmaya başlar. İlk çıkan daimi diş , altı yaş dişi olarak tabir edilen birinci büyük azı dişlerdir. Daimi birinci büyük azı dişlerinin üzerinde süt dişi olmadığı için, bu diş çıktığında 20 süt dişi de yerindedir. Bu diş ağızda çiğneme fonksiyonunun anatomik olarak merkezidir ancak çoğu zaman süt dişi sanıldığı için kolayca çektirilir. Akıl dişleri 18-22 yaşlarında çıkar.

Yedi yaş civarında daimi kesici dişler süt dişlerinin altından sürerler. Daimi dişlenme genellikle en son kanin çıkmasıyla 13 yaş civarında sona erer. Diş sürme zamanları her ne kadar matematiksel bir cetvel gibi verilse de kişinin kemik yaşıyla ilgili genetik bir olaydır ve zamanlama kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. En isabetli tahmini yapıp gelişim bozuklarını tespit etmek için bir diş hekimi veya ortodontist tarafından kemik yaşı tespiti yapılmalıdır.

20 yaşına gelmiş yetişkinlerin çoğunun 32 dişi vardır. Bazı kişilerde 20 yaş dişleri hiç çıkmayabilir veya oluşmayabilir. Dişler düzgün konuşmaya ve yüzü şekillendirmeye yarasalar bile asıl görevleri besinleri çiğnemektir. Kesiciler ve köpek dişleri lokmayı kesip parçalara ayırır, küçük ve büyük azı dişleri ise ezip öğütür.

Diş minesi vücutdaki en sert madde olsa da besinlerin artıklarının ağızda uzun süre kalması sonucu, ağızda mevcut olan bakterilerin besin artığının içindeki şekerleri fermente etmesiyle oluşan asit yüzünden aşınıp çürüyebilir.

Sağlıklı Ve Güzel Dişler İçin 10 Altın Kural Özet Bilgiler

 • Sağlıklı ve güzel dişler için uygulamanız gereken 10 altın kural haberimizin detayında.
 • Bir ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmak herkesin isteğidir; ancak fırçalama işlemi dışında çoğunlukla dişlere gereken önem verilmez.
 • Ağız ve diş sağlığı bir takım hastalıkların habercisi olabilir. Dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir ? Güzel ve sağlıklı dişlere sahip olmak herkesin hayali.
 • Güzel ve sağlıklı dişlerin , estetik avantajlarının yanı sıra genel vücut sağlığımıza  Selma Kurtoğlu, ağız ve diş bakımında sağlıklı dişlere sahip olmak için 10 altın kuralı sıraladı.
 • Güzel ve sağlıklı dişlerin , estetik avantajlarının yanı sıra genel vücut sağlığımıza  Selma Kurtoğlu, ağız ve diş bakımında sağlıklı dişlere sahip olmak için 10 altın kuralı sıraladı.
 • Güzel ve sağlıklı dişlerin , estetik avantajlarının yanı sıra genel vücut sağlığımıza  Selma Kurtoğlu, ağız ve diş bakımında sağlıklı dişlere sahip olmak için 10 altın kuralı sıraladı.
 • 19 Kasım 2013 Salı 15:11 Bu haber 778 kez okundu. Güzel dişler için 10 altın kural .  Aslı Tapan, sağlıklı dişler için bilinmesi gereken 10 önemli öneriyi açıkladı.
 • Selma Kurtoğlu, ağız ve diş bakımında sağlıklı dişlere sahip olmak için 10 altın kuralı sıraladı.
 • Sağlıklı dişler için 10 altın kural . admin ~ 11 Temmuz 2016 ~ Bölge Haberleri, Genel, Haberler, Sağlık, Son Dakika, Tüm Manşetler.
 • Peşin Fiyatına 6 ve 9 Taksitle Al.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir