Safranbolu’nun güzellikleri açığa çıkıyor

Safranbolu'nun güzellikleri açığa çıkıyor

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve “En iyi korunan 20 kent” arasında bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığıyla Safranbolu Belediyesi arasında yapılan protokolle 17 tarihi ev restore edilecek.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer, yaptığı açıklamada, Akçasu Mahallesi’nde bulunan 17 evin restorasyon projesinin tamamlanması için çalışmaların başladığını ifade etti.

Akçusu Mahallesi’nin daha önce dere ıslah ve çevre düzenlemesinin yapıldığını ifade eden Ürkmezer, şu şekilde konuştu:

“Sadece dere ıslahı ile iş bitmiyor. Safranbolu’yu Safranbolu yapan tarihi evler burda da var. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde önerimizi sunduk. Burada Tarihi Kentler Birliğiyle Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma (ÇEKÜL) Vakfının bize büyük bir desteği oldu. Görüşmelerde buradaki 17 evin restorasyon projesinin hazırlanması için yarım milyon liralık destek sağlanacak bize. Belediyemizin de katkısı olacak. Projenin hepsini Safranbolu’da ikamet eden mimarlar yapacak. Biz buradaki 17 evin projelerinin tamamını hazır hale getirmiş olacağız. Buraya turizm manasında katkı sağlamış olacağız.”

Tabakhane bölgesi de turizme kazandırılacak

Safranbolu’da turizm destinasyonunun arttığını aktaran Ürkmezer, şu şekilde konuştu:

“Tarihi Çarşı bölgesinde biz yalnızca dar alanda değil, olabildiğince geniş alanda yerli ve yabancı turistlerimizin Safranbolu’nun tüm güzelliklerinden yararlanmasını istiyoruz. Keşfedilmeyi bekleyen Tabakhane bölgesi var. Oranın yerli ve yabancı turistler tarafından da bilinmesini sağlamak için bir çalışma içindeyiz. Ora ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’a arz ettik, kendisi desteğini verdi, ekiplerini gönderdi. Belediye meclisinden devletleştirme kararını çıkardık. Ödenekler kısımda Kültür ve Turizm Bakanlığımız bize destek olacak ve biz bu şekilde Safranbolu’nun keşfedilmeye değer her tarafını turizme katmış olacağız.”

Restorasyon projelerinin kabulü için aralık ayına kadar vakitleri olduğunu vurgulayan Ürkmezer, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sözleşme imzalandığını vurguladı.

“Ev sahipleri ile de sözleşmeler imzalandı ve mimarlar çalışmalara başladı” diyen Ürkmezer, şu şekilde devam etti:

“Role ve restorasyon projeleri hazırlandıktan sonra bize sunacaklar. Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Kurulu Müdürlüğüne onaylatmamızdan sonra işlem sonuçlanmış olacak. Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Kurulu Müdürlüğü onayladıktan sonra uygulama aşamasına geçilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Batı Kara Deniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) kaynakları gibi kaynakları yurttaşlarımızın bulmaları konusunda yardımcı olacağız. Burada bulunan 17 evin restorasyonunu en kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Safranbolu’nun genelinde restorasyonların yapıldığını anımsatan Ürkmezer, “Bir çok yerde yurttaşlarımız bireysel olarak, kredi kullanarak, kendi olanakları, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile ev, dükkan, hamam gibi yerlerin restorasyon çalışmalarına devam ediyor. Safranbolu kültürü ile cazibe merkezi, bunların tamamen canlanması için belediye ve kaymakamlık olarak biz yurttaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Evi restore edilecek olan Osman Cengiz de mutlu olduğunu ifade etti.

Kendi olanakları ile evini restore ettiremediğini anlatan Cengiz, dere ıslah ve çevre düzenlemesi ile de mahallenin turizme kazandırıldığını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir