Saç Ekimi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Saç ekimi günümüzde bayağı popüler bir uygulama. Sağlık konusuna girmezsek, insan vücudundaki en önemli aksesuarlardan birtanesidir. Saç dökülmesi yıllardır insanoğlunun sorunu bir çok şampuan, ilaç bu konuda iddialarda bulunsa da saç dökülmelerini tam anlamıyla önleyen bir madde yada cihaz bulunamadı. Bulunamamasına ise en iyi açıklama “ırsi” olarak açıkladı. Evet ailesinde kellik olan kişilerde de kellik olma olasılığı yüksek, kelliğin bir nedeninin genetik olduğu bilimsel olarak açıklandı. Hayat şartları, stres, ve bakımsızlıkta kelliğin diğer nedenleri olarak gösteriliyor. Sağlık sektörünün en yeni ve etkili buluşu olan saç ekimi ise tüm bu dertlere çağre olan yeğane uygulama diyebiliriz. Saç ekimi son zamanlarda o kadar yaygınlaştıki neredeyse her köşe başında saç ekim merkezi görebilirsiniz. Öyleki bunun üzerine kampanya yapanları bile görmek mümkün. Sonuç itibariyle saç ekimi cerrahi bir müdehale ve insan sağlığı bakımından da riskler taşımaktadır. Bizde bu kadar yaygınlaşan saç ekimi konusunda bir araştırma yaptık.

İşte saç ekimi hakkında bilmeniz gereken 10 şey…

Saç Ekimi Öncesi


Saç ektirmeye karar verdikten sonra yapmanız gereken iyi bir saç ekim merkezi ve saç ekim cerrahı bulmalısınız. Yanlış yapılan saç ekimi operasyonları telafisi olmayan sorunlara neden olabilir. Bunların en önemlisi saçlarınızı tümüyle kaybedebilirsiniz. Ayrıca başarısız bir cerrahi müdehale kalıcı izlere neden olabilir ve şekilsiz bir saç görüntüs ortaya çıkar. İyi bir firma bulduktan sonra uzman kişi ile görüşerek operasyon hakkında tüm bilgileri almanızda fayda var.

Saç Ekimi Süresi


Saç ekim süreci nomal şartlarda 4 ile 8 saat arasasında değişir. Bu süre içerisnde hastanın ihtiyaçlarını karşılayacağı molalar verilir. Ayrıca hasta bu süre içerisinde zaman geçirmek için, televizyon izleyebilir, müzik dinleyebilir, dergi vs. okuyabilir.

Saç Ekimi Ağrıları


Saç ekimi lokal anastezi ile yapılır. Uyuşma gerçekleştirdikten sonra hasta hiç bir acı hissetmez. Lokal anastezi olduğu için sadece yapılan işlemleri hisseder. Fakat işlem bittikten sonra ağrı şikayetleri olabilir. Doktorunuzun vereceği ağrı kesicileri kullanarak bu şikayeti hafifletebilirsiniz.

Ekilen Saçın Çıkma Süreci


Ekim işlemi sonrası saçların çıkma süreci ortalam 3 aydır. 3. ayla birlikte çıkmaya başlayan saçlar 6. ayda neredeyse yüzde 75 oranında tamamlanır. 1 sene sonunda tam anlamıyla saç ekim işlemi tamamlanmış olur. Ekim işlemi sonrası ekilen saçların dökülmesi sizi endişelendirmesin büyük çoğunlukla uygulama sonrası bu dökülmeler gözlenir. İlk zamanlarda çıkan cılız ve solgun saçlar zamanla güçlenir ve kendi rengini alır.

Ekilen Saçların Dökülmesi


Belki de en çok merak edilen konulardan bir tanesi ekilen saçlar yeniden dökülüp dökülmeyeceğidir. Genetik olarak 2 kulagın ortasında bulunan saçlar dökülmez. Burdan alınan saçlar ekilen yerde özelliğini kaybetmez. Yani ekilen saçların dökülme ihtimali yoktur.

Saç Ekimi Çeşitleri


FUT (Foliküler Ünit Transpanlantation) ve FUE (Foliküler Ünit Extractation) olmak üzere iki çeşit saç ekim tekniği vardır. Her iki teknikte saç ekimi konusunda başarılıdır.

Lazerle Saç Ekimi


Kafaları karıştıran bir olayda lazerle saç ekimi yaptığını belirten firmalar. Böyle bir uygulama mevcuttur. Lazer kılın yerleştirileceği kanalların açılması aşamasında kullanılmaktadır. Fakat kesin olmamakla birlikte lazerin o bölgede bulunan damarlara zarar verdiği belirtilmektedir. Ayrıca ekilen kılların verimliliği için bölgedeki kanlanma önemlidir. Lazerle ekimde kanlanma olmayacağı için bu işlem tam bir başarı sağlamayabilir.

Saç Ekiminden Sonra Jöle, Sprey Gibi Ürünlerin Kullanımı


Saç ekiminden en az 3 ay bu tarz ürünlerin kullanılması yasaktır. Saçlarınızın artık istediğiniz forma kavuştuğunu hissettiğinizde bu ürünleri kullanmada sakınca yoktur.

Saç Ekimi Yaş Sınırı

18

Saç ekiminde erkeklerde 18 yaş sınırı vardır.

Saç Ekimine Engel Rahatsızlıklar


Saç ekimi yaptıracak kişiler, alerji, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve önemli bir rahtsızlığı varsa mutlaka uzmana belirtmelidir. Aksi taktirde cerrahi müdehale sırasında ve sonrasında istenmeyen sağlık problemleri ile karşılaşılabilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir