Sabahattin Ali’nin En Unutulmaz 5 Eseri

Ay Yapım tarafından filmi yapılacak Kürk Mantolu Madonna gibi muhteşem eserleri olan Sabahattin Ali’nin en unutulmaz 5 eseri hangileri diye merak ediyor olabilirsiniz. İşte Sabahattin Alinin hafızalarımıza kazınmış 5 muhteşem eseri…

Sabahattin Ali; Türk edebiyatının en önemli ve üretken isimlerinden biridir.  Kürk Mantolu Madonna ve Kuyucaklı Yusuf gibi pek çok unutulmaz esere imza atan Sabahattin Ali’nin eserleri çok satanlar listelerine her zaman girmeyi başarmıştır. Dergilere de yazılar gönderen yazarın roman türündeki ilk eseri Kuyucaklı Yusuf’da Meb’in 100 temel eser listesindedir. Öykülerinde temel kavramlar olarak sevgi, aşk ve kırsal kesim sorunlarını ele alan yazar aynı zamanda eserlerinde dönemin siyasi ve sosyal özelliklerini de yansıtır.

Kürk Mantolu Madonna


Kürk Mantolu Madonna; Sabahattin Alli’nin 1943 yılında yayınladığı efsane bir romandır. Hakikat gazetesinde yayınlanmaya başlamış ve 48 bölüm olarak çıkmıştır. Baş karakterleri Maria Puder ve Raif Efendi olan romanın ana fikrini Sabahattin Ali; ”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!… Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?” sözleriyle açıklamıştır.

Kuyucaklı Yusuf


Kuyucaklı Yusuf; Sabahattin Ali’nin ilk romanıdır ve 1937 yılında yayınlanmıştır. MEB’in 100 Temel Eser listesine aldığı roman; 1985 yılında Feyzi Tuna tarafından aynı adla sinemaya uyarlanmıştır.

İçimizdeki Şeytan


İçimizdeki Şeytan; Sabahattin Ali’nin 1940 yılında yayınladığı romanıdır. Macide ve Ömer isimli iki önemli karakterin hayatının anlatıldığı roman aynı zamanda gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın “kapana kısılmışlığını” ele almasıyla dikkat çekiyor.

Sırça Köşk


Sabahattin Ali’nin öykü türündeki eserlerinden biri olan Sırça Köşk; 1947 yılında yayınlandı. 13 öyküden oluşan kitabı Sırça Köşk de kitaptaki masallardan birinin adıdır ve kitabın masallar bölümünün sonunda yer almıştır. Dört masalın en uzunu Sırça Köşk’dür.

Yeni Dünya


1943 yılında yayınlanan Yeni Dünya; Sabahattin Ali’nin öykü tarzındaki bir başka eseridir. Kitabın içindeki on üç hikayenin tamamı ince bir ustalıkla kaleme alınmış. Kitabın içindeki ilk öykü olan Asfalt Yol ise okuyucuların en çok akıllarında kalan hikayelerimden biri.

Sabahattin Ali’nin En Unutulmaz 5 Eseri

Sabahattin Ali , Türk yazar ve şair.

Babasının mesleği gereğince ilköğrenimini farklı illerde tamamladı. Daha sonra Balıkesir Muallim Mektebine kaydolarak ilk şiir ve hikaye deneyimlerini gerçekleştirdi. Ardından İstanbul Muallim Mektebine geçti ve buradaki edebiyat öğretmeni Ali Canip Yöntem ‘in desteğiyle Çağlayan ve Akbaba gibi dergilerde çalışmaları yayınladı. Öğretmenlik diplomasını aldıktan sonra Yozgat ‘da bulunan bir ilkokula öğretmen olarak atandı. İlerleyen dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yabancı dil eğitimi almak için Almanya ‘ya gönderilen öğrenci grubunda yer aldı. Almanya’da iki yıl kaldıktan sonra Türkiye ‘ye geri dönerek Bursa ‘da öğretmenlik yaptı. Daha sonra Aydın ‘daki bir okula Almanca ögretmeni olarak atandı. Burada komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla bir süre tutuklu kalan Sabahattin Ali, ardından da bir toplantıda Türk devlet yöneticilerini yerdiği iddiasıyla tekrar tutuklandı ve önce Konya Cezaevi’ne gönderilip ardından da Sinop Cezaevi ‘ne nakledildi. Bu dönemde memurluktan ihraç edilen Sabahattin Ali, görevine geri dönebilmek için Atatürk hakkında Benim Aşkım şiirini yazdı ve çeşitli devlet kurumlarında görevlendirildi. Ayrıca kendisine yüklenen sosyalist algısını kırmak için de Esirler adlı oyunu kaleme aldı.

1935 yılında Aliye Hanım’la evlendi ve Filiz Ali adında bir çocuğu oldu. 1940’lı yıllarda ise İçimizdeki Şeytan adlı romanı çeşitli tartışmalara neden oldu ve Nihal Atsız ‘ın İçimizdeki Şeytanlar adlı eseriyle karşılık buldu. Kürk Mantolu Madonna romanını ise ikinci kez askere alındığı dönemde yazdı. Sürdürdüğü yaşama yönelik olarak bir takım eleştirilere maruz kalan Sabahattin Ali, 1944’lü yıllarda Nihal Atsız’a açtığı hakaret davasını kazandı. İlerleyen dönemlerde ailesini Ankara ‘da bırakarak İstanbul ‘a geldi ve Aziz Nesin ‘le beraber Markopaşa adındaki mizahi dergiyi çıkardı. Derginin siyasi bir eğilime yönelmesinden sonra hakkında çeşitli davalar açıldı ve tutuklanmasına karar verildi. Yine bu dönemlerde Sırça Köşk adlı eseri Bakanlar Kurulu tarafından toplatıldı. Ekonomik anlamda zor duruma düşen Sabahattin Ali çevresinin de yardımıyla bir kamyon edinerek nakliyeciliğe başladı.

Hakkında açılan davaların aleyhinde seyrettiği bir dönemde Türkiye ‘den ayrılmak istedi. Kendisine pasaport verilmeyince önce Suriye sınırından kaçmak istedi fakat başarılı olamadı. Daha sonra Üsküdar Paşakapısı Cezaevi’nden bir tanıdığının vasıtasıyla kaçakçı Ali Ertekin’le tanıştı ve Bulgaristan sınırına geçmek isterken öldürüldü. Kendisine kaçma girişimi için rehberlik eden Ali Ertekin, Sabahattin Ali’yi “milli hislerini tahrik ettiği” gerekçesiyle öldürdüğünü itiraf etti. İdam cezasıyla yargılanmasına karşın dört yılla hüküm giydi fakat kısa bir süre sonra serbest kaldı.

Edebi kişiliğini toplumcu gerçekçi bir düzleme oturtan Sabahattin Ali, yaşamındaki farklılıkları eserlerine de yansıttı ve ağırlıklı olarak öykü türünde yazmasına rağmen romanlarıyla da ön plana çıktı. Romanlarında yaptığı uzun tasvirlerle sevgi ve aşk konusunu işleyerek Kuyucaklı Yusuf , Kürk Mantolu Madonna ve İçimizdeki Şeytan adlı romanları edebiyat dünyasına kazandırdı. Öykülerinde ise sevgi ve aşk konusu ile beraber kırsal kesim sorunlarına değindi. Verdiği eserler Türk sinemasının çeşitli yapıtlarına konu oldu. Kuyucaklı Yusuf adlı romanı Milli Eğitim Bakanlığı ‘nın ortaöğretim öğrencilerine tavsiye ettiği 100 Temel Eser listesinde yer aldı. Kürk Mantolu Madonna ise Almanca , Fransızca , Arapça ve Rusça gibi çeşitli dillere çevrildi. Romanın İngilizce çevirisi de 2016 yılında Maureen Freely ve Alexander Dawe tarafından yapıldı.

Sabahattin Ali’nin En Unutulmaz 5 Eseri Özet Bilgiler

  • Ay Yapım tarafından filmi yapılacak Kürk Mantolu Madonna gibi muhteşem eserleri olan Sabahattin Ali ’ nin en unutulmaz 5 eseri hangileri diye merak ediyor olabilirsiniz.
  • Sabahattin Ali ' nin , eserlerindeki gerçekçiliğin temellerini atan Salahattin Bey'in gözündeki değerini onun için yazdığı Babam İçin adlı şiirde bulmak da mümkündür.
  • Palto Yayınevi, Sabahattin Ali ’ nin dergilerde unutulmuş bir eserini ortaya çıkardı.  96 sayfalık bu ince kitapla birlikte, Sabahattin Ali kitaplığı yeni bir eser kazanmış oldu.
  • Sabahattin Ali Kimdir? Hayatı ve Eserleri .  25 Şubat 1907’de Edirne Vilayeti’ nin Gümülcine Sancağı’na bağlı Eğridere kazasında doğmuştur.
  • Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali ' nin 1943 yılında yayımladığı bir romanı.  en kıymetli eşyanın, servetin, her türlü dünya saadetinin acısı zamanla unutuluyor .
  • Bu yazımızda büyük yazar Sabahattin Ali ’ nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi vereceğiz.  Sabahattin Ali ’ nin ailesi aslen Karadenizlidir.
  • Sabahattin Ali Hayatı ve Eserleri . Date: 2 Nisan 2015Author: Musa Özsarı 2 Yorumlar.  Hele yazın hayatına atılmak isteyen varsa, Sabahattin Ali ‘ nin eserlerini incelemelidir.
  • (İleri Haber) Palto Yayınevi, Sabahattin Ali ' nin dergilerde unutulmuş bir eserini ortaya çıkardı.  bile, kendisinden 40 yıl önce Sabahattin Ali ' nin yaptığı çeviriden habersizdi.
  • Sabahattin Ali ' nin en sevilen kitaplarından biri olan Kuyucaklı Yusuf'tan 5 muhteşem alıntı ile sizlere bu güzel eseri hatırlatmak isteriz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir