Reza Zarrab’ın Kefalet Başvurusu Reddedildi!

Amerika’da tutuklanan Reza Zarrab’ın kefalet başvurusu reddedildi. Bir sonraki duruşma 4 Nisan’da. Zarrab’ın akıbeti o duruşmada belli olacak. Öte yandan Savcılık Zarrab’ın bütün mal varlığına el konulmasını isterken, tutuklanan Reza Zarrab’ın sabıka fotoğrafı yayımlandı.


Miami’de havalimanındayken FBI ajanları tarafından yakalanan Reza Zarrab’ın kefalet başvurusu mahkeme tarafından reddedildi. Savcılık, Zarrab’ın banka sahtekârlığı ve karapara aklamayla ilişkili bütün malvarlığına el konulmasını istedi. İddianamedeki en çarpıcı delil ise Zarrab’ın ‘Ekonomik Cihat’a hazır olduğunu belirten mektup. Hürriyet Washington Temsilcisi Tolga Tanış’ın haberine göre, Reza Zarrab’ın tutuklanmasının ardından çekilen sabıka fotoğrafı ilk kez görüntülendi.

ABD’yi dolandırmak, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal etmek, banka sahtekârlığı ve karapara aklama suçlarından 75 yıl hapisle cezalandırılması istenen Zarrab’ın kefalet başvurusu beş dakika süren ilk duruşmada Yargıç John O’Sullivan tarafından reddedildi. Sonraki duruşma tarihi ise 4 Nisan. Zarrab’ın o tarihe kadar federal hapishanede kalacağı açıklandı.

Reza Zarrab’ın kalacağı Koğuş

New York’a nakledilecek

İddianame, NEW York Güney Bölge Savcısı Bharara tarafından hazırlandığı için Zarrab’ın yargılanmasının da New York’ta yapılması bekleniyor. Bharara, dün attığı bir Tweet mesajında “Reza Zarrab Manhattan’da (New York) bir mahkeme salonunda Amerikan adaletiyle yüzleşecek” dedi. Konuyla ilgili konuşan Amerikalı bir yargı yetkilisi ise Zarrab’ın iki hafta sonra Miami’de tekrar mahkeme karşısına çıkarılacağını ve akıbetinin o gün belli olacağını söyledi. Yargıç O’Sullivan’ın 4 Nisan’da hem Zarrab’ın 16-2352 numaralı dosyasının New York’a nakledilip nakledilmeyeceğine hem de kefaletle serbest bırakılıp tutuksuz yargılanıp yargılanmayacağına karar vereceğini aktardı.

Reza Zarrab’ın tutuklanmasının yansımaları Sosyal Medyada hala devam ediyor. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Zarrab’ın tutuklanmasını sağlayan savcı Preet Bharara’nın twitter hesabı 7 bin takipçiden 100 bin takipçiye ulaştı. Ayrıca binlerce Türk kullanıcı da savcıya tweetler atıyor. Hele o tweetlerden biri var ki çok dikkat çekti. Çünkü savcı Preet Bharara, o tweete cevap verdi.

İşte herkesin konuştuğu o tweet ve savcı Bharara’nın verdiği cevap…

Türk: Türkiye’den bir şey istiyor musunuz? Türk rakı, şiş kebap, Lokum veya Türk halısı. Sadece sormak istedik. Çünkü biz hizmetinizdeyiz. Preet Bharara

SAVCI: Şiş kebap seviyorum ama sadece işimi yapıyorum. Hediye kabul edebileceğimi sanmıyorum…

 

Rıza Sarraf , Türkiye ‘de faaliyet gösteren iş adamıdır . Azerbaycan , İran ve Türkiye vatandaşlıklarına sahiptir. Türkiye’de faaliyet gösteren Royal Holding’in sahibidir.

Hakkında rüşvetten kara para aklamaya kadar çeşitli iddialar olan Zarrab, 17 Aralık soruşturması ’nda kilit isim olarak gözaltına alınmış, 70 gün tutuklu kaldıktan sonra suç vasfının değişme ihtimali doğduğu gerekçesiyle tahliye edilmiştir.

19 Mart 2016’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Miami kentinde banka dolandırıcılığı ve kara para aklamanın yanı sıra ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu delmek suçlamaları ile göz altına alınmış, ardından mahkeme tarafından 75 yıla kadar hapis istemiyle tutuklanmıştır.

  • New York’ta tutuklu bulunan 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasının sembol ismi Reza Zarrab ’ ın yaptığı kefalet başvurusu reddedildi . Zarrab tutuklu yargılanacak.
  • New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara, Reza Zarrab ’ ın kefalet başvurusunun mahkeme tarafından reddedildiğini açıkladı.
  • ABD’de tutuklu bulunan iş adamı Reza Zarrab ’ ın , kefaletle , Manhattan’da bir evde 24  savcı Pret Bharara, kefalet başvurusundaki taahhütleri “yetersiz” bularak, talebi reddetti .
  • ABD Miami'de gözaltına alınıp tutuklanan Reza Zarrab ' ın , kefaletle serbest kalmak için yaptığı başvuru reddedildi .
  • ABD’de tutuklu bulunan İran asıllı işadamı ( Reza Zarrab ) Rıza Sarraf' ın 50 milyon dolar kefaletle serbest kalma talebinin reddedilme gerekçesi açıklandı.
  • ve Miami’de tutuklanan Reza Zarrab ' ın , Florida mahkemesindeki kefalet duruşmasından vazgeçtiğini ve yargılamanın devamı için New York’a götürüleceğini söyledi.
  • İran’a uygulanan yaptırımları delme suçlamaları ile çıkarıldığı mahkemede tutuklanan Reza Zarrab ’ ın kefaletle serbest kalmak için yaptığı başvuru reddedildi .
  • yakalanan Reza Zarrab ’ ın (Rıza Sarraf) kefalet başvurusu mahkeme tarafından reddedildi .  Reza Zarrab ' ın kefaletle serbest kalmak için girişimde bulunduğu belirtildi.
  • Reza Zarrab ' ın avukatından 50 milyon dolarlık kefalet başvurusu geldi.  Anasayfa Gündem Zarrab ' ın kefalet başvurusu reddedildi . Güncelleme : 2016 05 19 14:15:05.
  • New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara, Reza Zarrab ’ ın kefalet başvurusunun reddedildiğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir