Restoran Açmak İstiyorum Diyorsanız Bilmeniz Gereken 7 Önemli Başlık

Restoran açarken nelere dikkat edilir? Online Restoran Nasıl İşletilir? Bu yazıya mutlaka göz atmalısını! Türkiye’de son yıllarda en fazla gelişen sektörlerin başında gıda geliyor. Ancak Türkiye’de açılan her iki restorandan birin ilk senesinde kapanıyor. Bunun sebebi bazen ekonomik, bazen yanlış yer tercihi bazen de personel sıkıntısı olabiliyor. Peki ama bu kadar geniş bir sektörde başarılı olmak için ne yapmak gerekiyor? Bu sorunun cevabını Yemeksepeti Satış Direktörü Korhan Erçin tecrübelerine dayanarak verdi.

 

İşi bilmek veya bilen bir ekiple bu işe girişmek çok önemli.


Açılacak mekanın maliyet, gider tahminlerini iyi yapmak, olası senaryolarda en azından 12-18 ay boyunca kâr edemese bile şirketin giderlerini karşılayabilecek durumda olmak gerekir.

Restoranın kendine has dinamiklerini iyi anlamak gerekiyor.


Uzakdoğu restoranı için yurt dışından bir ustayla anlaştığımda onun kalacak yer maliyetini de karşılayabilecek miyim, ya da paket serviste motorcu ikinci ay sonunda bir anda işi bırakırsa motora atlayıp siparişi kendim teslim edecek kadar cebbar olabilecek miyim diye kendine sormak gerekiyor.

Servis tercihi


Restoran tarafında masa, paket servis, gel-al müşterisi arasında bir denge var mı? Masada servis alan müşterinin fiyat beklentisi ne? Rakip ve bölge incelemesi yapıldı mı, pazarlama kanalları nedir ve yapılan yatırımın geri dönüşü ölçülebiliyor mu gibi sorulara net yanıtlar vererek yola çıkmak lazım. Paket-masa dengeleri zor günlerde ciddi bir destek noktası olabiliyor.

Sezonsallık çok kritik


Restoranı açma kararı verdiğiniz dönemi değil de on iki ayını, gecesini, gündüzünü, hafta içi ve hafta sonu dengelerini incelemeniz gerekiyor.

Ucuzluk mu Kalite mi?


Mutfak için satın alma yapılacak firmaya karar verirken ‘O gün en ucuz getiren kim?’ yerine ‘Her ay kaliteli ve düzenli kimden neyi alırım?’ şeklinde planlamak gerekiyor. Ürünü taze ve tüketim sürecine uygun şekilde tedarik etmek ciddi maliyet avantajları getiriyor.

Yeni kullanıcı kazanma yöntemleri!

Yeni kullanıcı kazanma bedeli, sipariş frekansı, yeni ve devamlı kullanıcı oranı gibi rakamlar takip edilmeli. ‘Her ay kaç yeni müşteri kazandım, geçen ay kazandığım müşterilere tekrar sipariş verdirebildim mi, bir kullanıcı benden ayda ortalama kaç sipariş verir’ gibi sorular önemli. Her kazanılan müşterinin düzenli olarak sipariş verir hale geldiğinde iş kendiliğinden büyüyor.

İşe müşteri gözünden bakarak onları doğru bilgilendirmek gerekiyor.


Burger köftesinin kaç gram olduğundan, yanında hangi sosları ilettiğinize veya kahvaltı tabağı ile ne servis ettiğinize kadar şeffaf olduğunuzda, müşteri daha huzurlu olacak ve devamlı gelecektir.

Lokanta veya restoran, ücret karşılığında müşterilere yemek ve içecek hazırlanıp servis edilen yer. Çoğunlukla büyük bir yemek salonu ve mutfaktan meydana gelir.

Lokantalar çoğunlukla özel mülktür. Yemekler genelde lokantada sunulur ve yenir ama paket servisi ve evlere servisi olan lokantalar da vardır. Lokantalar görünümlerine ve sundukları yemek çeşitlerine göre farklılık gösterir. Bazı lokantalar sundukları yöresel mutfaklarla , bazıları da servis anlayışlarıyla farklılık yaratırlar.

  • İşte bu yazıda " restoran açmak istiyorum " diyen o iyi insanların restoran açmak için yapması gerekenleri var. Bazıları kolay bazıları zor.
  • Hedefimiz restoran bilgisini 70 bine çıkarmak ve aylık 3.5 milyon ziyaretçiye ulaşmak.  Nihayet bunları restoran , cafe açmak isteyenler için çeşitli araçlar altında birleştirdik.
  • yazıda " restoran açmak istiyorum " diyen o iyi insanların restoran açmak için yapması gerekenleri var.  Mesela bir de farkettiniz ki koca AVM` de bir tane bile lahmacuncu yok.
  • Restoran açmak yeni bir iş kurmak isteyen çoğu kişinin aklından geçen bir fikir.  İşte size iş kurma sürecinde ve yeni bir restoran açarken yardımcı olabilecek bir liste.
  • Restoran açmak istiyorum . Medeniyetlerin başlangıç noktası Mezopotamya olarak kabul edilmekte ve yemek biliminin de buradan başlayıp yayıldığı kabul edilmektedir.
  • istediğinizde çevrimiçi görünürlük, tanınırlık ve rezervasyon dikkate alınması gereken temel unsurlardır.  Restoran açmak istiyorsanız bilişim uzmanı olmanıza gerek yok.
  • Restoran Açmak , restoran nasıl açılır ,restaurant açmak , restoran açmak istiyorum , restoran açma maliyeti, restoran açmak için gerekli belgeler.
  • Restoran açmak iş fikri arayan birçok kişinin düşündüğü bir sektördür.  İşte size rehber olacak nitelikte bir yazı..
  • Restaurant lokanta açmak için gerekli ekipman ve malzeme listesi.  Restoran açmak için neler yapmak lazım neler almak gerekir . Son.
  • Home / Yeni iş fikirleri / Restoran açmak ne kadara mal olur?  Birçok restaurant’ta alkol menüsü de bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir