Radyoaktif İyot (Radyoiyot) Tedavi Yöntemleri

Radyoaktif İyot (Radyoiyot) halk arasında atom tedavisi olarak da bilinir. Tiroit kanserinde ameliyat sonrası uygulanan bir tedavi yöntemi olan radyoiyot teedavisi hakkında ayrıntılı bilgileri, radyoiyot nasıl tedavi eder, fazla çalışan guatr için yapılabilecek tedavi yöntemleri nelerdir ve  radyoiyot tedavisinin olası yan etkileri nelerdir konularını haberimizin detayında okuyacaksınız.

Halk arasında “atom tedavisi” olarak bilinen radyoaktif iyot tedavisi; tiroid kanserinde ameliyatı takiben yapılır. Amacı; geri kalan tiroid dokusunu, lenf nodunda veya vücudun diğer kısımlarında olan tiroid kanser hücreleri yok etmek olan tek tedavi seçeneğidir.

Tiroid Kanserinde Radyoaktif İyot Tedavisi

Halk arasında “atom tedavisi” olarak bilinen radyoaktif iyot tedavisi, tiroid kanserinde ameliyatı takiben yapılır. Amacı; geri kalan tiroid dokusunu, lenf nodunda veya vücudun diğer kısımlarında olan tiroid kanser hücreleri yok etmek olan tek tedavi seçeneğidir. Radyoaktif iyot tedavisi ile ameliyattan sonra tiroid yatağındaki geri kalan dokunun ortadan kaldırılarak hastanın takibi kolaylaştırılır. Aynı zamanda gizli metastazları göstererek ve tedavi ederek hastalığın tekrarlamasını azaltır ve sağkalımı uzatır.

Doğru yapılan cerrahi operasyonu takiben uygun hasta seçimi ile yapılan radyoaktif iyot tedavisi hastaların yüzde 95’inden fazlasında hastalığın tamamen ortadan kaldırıldığı  araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Radyoaktif iyot tedavisi kimlere uygulanır?

Bu tedaviyi alacak olan hastalar ameliyattan hemen sonra belirlenir ve cerrahi operasyondan yaklaşık 3-4 hafta sonra radyoaktif iyot tedavisi uygulanabilir.
Diferrensiye tiroid kanseri olarak tanımlanan papiller ve foliküler karsinomlarda uygulanır. Tedavi tümör çapı 1 cm’in üzerinde olan tüm hasta grubuna ablasyon (cerrahi ile çıkarılamayan geri kalan tiroid dokusunu yok etme) ve tedavi amacıyla verilir. Eğer tümör çapı 1 cm’den küçük ise total tiroidektomi amaliyatı yeterli olabilir ancak tümör çapı 1 cm’den küçük olmasına rağmen metastaz saptanmışsa, kapsül invazyonu mevcutsa, daha önce özellikle boyun bölgesine radyasyon aldıysa veya kötü hücre tipinde ise  radyoaktif iyot tedavisi uygulanmaktadır.

Radyokaktif iyot tedavisine nasıl hazırlanılmalı?

Tedavi geri kalan tiroid ve tümör hücrelerinin içine iyot-131’in girişini ve tedavi etkinliği artırmak için TSH hormonu yükseltilerek uygulanır. Operasyondan genellikle 3-4 hafta sonra hastaya tedavi uygulanabilir. Hastanın uzun süre hipotiroidide kalmaması için tedavi sonrasında plan yapılması hastanın konforunu artırmaktadır. Tedavi öncesinde 10 -15 günlük iyottan fakir bir diyet tedavi başarısını oldukça artırmaktadır. Tedavi hazırlık aşamaları nükleer tıp doktoru tarafından hastaya uygun biçimde planlanarak hasta ile detaylı biçimde konuşulmalıdır.
 

Radyoaktif iyot tedavisi nasıl uygulanır?

• İyot tedavisinin uygulanacağı sabah hasta yaklaşık 6 saatlik açlıkla hastaneye gelir.
• Gerekli kan tahlilleri yapılarak iyot tedavisi uygulanmak üzere hasta radyoaktif tedavi odasına (kurşun kaplı) alınır.
• Radyoaktif madde ağızdan kapsül şeklinde hastaya verilir.
• Hasta aldığı ilaç dozuna bağlı olarak bu odada ortalama 3-5 gün kalır.
 

Radyoaktif iyot tedavisinin yan etkileri ve önlemleri

Tedavide verilen radyoaktif iyot kapsülünün herhangi bir kötü tadı veya kokusu yoktur, hasta tedavi esnasında herhangi bir şey hissetmez. Diğer kemoterapi yöntemlerinde izlenen saç dökülmesi görülmez,  mide-barsak sistemine bağlı oluşan yan etkilerin bu tedavide oluşması çok nadirdir. Verilen tedavinin tükürük bezlerine zarar vermemesi için hastaya bazı yöntemler önerilmektedir. Ayrıca bol su içilmesi ve her gün duş alınarak vücut salgıları ile atılan radyasyondan hastanın temizlenmesi vücuttan radyasyonun uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. Tedavi esnasında ziyaretçi kabul edilmemekte olup ihtiyaçları sağlık personeli kontrolünde temin edilmektedir.

Radyoaktif iyot tedavisinin süresi

Bir kişi için en az üç gün boyunca tek başına bir odada kalmak aslında son derece güç bir durum olduğunun farkındayız. Anadolu Sağlık Merkezi içinde oluşturulan sistem ve kurulan iletişim sayesinde bu güçlüğün minimuma indirgenmesi amaçlanmıştır.
Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza başvurmadan bir uygulama yapmamanızı kesinlikle öneririz.

Radyoaktif İyot (Radyoiyot) Tedavi Yöntemleri

Nükleer tıp, canlılara verilen ışın etkin maddelerin yaydıkları ışınların özel yöntemler veya aygıtlarla dışarıdan sayımı ya da görüntü olarak izlenmesi ya da tanımlanması ile tanı konulmasını sağlayan tıp dalıdır.

Sintigrafi; eser düzeyde ışın etkin bir maddenin genellikle damardan verilmesinden sonra “Gamma kamera” denen görüntüleme aygıtıyla işlevbilimsel bir durumun görüntülenmesi tekniği olup, kemik, kalp, beyin, ve dinamik böbrek sintigrafisi gibi türleri bulunmaktadır.

Kullanılan aygıtlar, radyoaktivite sayıcıları, Gamma kamera ve PET-CT olarak adlandırılır. Görüntüleme için kullanılan bileşikler, radyonüklidler ya da radyonüklidler ile birleştirilen farmasötiklerdir . Bu maddeler vücutta fizyolojik işlevsellikleri ile görüntü sağlarlar. Görüntü almak için kullanılan en basit aygıta “Gamma kamera” adı verilir. Bu cihazların daha gelişmiş türleri “SPECT” adını alır. En son kullanıma giren Nükleer Tıp aygıtı PET/CT ya da PET/MR ‘dır. Bu sistemlerde amaçlanan işlev bilimsel görüntüleme ile anatomik görüntülemenin tek bir görüntüde birleştirilmesidir.

Nükleer tıbbın sağaltımı ilgilendiren yanında vücuda ayrı yollarla verilen radyonüklidlerden yararlanılır. Burada radyasyonun sağaltıcı ya da ağrı giderici özelliklerinden yararlanılır. Tiroid urları ve hipertiroidin tedavisi buna örnek gösterilebilir.

Türkiye’de birçok üniversite hastanesinde Nükleer Tıp Anabilim Dallarında, Sağlık Bakanlığı Hastanelerinde Nükleer Tıp Bölümleri`nde ve birçok özel nükleer tıp laboratuvarında, nükleer tıp incelemeleri yapılmaktadır.

Vücuda damar yolu ile enjekte edilen radyoaktif maddenin, radyasyon ölçüsü olarak herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Sintigrafik araştırmalarla radyolojik araştırmalar arasındaki tek benzerlik, iki yöntemde de elde edilen görüntülerin bir filme aktarılmasından oluşmasıdır. Özünde, görüntüleme için kullanılan yöntem de, elde edilen görüntü de oldukça ayrıdır.

Radyoaktif İyot (Radyoiyot) Tedavi Yöntemleri Özet Bilgiler

  • Raı kapsül tedavisi : zehirli guatrda ameliyatsız tedavi .  Bu tedavide , hastaya düşük doz radyoaktif iyot (RAI) kapsülü verilir.
  • Radyoaktif iyot tedavisi , çok çalışan guatr için çoğu zaman en uygun tedavi şeklidir.  Özellikle verilen radyoiyodu etrafa bulaştırmamaya özen göstermelisiniz.
  • İyotlu kontrast film çekimleri yapılmamalı. Radyoiyot Tedavisi Sonrası Evde Alınması Gereken Önlemler  Bu tedavinin en efektif kolay yolu Radyoaktif İyot tedavisidir .
  • Guatrın çeşidine göre uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir.  Radyoaktif iyot tedavisi , çok çalışan guatr için çoğu zaman en uygun tedavi şeklidir.
  • Halk arasında ‘’atom tedavisi ’’ olarak da bilinen radyoaktif iyot tedavisi tüm dünyada 60 yılı aşkın süredir kullanılan etkinliği ve güvenilirliği kabul edilmiş bir tedavi yöntemidir .
  • Atom tedavisi olarak bilinen ama asıl ismi radyoaktif iyot tedavisi olan bu iyileştirme yöntemi , tiroid hastalıklarının tedavisinde uygulanmaktadır.
  • Embolizasyon. Diğer Tedaviler . Radyoaktif iyot .  Radyoaktif iyot tedavisi , tiroid bezinin birçok hastalığında kullanılabilen basit ve etkili bir tedavidir .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir